Medzinárodné skúšky IPO

Skúšobný poriadok 

pre medzinárodné skúšky pracovných psov a medzinárodné skúšky stopárskych psov FCI
Tento skúšobný poriadok bol schválený predsedníctvom FCI v Ríme dňa 13. apríla 2011 a je platná od 01. januára 2012.
 
Vedúci skúšky
Za organizačnú časť skúšobného podujatia je zodpovedný vedúci skúšky. Vybavuje a kontroluje všetky potrebné práce na prípravu a vykonanie skúšobného podujatia. Jemu podlieha:
  • Zaobstaranie všetkých povolení ohľadom podujatia.
  • Zabezpečenie priestoru pre stopovanie v zmysle skúšobného poriadku.
  • Dohodu s majiteľmi pozemku pre stopovanie a príslušným poľovníckym združením.
  • Poskytnutie znalých pomocníkov ako napr. figurantov, kľadačov a pod.
  • Zaobstaranie pridelenia termínu.
  • Poskytnutie potrebných pomôcok a bezpečného ochranného odevu v zmysle SP pre figuranta.
  • Poskytnutie písomných podkladov ako listiny pre rozhodcov a tlačív pre hodnotenie pre všetky stupne skúšok.
  • Mať k dispozícii záznamy výkonnosti, preukazy o pôvode, očkovacie preukazy a ak je potrebné, preukázať zákonné poistenie.
Rozhodca
Skúškové akcie môžu posudzovať len rozhodcovia, ktorí sú svojím národným zväzom oprávnený k posudzovaniu medzinárodných skúšok. Pre majstrovstvá sveta sú rozhodcovia zabezpečovaní FCI komisiou pre pracovných psov. Rozhodca: 
  • nesmie posudzovať na akcii svojho psa, rovnako aj psov v držaní členov rodiny,
  • nesmie posudzovať psov, ktorí sú jeho vlastníctvom, alebo je ich držiteľom, alebo ich majitelia, vlastníci alebo chovatelia sú v jeho príbuzenstve, alebo žijú s ním v spoločnej domácnosti, alebo psi, ktorí sú predvádzaní osobami žijúcimi s ním v spoločnej domácnosti,
  • nesmie predvádzať psa na podujatí, na ktorom posudzuje ako rozhodca,
  • nesmie svojím chovaním prácu psov narušovať, či ovplyvňovať,
  • zodpovedá za presné dodržiavanie ustanovení platného skúšobného poriadku,
  • Je oprávnený skúšku ukončiť, ak nie je dodržiavaný skúšobný poriadok.
Účastník skúšok
  • Je povinný dodržať stanovený termín uzávierky prihlášok.
  • Podaním prihlášky sa účastník zaväzuje k úhrade štartovného.
  • V priebehu celej skúšky musí mať psovod pri sebe vodítko na psa, aj keď je nepripútaný.
  • Vyžaduje sa, aby pes neustále nosil jednoduchý, jednoradový, voľne priliehajúci retiazkový obojok, ktorý nie je nastavený na sťahovanie. Iné, prípadne prídavné obojky (kožené, antiparazitarné a pod.), nie sú v priebehu skúšky dovolené.
  • Zvukové pokyny sú normálne vyslovované - krátke povely.
  • Najnižší počet účastníkov sa stanovuje na štyroch psovodov.
  • Telesne postihnutí psovodi, ktorí pre svoje telesné postihnutie nemôžu viesť psa vľavo, smú viesť psa pri nohe vpravo.
  • Každý stupeň skúšky môže byť ľubovoľne často opakovaný.
Podmienky účasti
V deň skúšok musí pes dosiahnuť predpísaný vek. Nie sú prípustné žiadne výnimky. Predpokladom pre štart je úspešne zložená skúška BH/VT podľa národných pravidiel.
BH/VT – IPO VO 15 mesiacov         IPO – 1 18 mesiacov
IPO ZTP 18 mesiacov         IPO – 2 19 mesiacov
FPr 1-3 15 mesiacov         IPO – 3 20 mesiacov
UPr 1-3 15 mesiacov          FH 1    18 mesiacov
SPr 1-3 18 mesiacov          FH 2 18 mesiacov
StPr 15 mesiacov         IPO-FH   20 mesiacov
APr 1 – 3 18 mesiacov    

Vykonanie previerky správania sa psa k cudzej osobe: Na začiatku skúšky podrobuje rozhodca psa previerke správanie k cudzej osobe. Súčasťou previerky „správania psa k cudzej osobe“ je aj preverenie jeho identity (napríklad kontrola tetovacieho čísla, čipu atď.). Vlastníci čipovaných psov si musia na akciu zaistiť patričné čítacie zariadenie. Psi, ktorí pri previerke správania k cudzej osobe neobstoja, sú z účasti na skúške vylúčení, poprípade diskvalifikovaní. Z tohto dôvodu sleduje rozhodca správania psa k cudzej osobe po celú dobu skúšky. Pri zistení povahovej slabosti je rozhodca povinný takéhoto psa ihneď diskvalifikovať. Diskvalifikácia s uvedením povahovej slabosti musí byť zaznamenaná vo výkonnostnom preukaze psa.

