TRIEDA OB2

CVIK 1 Odloženie v sede v skupine, psovod v dohľade psa 1 minútu 

Povely : “Sadni”, “Zostaň” 
 
Vykonanie: Psy sedia v základnom postoji pri nohe psovoda zoradení v jednom rade približne 3 m od seba. Na pokyn stewarda psovodi vykročia od psov a kráčajú v priamom smere 20 m a vykonajú obrat čelom vzad tvárou ku psom. Psovodi stoja v prirodzenom postoji na dohľad od psov počas 1 minúty. Na základe pokynu stewarda psovodi kráčajú ku svojim psom a priradia sa k nim do základného postoja. Skupinu tvoria najmenej 3 psy, nie viac ako 6. 
 
Inštrukcie: Pes, ktorý sa postaví, ľahne si, alebo sa posunie o dĺžku svojho tela, cvik nevykonal (0 bodov). Za všetky posúvania sa znižuje bodové skóre. Ak pes štekne 1-2 krát, sú mu strhnuté 1 až 2 body; ak štekne viackrát, cvik je nesplnený (0 bodov). Nepokoj, neposednosť, ako čuchanie, prevažovanie sa z jednej strany na druhú alebo z jednej labky na druhú sa penalizuje. Psovi je dovolené otočiť hlavu a poobzerať sa dookola, taktiež je dovolené prejaviť záujem, ak je vyrušený (rozptýlený) alebo v kruhu alebo mimo neho je hluk. Avšak toto nesmie byť znakom znepokojenia (nervozity) alebo úzkosti. Ak si pes, alebo sa postaví pred tým, než uplynie časový interval 1 minúta, môže dostať najviac 5 bodov. Ak sa pes postaví a podíde blízko k druhému psovi tak, že hrozí obava z konfliktu alebo bitky, cvičenie musí byť zastavené. Psy opakujú cvik okrem psa, ktorý spôsobil toto vyrušenie. 
 

Cvik 2 Chôdza 

Povely: “K nohe” 
 
Vykonanie: Chôdza pri nohe je testovaná v rôznom tempe v spojení s obratmi doľava a doprava a obratmi čelom vzad a zastaveniami. Pes musí byť tiež preverený, keď sa psovod pohybuje dva alebo tri kroky dopredu a dozadu. Nepripútaný pes musí ochotne nasledovať psovoda kráčajúc popri jeho ľavej strane, na úrovni ramena psovoda súčasne s jeho ľavým kolenom, nasledujúc ho v paralelnej línii. Psovod by mal počas cviku pohybovať ramenami prirodzene. Chôdza je testovaná v normálnom, pomalom a rýchlom tempe spolu s obratmi doľava a doprava a obratmi čelom vzad a zastaveniami. Psovod si môže zvoliť, či bude vykonávať obrat čelom vzad vpravo alebo vľavo. „Nemecký obrat čelom vzad“ je rovnako prípustný, t.j. psovi je dovolené otáčať sa okolo psovoda po pravej strane, ale veľmi tesne. Psovod by sa mal, keď vykonáva čelom vzad (180o obrat), vrátiť približne po tej istej trase ako prišiel. Obraty vľavo a vpravo musia byť pravé uhly (90o ). Psovod nesmie otáčať hlavu, nemal by vytáčať ramená a nemal by používať pohyby telom. Povel „K nohe“ môže byť vydaný na začiatku cviku, pri každom vykročení zo zastavenia a pri zmene rýchlosti. Ak psovod zastane, pes musí okamžite bez povelu zaujať základný postoj pri nohe psovoda. Všetky psy na jednej skúške alebo preteku musia vykonať cvik podľa tej istej schémy. 
 
Inštrukcie: Pes, ktorý odíde od psovoda, alebo nasleduje psovoda s odstupom viac ako pol metra za ním počas väčšej časti cvičenia, cvik nesplnil. Ak sa pes pohybuje pomaly, dostane najviac 6 až 7 bodov. Nedostatočný kontakt a povely navyše sú považované za chyby. Nedokonalé prisadnutia (nie paralelné) v základnom postoji sú penalizované stratou približne 2 body. Pes, ktorý kráča príliš tesne pri psovodovi až tak, že psovoda vyrušuje, je penalizovaný, najmä ak sa pes nakláňa (tlačí) na psovoda a dotýka sa ho.
 

