TRIEDA OB3

CVIK 1 Odloženie v sede v skupine počas 2 minút 

Povely: “Sadni”, “Zostaň” 
 
Vykonanie: Psy sedia v základnom postoji pri nohe psovoda zoradené v jednom rade približne 3 m od seba. Na pokyn stewarda psovodi vykročia od psov a kráčajú z ich dohľadu do úkrytu, kde sú 2 minúty. Keď uplynie 2 minútový interval, psovodom je daný pokyn, aby sa zoradili za hranicou cvičebného kruhu a na základe pokynu stewarda kráčali spolu ku svojím psom, ku ktorým sa priradia do základného postoja. V skupine by mali cvičiť najmenej 3 psy, nie viac ako 6. 
 
Inštrukcie: Pes, ktorý vstane, ľahne si alebo sa pohne/ alebo sa odplazí ďalej ako je dĺžka jeho vlastného tela dostane 0 bodov. Všetky zbytočné pohyby a posúvania znižujú body. Ak pes štekne 1-2 krát, strhnú sa 1 až 2 body; ak pes štekne viackrát, cvičenie nie je uznané (0 bodov). Nedočkavosť, neposednosť, tak ako posúvanie sa z jednej strany alebo posúvanie sa z jednej nohy na druhú, by malo byť penalizované. Psovi je dovolené otočiť hlavu a poobzerať sa dookola, taktiež je dovolené prejaviť záujem, ak je vyrušený (rozptýlený) alebo v kruhu alebo mimo neho je hluk. Avšak toto nesmie byť znakom znepokojenia (nervozity) alebo úzkosti. Ak si pes ľahne, alebo sa postaví skôr ako uplynie 2 minútový interval a psovod už je v kruhu, nemôžu získať viac ako 5 bodov. Ak sa pes postaví a podíde blízko k druhému psovi tak, že hrozí obava z konfliktu alebo bitky, cvičenie musí byť zastavené. Psy opakujú cvik okrem toho psa, ktorý spôsobil vyrušenie. Odporúča sa, aby počas tohto cvikku bol priestor mimo kruhu pred psami uzavretý (mimo personálu nie je vstup povolený). Na európskych šampionátoch a svetových šampionátoch toto rozmiestnenie je povinné. 
 

CVIK 2 Odloženie v ľahu v skupine počas 4 minút s vyrušením 

Povely : “Ľahni”, “Zostaň”, “Sadni” 
 
Vykonanie: Psy sedia v základnom postoji pri nohe psovoda zoradení v jednom rade približne 3 m od seba. Odloženie do ľahu na povel zo základnej polohy sa vykonáva postupne, jeden po druhom. Psy sú riadené povelom „ľahni“ zľava doprava a „sadni“ sprava doľava tak, aby prvý, čo si ľahol bol posledný, ktorý si sadne a naopak. Steward vyzýva na vydanie povelu. Psovodi kráčajú z dohľadu psov spoločne a zostávajú ukrytí počas 4 minút. Psy zostávajú ležať a sú podrobené rozptýleniu, napr. osoba prechádza vlnovito pomedzi psov. Keď uplynie 4 minútový interval, psovodom je daný pokyn kráčať spolu späť do cvičebného priestoru a zaujať polohu v stoji približne 3 m každý za svojím psom. Psovodom je potom nariadené, aby pristúpili ku psom a zavelili jeden po druhom „K nohe. V skupine by mali cvičiť najmenej 3 psy, nie viac ako 6. Hlasný povel môže rušiť ostatných a bude prísne penalizovaný. 
 