Diskvalifikácia
  • Ak opustí pes v priebehu skúšky psovoda, alebo priestor skúšky a nepríde ani po treťom zavolaní späť, je celkovo diskvalifikovaný.
  • Ak zistí rozhodca nedostatky povahy psa, nešportové správanie sa psovoda (požitie alkoholu, držanie motivačných predmetov a/alebo krmiva), porušenie predpisov, porušenie nariadení o ochrane zvierat alebo priestupky voči dobrým mravom.
  • Ak psovod psa neovláda (napr. chôdza pri nohe, privolanie, pes počas skúšky opustí psovoda alebo miesto skúšky a ani na trojnásobné privolanie sa nevráti, pes nepustí, pes chytí figuranta na iných miestach ako na rukáve).
Výkonnostný preukaz psa
Výkonnostný preukaz psa je povinný pre každého zúčastneného psa. Jeho vydanie vykonáva príslušná národná organizácia podľa vlastných predpisov. Musí byť jasné, že pre jedného psa bol vyhotovený iba jeden výkonnostný preukaz. Zodpovednosť preberá národná organizácia. Každý výsledok skúšky sa zapisuje do výkonnostného preukazu psa, tento podpisuje a kontroluje rozhodca a rovnako vedúci skúšok. Od roku 2012 je potrebné do preukazu zapísať: Členské číslo (ako aj), meno a plemeno psa, identifikácia psa (tetovanie, čip) meno a adresa majiteľa psa, oddiel A,B,C, celkový počet bodov, známka, hodnotenie TSB, meno rozhodcu a jeho podpis.
 
Povinné ručenie
Majiteľ psa zodpovedá za všetky škody na osobách a veciach spôsobené jeho psom. Z tohto dôvodu musí byť ako držiteľ psa proti týmto následkom poistený. Za prípadné úrazy v priebehu celej skúškovej akcie ručí psovod za seba aj svojho psa. Pokyny dané rozhodcom, prípadne usporiadateľom, psovod plní dobrovoľne a na vlastné nebezpečie.
 
Očkovania
Potvrdenie o úradne nariadenom očkovaní (očkovací preukaz) je nutné pred začiatkom skúšky na požiadanie predložiť príslušnému rozhodcovi, prípadne vedúcemu skúšok.
 
Previerka správania sa psa
Správanie psa je potrebné pozorovať počas celého priebehu skúšok (vrátane vyhlasovania výsledkov). Ak pes absolvoval všetky disciplíny kladne, ale v ktorejkoľvek fáze podujatia preukáže výrazné poruchy v správaní, nevyhovel skúške správania sa. Túto skutočnosť je potrebné uviesť v skúšobných podkladoch. Pes je diskvalifikovaný. 
 
1. Zásady 
 
Previerka správania sa má uskutočniť pred každou skúškou. Previerku je potrebné vykonať na neutrálnom mieste. Miesto by malo byť zvolené tak, aby nebola blízka väzba k cvičisku alebo k miestu pre stopovanie. Všetkých psov je potrebné predviesť jednotlivo. Čas treba zvoliť tak, aby psi nešli ihneď potom na stopovanie alebo na cvičisko. Psov je potrebné viesť na vodítku (krátke vodítko bez stopárskeho postroja). Vodítko je potrebné držať voľne. Zvukové povely sa nemajú dávať. 
 
Pri tejto previerke je potrebné dbať na nasledujúce pravidlá: 
  • Schematická previerka sa nesmie uskutočniť, je ponechané na rozhodcu ako zvolí priebeh, pričom by nemalo dôjsť k extrémnym rozdielom medzi jednotlivými rozhodcami. 
  • Čím bez väčších predsudkov pristupuje rozhodca ku previerke, tým bezproblémovejšie a bezpečnejšie previerka prebehne. 
  • Previerka sa má uskutočniť za bežných podmienok okolitého prostredia, preverovaného psa netreba provokovať, lebo inak nie je reakcia prirodzená, hlavne je nutné sa vyhnúť mimoriadnemu dráždeniu, kontrola identity je nutná súčasť kontroly povahy. Previerka povahy sa neuskutočňuje len na začiatku skúšky, ale počas celého priebehu skúšky. 
  • Ak rozhodca zistí povahové nedostatky, tak skúša dôkladne (napríklad pri streľbe). Za týmto účelom je povolené opakovanie. 