Cvik 3 Stoj a Sadni počas chôdze 

Povely: “Stoj”, “Sadni”, “K nohe” (3- krát) 
 
Vykonanie: Počas chôdze psovod dáva príkazy psovi (stoj a sadni) a odchádza od neho na základe pokynov stewarda. Psovod a pes vykročia z východiskového bodu a kráčajú normálnym krokom po priamej trase. Po približne 10 m psovod bez zastavenia vydá povel psovi (na základe pokynu stewarda), aby zastavil. Pes musí zaujať polohu v stoji okamžite. Psovod kráča približne 10 m, na pokyn stewarda vykoná obrat čelom vzad, pokračuje chôdzou ku svojmu psovi pozdĺž paralelnej trasy, po ktorej išiel, míňajúc psa približne 0,5 m od neho, kráča do vzdialenosti 1 až 2 m za psa, vykoná čelom vzad (na pokyn stewarda) a pokračuje chôdzou ku svojmu psovi. Keď je psovod na úrovni svojho psa, bez zastavenia vydá povel „K nohe“. Spolu kráčajú približne 5 m k bodu ďalšieho obratu doľava alebo doprava (na základe pokynu stewarda), pokračujú v priamom smere približne 10 m, po ktorých psovod odkladá psa do sedu a pokračujú tak ako v prvej časti cviku. Po vyzdvihnutí psa z polohy sadni psovod a pes spolu pokračujú v chôdzi približne 5 m. Psovod a pes zastavia na pokyn stewarda, pričom pes musí zaujať základnú polohu pri nohe psovoda bez povelu. Obraty doľava/doprava musia byť v tvare 90o uhla, nie v tvare oblúku. Všetky fázy cviku (vykročenie, zastavenie, obraty) sú vykonávané na základe pokynu stewarda. 
 
Inštrukcie: Ak pes zastaví v nesprávnej polohe (napr. si sadne namiesto toho, aby zastavil), môže dostať najviac 7 bodov. Ak pes vynechá jednu polohu (ani nezastaví), dostane najviac 6 bodov. Aby pes mohol dostať body za polohu, nesmie sa po vydanom povele posunúť viac ako o jednu dĺžku tela a musí zaujať velenú polohu (sadni, ľahni) pred tým, než psovod vykoná čelom vzad. Druhý povel na zaujatie polohy nie je povolený, inak sa poloha neráta. Na uznanie cviku je potrebné vykonať najmenej jednu polohu. V posudzovaní by mala byť pozornosť zameraná aj na chôdzu ako takú. Zlá chôdza sa ohodnotí stratou 1 až 2 body. Pomalý pohyb a pomalé zastavenie, sadnutie alebo zaujatie polohy šikmo sú chyby, tak ako aj obzeranie sa psa dookola. Strata by mala byť 1 až 4 body. Pohyby rukami a pohyby telom pri vydávaní povelu na zaujatie polohy je hrubá chyba, ktorá je prísne penalizovaná v závislosti od intenzity a dĺžky trvania stratou 3 až 5 bodov. 
 

Cvik 4 Privolanie s odložením do stoja 

Povely: “Ľahni”, “Stoj” alebo signál rukou, “Ku mne” (2-krát) (”K nohe”) [Signál rukou: môže byť použitá jedna alebo obe ruky] Vykonanie: Pes je uložený do polohy ľahni (na pokyn stewarda) a psovod kráča (na pokyn stewarda) 25 – 30 m v určenom smere. Na pokyn stewarda psovod privoláva psa. Psovod nariaďuje psovi zastaviť v polohe stoj približne v polovici trasy. Približne po 3 sekundách od povelu psovod opäť privoláva psa k sebe. Steward dáva psovodovi pokyn iba na privolanie psa (nie na zastavenie). Psovod dáva povel psovi na zastavenie pri značke. Je povolený slovný povel alebo pokyn rukou. Meno psa môže byť kombinované s prvým povelom na privolanie, ale meno a povel nesmú byť vydané tak, aby predstavovali dva oddelené povely. 
 