Inštrukcie: Pes, ktorý nezaujme polohu v ľahu, postaví sa, alebo si sadne pokiaľ psovodi sú mimo dohľad, alebo sa plazí viac ako na dĺžku svojho tela, alebo si ľahne na chrbát, cvik nesplnil (0 bodov). Všetky pohyby znižujú počet bodov. Ak pes šteká 1-2 krát, strhnuté sú 1 až 2 body, ak šteká viackrát, cvik nie je splnený (0 bodov). Neposednosť, netrpezlivosť, tak ako aj posúvanie sa z jednej strany na druhú, sú penalizované. Psovi je dovolené otočiť hlavu a poobzerať sa dookola, taktiež je dovolené prejaviť záujem, ak je vyrušený (rozptýlený) alebo v kruhu alebo mimo neho je hluk. Avšak toto nesmie byť znakom znepokojenia (nervozity) alebo úzkosti. Ak sa pes postaví a podíde blízko k druhému psovi tak, že hrozí obava z konfliktu alebo bitky, cvičenie musí byť zastavené. Psy opakujú cvik okrem toho psa, ktorý spôsobil vyrušenie. Ak pes reaguje (ľahne si, alebo sa posadí) pred povelom psovoda (napr. na povel psovoda vedľa), môže dostať najviac 8 bodov. Ak pes reaguje príliš skoro, mal by zostať v tejto pozícií (v ľahu alebo v sede). Ak sa toto udeje na začiatku cviku, cvik sa považuje a nesplnený. Ak sa na konci cviku pes svojvoľne posadí a opätovne si ľahne, môže dostať najviac 5 bodov. Ak sa pes vyvalí – ľahne si na bok, alebo ak sa neposadí, dostane najviac 7 bodov. Ak si pes sadne, alebo sa postaví po ukončení 4 minútového intervalu a psovod je už v cvičebnom priestore, môže dostať najviac 5 bodov. Odporúča sa, aby počas tohto cviku bol priestor mimo kruhu pred psami uzavretý (mimo personálu nie je vstup povolený). Na európskych šampionátoch a svetových šampionátoch toto rozmiestnenie je povinné. 
 

CVIK 3 Chôdza 

Povely: “K nohe” 

Vykonanie: Chôdza pri nohe je testovaná v rôznom tempe v spojení s povelmi na zmenu smeru chôdze a obratmi čelom vzad. Nepripútaný pes musí ochotne a dobrovoľne nasledovať psovoda, kráčajúc popri ľavej strane psovoda, na úrovni ramena psovoda súčasne s jeho ľavým kolenom a nasledujúc psovoda v paralelnej línii. Psovod by mal počas cviku pohybovať ramenami prirodzene. Chôdza pri nohe je testovaná v normálnom, pomalom a rýchlom kroku spolu so zmenou smeru, obratmi a zastaveniami. Psovod si môže vybrať, či bude vykonávať obraty čelom vzad vľavo, alebo vpravo. „Nemecký obrat“ je rovnako prípustný, t.j. psovi je dovolené obiehať okolo psovoda po pravej strane, ale veľmi tesne. Pes musí byť tiež preverený v situácii, keď sa psovod premiestňuje dva alebo tri kroky rôznymi smermi zo základného postoja a keď psovod vykonáva obraty zo stoja. Psovod by sa mal, keď vykonáva čelom vzad (180o obrat), vrátiť približne po tej istej priamke ako prišiel. Obraty vľavo a vpravo musia byť pravé uhly (90o ). Psovod nesmie otáčať hlavu, nemal by vytáčať ramená a nemal by používať pohyby telom, keď vykonáva úkroky do strán. Všetky psy na jednej skúške alebo preteku musia vykonávať chôdzu pri nohe podľa tej istej schémy. Povel k nohe môže byť daný vždy pri vykročení, pri zmene rýchlosti chôdze, pri zmene smeru chôdze z pozície stoj. Ak psovod zastane, pes musí okamžite bez povelu zaujať základnú polohu pri nohe. 
 
Inštrukcie: Pes, ktorý odíde od psovoda, alebo nasleduje psovoda s odstupom viac ako pol metra za ním počas väčšej časti cvičenia, cvik nesplnil. Ak sa pes pohybuje pomaly, môže dostať najviac 6 až 7 bodov. Strata kontaktu so psom a povely navyše sú považované za chyby. Nedokonalé, neúplné polohy pri nohe (nie paralelné) majú za následok stratu asi 2 bodov. Pomalé obraty a zastavovanie pred, počas alebo po obratoch sú penalizované. Pes, ktorý kráča príliš tesne pri psovodovi až tak, že ho vyrušuje, alebo mu prekáža, mal by byť penalizovaný, o to viac, ak sa o neho opiera alebo sa psovoda dotýka. 
 