2. Vykonanie kontroly identity 

Kontrola identity je nutná súčasť previerky správania sa psa. To je možné uskutočniť tak, že sa prekontroluje tetovanie, alebo čítačkou čip psa. Psi bez rodokmeňa a tetovania musia mať nutne čip. Rozhodcovia majú v podkladoch skúšky potvrdiť, že kontrola bola vykonaná. V prípade, že tetovanie nie je zreteľne čitateľné, je potrebné zapísať čitateľné znaky. Vytetované číslo musí byť identické s číslom uvedeným v psovodom predloženom rodokmeni. Pri vyskytujúcich sa ťažkostiach (napr. nečitateľnosť čísla) je potrebné urobiť v skúšobných podkladoch príslušnú poznámku. Ak by čítacie zariadenie nedokázalo prečítať čipové číslo, je potrebné urobiť v skúšobných podkladoch príslušnú poznámku. Pes môže byť predvedený ak sa dá pravdivo preukázať, že dostal v krajine riadne čip (napr. v očkovacom preukaze a pod.) Psovodi, ktorí dostali čip v zahraničí, prípadne získali psa, ktorý dostal čip v zahraničí, sa musia postarať o to, aby bolo k dispozícii vhodné čítacie zariadenie. Psi, ktorých identita sa nedá jednoznačne preukázať, sa nesmú zúčastniť na žiadnom výkonnostnom podujatí. 

3. Výsledok previerky 

Kladné hodnotenie = Splnil 

  • pes je sebaistý
  • pes je pokojný, istý a pozorný
  • pes je živý a pozorný
  •  pes je šantivý a dobrosrdečný 

Hraničné prípady = Je nutné ďalej pozorovať 

  •  pes je nepokojný, ale nie je agresívny, v priebehu skúšky však nemá strach 
  • ľahko podráždený, počas skúšky sa však upokojí 

Psi, ktorí nemôžu byť pripustení ku skúške 

  • neistí a vyľakaní psi, vyhýbajú sa osobám 
  • nervózni, agresívni, psi, psi vyhrážajúci, hryzúci zo strachu
  • agresívni, hryzúci psi

Skúška pracovných psov A 1 až 3 (APr 1-3)

Najvyšší počet bodov 200 Skúšky pracovných psov A 1 – 3 pozostávajú len z oddielov B a C IPO skúšok 1 – 3. Práca na stope sa pri týchto skúškach nepredvádza. 
 
Najvyšší počet výborne veľmi dobre   dobre  uspokojivo nedostatočne
200 bodov 200-191 190-180 179-160 159-140 139-0
 

Skúška na stope 1 – 3 (FPr 1 – 3)

Skúšky na stope v stupňoch 1 až 3 pozostávajú len z oddielov „A“ IPO stupňov skúšok 1 až 3. Môžu sa vykonať na doplnenie poľa účastníkov, ak sa na štart postavia najmenej štyria účastníci v oddieloch BH-VT/ IPO alebo FH. Je na rozhodnutí psovoda, v ktorom stupni predvedie svojho psa.
 
Najvyšší počet výborne  veľmi dobre  dobre  uspokojivo nedostatočne
100 bodov 100-96 95-90 89-80 79-70 69-0

Skúška poslušnosti 1 – 3 (UPr 1 – 3)

Skúšky poslušnosti v stupňoch 1 až 3 pozostávajú len z oddielov „B“ IPO stupňov skúšok 1 až 3. Môžu byť vykonané na doplnenie poľa účastníkov, ak sa najmenej štyria účastníci v oddieloch BH-VT/IPO alebo FH postavia na štart. Je na rozhodnutí psovoda, v ktorom stupni predvedie svojho psa.
Najvyšší počet výborne  veľmi dobre  dobre uspokojivo nedostatočne
100 bodov 100-96 95-90 89-80 79-70 69-0

Skúšky obrany 1 – 3 (SPr 1 – 3)

Skúšky obrany v stupňoch 1 až 3 pozostávajú len z oddielu „C“ IPO stupňov skúšok 1 až 3. Môžu byť vykonané na doplnenie poľa účastníkov, ak sa najmenej štyria účastníci v oddieloch BH-VT/IPO alebo FH postavia na štart. Je na rozhodnutí psovoda, v ktorom stupni predvedie svojho psa.
Najvyšší počet výborne veľmi dobre  dobre uspokojivo nedostatočne
100 bodov 100-96 95-90 89-80 79-70 69-0

 

Viac informácií na: https://www.zsk-sr.sk/files/novinky/skusobny_poriadok-IPO-2012-A4.pdf

Kynologický klub Kolinovce