Inštrukcie: Je dôležité, aby pes ochotne reagoval na privolanie. Pes sa musí pohybovať primeranou rýchlosťou a prinajmenšom byť v pokluse. Pomalý pohyb je chyba. Pri posudzovaní rýchlosti sa berie do úvahy plemeno psa. Pes musí na povel stoj reagovať okamžite. Pri posudzovaní reakcie psa na povel stoj sa tiež berie do úvahy aj plemeno. Pre rýchlych psov môže byť zohľadnená tolerancia pre aktuálne zastavenie, nie však pre pomalých psov. Pre ohodnotenie zastavenia plným počtom bodov pes nemôže prebehnúť viac ako jednu dĺžku tela od vydania povelu po zastavenie. Pre získanie bodového ohodnotenia pes nesmie prebehnúť viac ako 3 dĺžky svojho tela. Ak je na privolanie vydaných o 2 povely navyše, bodové skóre je maximálne 6 bodov. Tretí povel na tú istú činnosť cvik ukončí s nulou, tak isto ako keď psovod použije dva povely navyše v oboch privolaniach. Ak pes nezastaví na povel (zastaví až po 3 dĺžkach svojho tela), nemôže dostať viac ako 7 bodov. Ak sa pes ani nepokúsi zastaviť, cvik nie je uznaný. Ak pes zastaví v nesprávnej polohe, môže dostať najviac 7 bodov. Ak si pes sadne alebo sa postaví pred tým, než zaznie prvý povel na privolanie, môže dostať najviac 8 bodov. Ak sa pes pohne o viac ako jednu dĺžku svojho tela prv, než zaznie prvý povel na privolanie, cvik nie je splnený. 
 

Cvik 5 Vyslanie do štvorca a privolanie 

Povely: “Vpred”, [“vpravo/vľavo” a/alebo signál rukou], (“Stoj”), “Ľahni”, “K nohe”. 
 
Vykonanie: Pes je vyslaný do štvorca 3 m x 3 m približne 25 m od východiskového bodu (od stredu štvorca). Štvorec by nemal byť umiestnený menej ako približne 3 až 5 m od hraničnej pásky. Kužele označujú štvorec v každom rohu. Viditeľná línia (napr. označovacia páska) musí spájať rohy na ich vonkajších stranách. Keď pes dosiahne vnútro štvorca, psovod velí psovi, aby si ľahol. Po vyslovení povelu psovod vykročí dopredu smerom na pravostranný kužeľ. Približne 2 m pred kužeľom je psovodovi velené, aby vykonal obrat doľava a potom približne po 3 m znovu vykonal obrat vľavo, smerom k východiskovému bodu. Po ďalších 10 m chôdze psovod privoláva psa za chôdze k nohe a spolu pokračujú do východiskového bodu, kde je psovodovi velené, aby zastal. 
 