Cvik 4 Stoj, Sadni, Ľahni počas chôdze 

Povely: “Stoj”, “Sadni”, “Ľahni”, “K nohe” 
 
Vykonanie: Cvik je vykonaný podľa presne stanoveného nákresu. Počas chôdze pes zaujme polohu v stoji, v sede a v ľahu na povely psovoda na základe pokynov stewarda. Psovod kráča v normálnom tempe. Mali by byť vykonané obraty vľavo a vpravo. Miesta obratov (vľavo/vpravo) sú vyznačené malými kužeľmi. Poradie velených polôh a obratov vľavo a vpravo môže byť variabilné, avšak musí byť rovnaké pre všetkých súťažiacich na tej istej skúške/preteku. Steward inštruuje psovoda na začiatku cviku pred vykročením, kedy má dať psovi povel a pri obratoch čelom vzad. Polohy sú vykonávané približne v strede (5 m) trasy 10 m úseku. Psovod pokračuje v chôdzi 5 m (približne k ďalšiemu bodu obratu), vykoná čelom vzad na pokyn stewarda, pokračuje chôdzou smerom ku svojmu psovi, míňajúc ho na vzdialenosť približne 0,5 m po svojej ľavej strane, pokračuje chôdzou približne 2 m, na pokyn stewarda vykoná čelom vzad a pokračuje chôdzou ku svojmu psovi. Akonáhle je psovod na úrovni svojho psa, bez zastavenia vydá povel „k nohe“. Spolu pokračujú k ďalšiemu bodu obratu (5 m), vykonajú obrat vľavo /vpravo a pokračujú do stredu ďalšieho priameho úseku. Cvik pokračuje podobne ako v prvej fáze cviku. Cvik končí, keď steward vydá pokyn zastaviť a vyhlási „koniec cvičenia“. Polohy Stoj, Sadni, Ľahni by mali byť paralelné s pomyslenou čiarou spájajúcou body začiatku cviku /obratu/ ukončenie cviku. Vzdialenosť medzi psom a miestom, kde sa dvojica otáča, by mala byť približne 0,5 m, berúc na zreteľ veľkosť psa. Rohy musia byť 90o , nezaoblené. Psovod a pes obchádzajú kužeľ na roku z pravej strany tak, že ho majú po svojej ľavej strane. 
 
Inštrukcie: Ak sa pes zastaví jedenkrát v nesprávnej pozícií (napr. si sadne namiesto polohy Ľahni), alebo ak pes nevykoná jednu polohu (nezastaví v správnej polohe počas jednej dĺžky tela) nemôže dostať viac ako 7 bodov. Ak pes potrebuje druhý povel na zastavenie alebo zaujatie správnej polohy, poloha nebola vykonaná. Pokiaľ pes pri ktorejkoľvek polohe nezastaví, t.j. nezastaví pred tým než psovod vykoná čelom vzad, cvik nie je splnený. Ak pes nasleduje psovoda po tom, čo bol vydaný povel na zaujatie polohy („stoj – sadni – ľahni“), psovod môže použiť na zastavenie psa ďalší povel. Ak pes zastaví pred tým, než psovod dosiahne miesto obratu, cvik pokračuje, avšak dvojica získa najviac 6 bodov. Aby pes získal body za polohu, nesmie sa po povele posunúť viac ako o jednu dĺžku svojho tela a musí zaujať velenú polohu (stoj / sadni / ľahni) skôr než psovod dosiahne miesto obratu. Pre získanie bodov musia byť vykonané najmenej dve polohy. V hodnotení sa dôraz kladie taktiež na chôdzu pri nohe. Pomalý pohyb, nekorektná chôdza pri nohe, zmena kroku, zaoblené rohy, nesprávny smer (chôdza nie je paralelná s pomyselnou spojnicou bodov) sa považujú za chyby Pri zaujatí polôh nie sú povolené žiadne povely navyše. Ak pes zaujme nesprávnu polohu a psovod si toto všimne, nesmie dať povel navyše. Táto poloha je už nesplnená. Dvojité povely a posunky telom sú prísne penalizované.
 

CVIK 5 Privolanie s odložením do stoja a do ľahu 

Povely: “Ľahni”, “Zostaň”, “Poď” (3 krát), “Stoj”, “Ľahni” alebo signály rukami. 
 
Vykonanie: Pes je uložený do polohy “Ľahni“ a psovod kráča od neho približne 30 – 35 m vo vyznačenom smere. Na pokyn stewarda psovod privoláva psa. Keď je pes približne v jednej tretine vzdialenosti, psovod vydá povel „Stoj“. Na pokyn stewarda psovod opäť privoláva psa. Keď je pes približne v druhej tretine vzdialenosti, psovod velí psovi povel „Ľahni“. Po druhom zastavení a po pokyne stewarda psovod privolá psa k sebe. Steward dáva psovodovi povely iba na privolanie psa. Psovod dáva povel „Stoj“ nezávisle na značkách (kužeľoch). Môžu byť použité aj slovné povely a signály rukou, a to tak, že slovné povely musia byť používané na jednu polohu a signály rukou/rukami na druhú, ale nie súbežne. Meno psa môže byť kombinované s prvým povelom na privolanie, ale meno a povel nesmú byť vydané tak, aby predstavovali dva oddelené povely. 
 