Inštrukcie: Dôraz sa kladie na ochotu psa sledovať povely, rýchlosť psa a priame smery. Pre získanie 10 bodov nesmie psovod počas cviku použiť viac ako 4 povely, štvrtý povel je na zastavenie vo štvorci. Pes musí nasledovať povely (napr. ak je daný povel stoj vo štvorci, pes by ho mal aj vykonať). Jedna z možností je použiť iba povel „ľahni“, keď psovod vbehne do štvorca, a tak sa použijú iba 3 povely. Ak sa psovod pohne dopredu (vykročí v ktoromkoľvek smere) v čase keď dáva povely, cvik nie je splnený (0 bodov). Ak prejavuje prílišnú aktivitu (pohyby telom), dostane najviac 8 bodov. Ak pes pracuje samostatne (nie na základe povelov), sú mu strhnuté body (napr. ak pes zastaví, alebo si ľahne bez povelu). Ak si pes ľahne mimo štvorca, cvik nie je uznaný. Ak si už pes ľahne mimo štvorca, už nesmie byť znovu navigovaný (nasmerovaný) do štvorca. Aby dvojica získala bodové ohodnotenie, celé telo psa musí byť vo štvorci (žiadna časť tela psa nesmie vyčnievať zo štvorca, okrem chvosta). Cvik nie je splnený, ak sa pes dvíha, aby si sadol, alebo sa postavil pred tým, než psovod vykoná druhý obrat. Ak sa pes dvíha (sedí alebo stojí) po psovodovom druhom obrate pred tým, než je znovu privolaný, môže dostať najviac 5 bodov. Ak sa pes hmýri vo štvorci bez zodvihnutia, dostane najviac 7 bodov. Ak sa pes pohybuje a prekročí ohraničenie pred tým, než je privolaný, cvik nie je splnený. Ak sa pes pohybuje veľmi pomaly (ku psovodovi), môže mu byť pridelených najviac 6 bodov. Druhé privolanie, povel „Stoj“ alebo „Ľahni“ je penalizované (- 2 body / povel). Cvik nie je uznaný ani vtedy, ak jeden z týchto povelov je daný tretí krát. Povel rukou je povolený iba vtedy, ak sa pes vysiela do strany. Povel rukou je penalizovaný, ak je vydaný, keď je pes vedľa psovoda (- 2 body). Trest za smerový povel, ktorý je navyše, závisí od jeho intenzity a ochoty psa povely plniť, teda penalizácia môže byť 1 až 2 body. Nie je dovolené ukazovať psovi smery na východiskovom bode, alebo mu ukazovať štvorec pred cvičením. Toto sa kvalifikuje ako nesplnenie cviku.
 

Cvik 6 Aport s určením smeru 

Povely: “K nohe”, “Stoj”, “Vpravo/vľavo” a/alebo pokyn rukou, “Aport”, “Pusť” (”K nohe”) 
 
Vykonanie: Psovod a pes stoja na východiskovom bode tvárou ku kužeľu, ktorý je vzdialený od nich približne 5 m. Steward položí dve drevené činky vzdialené od seba približne 10 m tak, aby boli dobre viditeľné. Činka, ktorá sa bude aportovať (ľavá alebo pravá) je položená na zem ako prvá. Kužeľ je umiestnený približne v strede pomyselnej priamky, ktorá spája činky a je približne 10 dlhá a východiskový bod je vzdialený približne 15 m kolmo na stred tejto priamky (pozri schému). Psovodovi je velené, aby spolu so svojim psom vykročil z východiskového bodu smerom ku kužeľu a umiestnil psa do polohy stoj vedľa kužeľa (v okruhu 1 m) tak, aby pes videl na východiskový bod pokiaľ psovod bude odchádzať od psa a vracať sa do východiskového bodu. Psovod sa nesmie obzerať, pokiaľ odchádza od psa. Približne po 3 sekundách, po tom čo sa psovod vráti do východiskového bodu, steward dá pokyn, aby vyslal psa k správnej činke určením smeru. Pes by mal priniesť a odovzdať činku korektne. Musia byť k dispozícií 3 veľkosti činiek (v zmysle časti II. bod 13). Veľkosť činky by mala byť primeraná veľkosti psa, avšak psovod sa môže rozhodnúť, ktorú si vyberie. 
 
Inštrukcie: Dôraz sa kladie na ochotu psa vykonávať povely a rýchlosť predvedenia. Pes si musí zvoliť čo najkratšiu cestu k správnej činke. Ak psovod vo východiskovom bode ukazuje psovi smer, alebo sa ho dotýka, cvik nie je uznaný. Pre získanie bodov za tento cvik pes musí zotrvať v stoji pri kuželi dovtedy, pokiaľ nie je povelom vyslaný k činke. Pes, ktorý si pri kuželi ľahne, alebo si sadne, môže dostať najviac 8 bodov. Ak sa pes pred povelom pohne o viac ako o jednu dĺžku svojho tela z miesta, kde mal stáť, cvik nesplnil. Ak sa pes vyberie k nesprávnej činke, ale je jedenkrát nasmerovaný správnym smerom a prinesie správnu činku, môže dostať najviac 6 bodov. Cvik nie je uznaný, ak pes už zodvihne nesprávnu činku (0 bodov). Penalizácia za povel navyše závisí od sily a ochoty psa vykonávať povely. Bodové zníženie môže byť 1 až 2 body za každý povel. 
 
Vypustenie činky: Ak psovi vypadne činka, ale ju zodvihne sám z vlastnej iniciatívy, môže dostať najviac 7 bodov. Ak psovod vydá povel “prines” navyše pred tým, než pes činku zodvihne, maximálny počet bodov je 5. Ak pes vypustí aport vedľa psovoda a psovod ho zodvihne bez toho, aby urobil krok, môže byť pridelených najviac 5 bodov predpokladajúc, že pes zaujme základný postoj pri nohe psovoda korektne. Ak aport spadne dôsledkom psovodovej nepozornosti / neopatrnosti za povelu na odobratie aportu, môže byť pridelených najviac 7 bodov. Žuvanie alebo prekusnutie činky: Žuvanie alebo prekusovanie činky je penalizované znížením o 2 až 3 body. Ak žuvanie je intenzívne, nemôže byť pridelených viac ako 5 bodov. Veľmi intenzívne prežúvanie alebo vypadnutie činky predstavuje nesplneniu cviku (0 bodov). Avšak, ak pes správne na prvý raz uchopí činku, nebude penalizovaný. 
 

Cvik 7 Pachové rozlišovanie a aportovanie 

Povely: “Hľadaj / Prines”, “Pusť”, (”K nohe”) 
 
Vykonanie: Na začiatku cviku vo východiskovom bode podá steward psovodovi drevený aportovací predmet (10 cm x 2 cm x 2 cm), ktorý psovod označí pre identifikáciu značkou, alebo ktorý je označený vopred nejakou značkou. Psovod môže tento označený predmet podržať vo svojej ruke približne 10 sekúnd. V tejto chvíli nie je psovi dovolené dotýkať sa, alebo čuchať tento predmet. Steward vyzve psovoda, aby mu odovzdal predmet a otočil sa chrbtom. Psovod rozhodne, či sa pes bude pozerať, kde budú predmety umiestnené. Povely „K nohe „ alebo „Zostaň“, pri tom , ako sa psovod otáča, sú povolené. Steward kráča položiť drevené predmety (jeden napachovaný psovodom a 5 ďalších úplne rovnakých), bez toho, aby sa ich dotkol, na terén alebo dlážku vo vzdialenosti približne 10 m od psovoda. Predmety sú umiestnené v kruhu alebo horizontálnej línii vo vzdialenosti približne 25 cm jeden od druhého. Potom je psovod vyzvaný, aby sa otočil a dal povel psovi aportovať označený predmet. Pes by mal nájsť napachovaný predmet psovodom, aportovať ho a doručiť ho psovodovi v súlade so všeobecnými pravidlami. Predmety by mali byť umiestnené pre všetkých súťažiacich v rovnakom tvare (v kruhu alebo v rade), ale pozícia predmetu psovoda sa môže odlišovať. Avšak v prípade horizontálnej línie predmet psovoda nesmie byť na kraji radu. Časový limit pre psa na splnenie cviku (tzn. od aktívnej práce nad predmetmi až po prinesenie drievka psovodovi) je približne 30 sekúnd. Pre každého pretekára musí byť pripravených 6 nových predmetov. 
 
Inštrukcie: Dôraz by mal byť kladený na ochotu psa pracovať a na jeho rýchlosť. Ak pes jedenkrát zodvihne nesprávny predmet, ale vzápätí prinesie správny, môže dostať najviac 7 bodov. Cvik nie je uznaný, ak pes prehádže predmety, ak psovod vydá povel, keď je pes nad predmetmi, alebo ak pes dvakrát zodvihne nesprávny predmet. 
 