Inštrukcie: Je dôležité, aby pes reagoval ochotne na všetky vydané povely. Pes by sa mal pohybovať primeranou rýchlosťou a prinajmenšom byť v pokluse. Pomalý pohyb je chyba. V posudzovaní rýchlosti by sa malo zohľadniť plemeno. Pes by mal na povel zastaviť okamžite. Pri hodnotení zastavenia by rýchlosť psa mala byť tiež rozhodujúca. Pre rýchlych psov môže byť zohľadnená tolerancia pre aktuálne zastavenie, nie však pre pomalých psov. Aby pes získal plný počet bodov (za stoj) nesmie od vydania povelu po zastavenie prebehnúť viac ako jednu dĺžku svojho tela. Ak prebehne dĺžku svojho tela trojnásobne, nezíska žiadne body (za zastavenie). Ak sú dané viac ako 3 povely na privolanie, najvyššie ohodnotenie je 6 bodov. Tretie privolanie na konkrétnu polohu znamená nezvládnutie cviku. Ak pes vynechá jednu pozíciu (t.j. nezastaví v rámci limitu), môže mu byť pridelených najviac 6 bodov. Ak sa pes ani nepokúsi zastaviť na niektorej z pozícií, môže získať najviac 5 bodov. Ak pes nezvládne zastaviť na oboch polohách, alebo zaujme nesprávnu polohu ako bol vydaný povel, cvik je hodnotený ako nevykonaný. Ak pes zastaví raz v nesprávnej pozícií, môže získať najviac 7 bodov. Ak si pes sadne, alebo vstane pred vydaním prvého privolávacieho povelu, môže dostať najviac 7 bodov. Ak sa pes pohne viac ako o jednu dĺžku svojho tela predtým, než je vydaný povel na privolanie, cvik nie je splnený. 
 

CVIK 6 Vyslanie vpred s určením smeru, Ľahni a privolanie 

Povely: “Vpred”, “Stoj”, “Vpravo/ vľavo” a / alebo signál rukou, (“Stoj”), “Ľahni”, “K nohe”. 
 
Vykonanie: Pes je vyslaný smerom ku kužeľu (malý, pokiaľ možno pologuľa), ktorý je vzdialený od štartovacieho bodu približne 10 m. Pes musí zastaviť pri kuželi vo vnútri kruhu o polomere 2 m okolo kužeľa. Psovod môže psovi zaveliť, aby pri kuželi zastavil. Približne po 3 sekundách, psovod vysiela psa povelom do štvorca o strane 3 m dlhej, ktorý je od štartovacieho bodu vzdialený 25 m. Štvorec, tak ako aj obvod kruhu, musí byť umiestnený najmenej 3 až 5 m od hranice cvičebnej plochy. Kužele (približne 10 – 15 cm vysoké) označujú štvorec na každom rohu. Viditeľná línia (napr. páska, kriedová čiara / línia) spája kužele na ich vonkajšej strane. Keď pes dosiahne štvorec, psovod velí psovi „Ľahni“. Na pokyn stewarda psovod vykročí smerom ku psovi. Približne 2 m od psa, steward velí psovodovi vykonať obrat a približne po 10 m opäť obrat tak, aby kráčal smerom k východiskovému bodu. Po ďalších 10 m je psovod vyzvaný, aby privolal psa. Psovod počas chôdze privoláva psa k nohe a spolu bez zastavenia pokračujú v chôdzi smerom k východiskovému bodu. Pes by sa mal pohybovať v priamej línii ku kužeľu a ku štvorcu a mal by vstúpiť do štvorca spredu. Uhol medzi pokračujúcou líniou východiskového bodu a kužeľom a medzi kužeľom a stredom štvorca musí byť 90°. 
 