Pustenie predmetu: Ak pes pustí predmet, ale zodvihne ho sám z vlastnej iniciatívy nemôže dostať viac ako 7 bodov. Ak je daný povel “aport” navyše pred tým, než predmet, ktorý mu spadol zodvihne, maximálny počet bodov je 5. Ak psovi vypadne predmet pred psovodom a psovod ho zodvihne bez toho, aby urobil krok, môže byť pridelených 5 bodov predpokladajúc, že pes zaujme základný postoj pri nohe psovoda korektne. Ak aport spadne dôsledkom psovodovej nepozornosti / neopatrnosti za povelu na odobratie abortu, môže byť pridelených najviac 7 bodov. 
 
Žuvanie alebo prekuknutie predmetu: Žuvanie alebo hryzenie predmetu je penalizované zrážkou 2 až 3 body. Ak žuvanie je intenzívne, nemôže byť pridelených viac ako 5 bodov. Veľmi intenzívne žuvanie alebo prelomenie predmetu má za následok nesplnenie cviku (0 bodov). Avšak pes nie je penalizovaný, ak si jedenkrát napraví predmet, aby ho lepšie uchopil. 
 

Cvik 8 Ovládateľnosť na diaľku 

Povely: “Ľahni” “Zostaň”, “Sadni”, “Vstaň”, “Ľahni” a /alebo povely rukou. 
 
Vykonanie: Pes je uložený do polohy „Ľahni“ na vopred určené miesto. Keď je daný pokyn, psovod sa premiestni na vyznačené miesto približne 10 m od psa tvárou k nemu. Pes by mal zmeniť svoju polohu 6-krát (vstaň / sadni / ľahni) závisle od vydaných povelov psovoda. Mal by zotrvať na svojom pôvodnom mieste. Pokyn na zaujatie polohy by mali byť vždy sadni – vstaň – ľahni, alebo vstaň – sadni – ľahni, a tak posledný povel na zmenu polohy by mal byť “ľahni”. Steward ukazuje psovodovi, v akom poradí má pes zmeniť polohu napísanými heslami, alebo kresbami, alebo zobrazené na elektrickej tabuli. Steward by mal stáť približne 3 – 5 m od psa tak, aby nevidel na psa, keď ukazuje heslá (tzn. stojí ku psovi chrbtom). Steward by mal meniť heslá asi každé 3 sekundy. Psovod môže používať oba – aj slovné povely aj povely rukou, ale musia byť krátke a používané súčasne. Hranica je vyznačená pred alebo za psom pomyselnou líniou spájajúcou dve značky. Poradie polôh musí byť rovnaké pre všetky dvojice na tom istom preteku. 
 
Inštrukcie: Dôraz sa kladie na to, ako veľmi sa pes posúva, ako rýchlo mení polohy, presnosť, čistota predvedenia polohy, v ktorej pes zotrváva a ako veľmi sa pes posúva. Aby bol pes ohodnotený, nesmie sa posunúť celkom o viac ako jednu dĺžku svojho tela z východiskového bodu (v akomkoľvek smere). Všetky posúvania sa sčítavajú. Ak pes nestihne vykonať (zmešká) jednu zo šiestich polôh nemôže dostať viac ako 7 bodov, a ak zmešká dve polohy, dostane najviac 5 bodov. Ak pes nevykoná jednu polohu a zaujme hneď namiesto toho ďaľšiu, dostane najviac 5 bodov. Ak sa pes posunie o viac ako 1 dĺžku svojho tela, bodové ohodnotenie je najviac 5 bodov. Pes musí vykonať zmenu polohy najmenej 4-krát na povel, aby bol ohodnotený. Ak si pes sadne pred tým, než sa k nemu psovod vráti, dostane najviac 8 bodov Penalizuje sa intenzívne používanie slovných povelov, zveličovanie alebo nepretržité povely rukami. Druhý povel (povel navyše) je penalizovaný stratou -1 bod. Tretí povel na zaujatie tej istej polohy znamená neuznanie cviku. Taktiež je cvik neuznaný, ak sa pes posunie o viac ako jednu dĺžku jeho tela. 
 

Cvik 9 Skok cez prekážku a aport kovového alebo dreveného predmetu 

Povely: “Hop”, “Prines” a “Pusť” (”K nohe”) 
 
Vykonanie: Psovod so psom sa postavia približne 3 m pred prekážku do základného postoja. Psovod odhodí kovový aport cez prekážku. Na základe pokynu stewarda, psovod dáva povel psovi skočiť cez prekážku, aportovať činku a skočiť späť. Povel „aport“ nesmie byť vydaný neskôr, ako pes začína preskakovať prekážku. Musia byť k dispozícií 3 veľkosti činiek (v zmysle časti II. bod 13). Veľkosť činky by mala byť primeraná veľkosti psa, avšak psovod sa môže rozhodnúť, ktorú si vyberie. Prekážka by mala byť 1 m široká a približne aspoň tak vysoká ako pes v kohútiku, zaokrúhlená k najbližším 10 cm. Nemala by byť vyššia ako 70 cm. 
 
Inštrukcie: Cvik začína v základnom postoji – pes sedí pri nohe psovoda. Cvik končí v základnom postoji, keď pes odovzdá činku a steward vyhlási: “Cvik ukončený”. Ak pes okamžite nezoberie činku, ale ju hľadá (čuchá), nie sú mu strhnuté body, ak pracuje aktívne. Ak sa pes dotkne prekážky hoci len slabo, keď ju preskakuje, môže dostať najviac 8 bodov. Ak sa pes od prekážky pri preskoku odrazí, alebo ak ju nepreskočí oboma smermi, alebo do nej narazí, cvik nie je uznaný. Ak prekážku zhodí, prevráti, cvik nie je uznaný. Ak pes predbieha povely, môžu mu byť strhnuté 2 až 4 body. Ak pes vybehne, keď psovod odhadzuje činku, cvik nie je uznaný. 
 
Pustenie predmetu (aportovacej činky): 
Ak pes pustí činku, ale zodvihne ju z vlastnej iniciatívy, dostane najviac 7 bodov. Ak je daný povel “aport” navyše, predtým než pes zodvihne činku, ktorá mu vypadla, maximálny počet bodov je 5. Ak pes pustí predmet pred psovoda a psovod ho zodvihne bez toho, aby urobil krok, môže byť pridelených najviac 5 bodov predpokladajúc, že pes zaujme základný postoj pri nohe psovoda korektne. Ak aport spadne dôsledkom psovodovej nepozornosti / neopatrnosti za povelu na odobratie aportu, môže byť pridelených najviac 7 bodov. 
 
Žuvanie alebo prekusovanie aportovacej činky 
Žuvanie alebo prekusovanie aportovacej činky je penalizované zrážkou 2 až 3 body. Ak je žuvanie intenzívne, môže byť pridelených najviac 5 bodov. Veľmi intenzívne prežúvanie alebo vypadnutie činky predstavuje nesplneniu cviku (0 bodov). Avšak pes nebude penalizovaný, ak si jedenkrát napraví činku, aby ju pevnejšie v tlame zovrel (pevnejší uchop) . 
 

Cvik 10 Celkový dojem 

Inštrukcie: Pri posudzovaní celkového dojmu sa berie do úvahy najmä ochota psa pracovať a vykonávať cviky na základe povelov. Dôležitá je presnosť a precíznosť predvedenia, ako aj prirodzený pohyb dvojice – psovoda a psa. Pre dosiahnutie vysokého ohodnotenia musia obaja – psovod aj pes pracovať tiež dobre ako dvojica, musia predviesť vzájomnú radosť a potešenie zo spoločnej práce a dobré športové správanie. Činnosti pred a počas cvikov ovplyvňujú sumárne získané body za celkový dojem. Ak je pes mimo kontroly a opustí psovoda počas alebo medzi cvikmi, ale zostane v cvičebnom priestore, za celkový dojem nezíska žiadne body (0 bodov za cvik 10). Ak sa pes v cvičebnom priestore vyvenčí, je diskvalifikovaný.
 
Viac na stránke: https://www.dog-obedience.sk/images/stories/dokumenty_2012/pravidlaob_final_corr.pdf