Inštrukcie: Dôraz sa kladie na ochotu psa sledovať povely, tempo psa a priame smery. Aby bol cvik ohodnotený 10 bodmi, psovod nemôže počas cviku použiť viac ako 6 povelov, šiesty povel je „Stoj“ vo štvorci. Pes musí sledovať povely (napr. ak povel „Vstaň“ je daný vo štvorci, musí ho vykonať). Jedna z možností je použiť iba povel „Ľahni“, keď pes vstúpi do štvorca, a tak bude použitých iba 5 povelov. Penalizuje sa aj to, ak pes pracuje samostatne. To znamená, že napr. povel „Stoj“ pri kuželi a povel „Ľahni“ vo štvorci musia byť vydané. Ak sa psovod pohne dopredu (vykročí v akomkoľvek smere), pokiaľ vydáva povel, cvik nie je uznaný (0 bodov). Ak psovod vydá viac pokynov ( napr. pohyby telom), môže byť pridelených najviac 8 bodov. Pes musí mať všetky 4 labky vo vnútri kruhu predtým, než psovod je vyzvaný nasmerovať psa do štvorca. Pes, ktorý zaujme polohu v sede alebo v ľahu pri kuželi, dostane najviac 8 bodov. Ak si pes sadne alebo si ľahne mimo kruhu, alebo ak si pes ľahne mimo štvorca, cvičenie nie je uznané. Ak si už pes ľahne, nie je už povolený žiaden opravný povel. Aby pes získal body za cvik, celé jeho telo nesmie byť mimo vyznačeného štvorca, okrem chvosta. Cvik nie je uznaný, ak sa pes dvíha, aby si sadol, alebo sa postavil pred tým, než psovod vykoná druhý obrat. Ak sa pes dvíha (sedí alebo stojí) po psovodovom druhom obrate pred tým, než je znovu privolaný, dostane najviac 5 bodov. Ak sa pes hmýri vo štvorci bez zodvihnutia, môže byť pridelených najviac 7 bodov. Ak sa pes pohybuje a prekročí ohraničenie pred tým, než je privolaný, cvik nie je uznaný. Ak sa pes pohybuje veľmi pomaly (ku psovodovi), môže dostať najviac 6 bodov. Každý opakovaný povel (na privolanie, stoj, ľahni) je penalizovaný (- 2 body / povel). Cvik nie je uznaný dokonca ani vtedy, ak ktorýkoľvek z uvedených povelov je daný 3-krát. Penalizácia za smerový povel, ktorý je navyše závisí od jeho intenzity a ochoty psa povely plniť, penalizácia môže byť 1 až 2 body. Nie je dovolené ukazovať psovi smery na východiskovom bode, alebo mu ukazovať štvorec pred cvičením. Toto znamená neuznanie cviku. 
 

CVIK 7 Aport s určením smeru 

Povely: “Vpred”, “Stoj”, “Vpravo/vľavo” a / alebo signál ramenom, “Aport”, “Pusť” 
 
Vykonanie: Tri drevené činky zhodnej veľkosti sú uložené na priamke približne v 5 m vzdialenosti jedna od druhej tak, aby boli ľahko viditeľné. Východiskový bod cviku je vzdialený približne 20 m od strednej činky. Pes je vyslaný ku kužeľu, ktorý je umiestnený približne 10 m od východiskového bodu. Pes je vyslaný ku kužeľu, kde má zastať v priestore približne 2 m okolo kužeľa. Po asi 3 sekundách steward dáva pokyn psovodovi, aby vyslal psa (od kužeľa) buď k pravej alebo k ľavej činke, ktorú si psovod určil žrebom. Pes by mal činku aportovať a odovzdať psovodovi predpísaným spôsobom. Steward položí na zem tri činky, po tom čo je losovaním určené, ktorá z nich bude aportovaná. (Stredná činka nikdy nie je losovaná). Činka, ktorá je vylosovaná (ľavá alebo pravá), je vždy položená na zem ako prvá. Potom sa psovod a pes postavia na východiskový bod tvárou k strednej činke vo vzdialenosti približne 20 m od nej. K dispozícií majú byť dostupné tri veľkosti činiek (v zmysle časti II. bod 13). Veľkosť činky by mala byť primeraná veľkosti psa, avšak psovod sa môže rozhodnúť, ktorú si vyberie. 
 
Inštrukcie: Dôraz sa kladie na ochotu psa vykonávať povely, tempo psa a to, či si zvolí najkratšiu trasu k aportu. Ak vo východiskovom bode psovod ukazuje psovi smery, toto je hodnotené ako dotýkanie sa psa a vedie k neuznaniu cviku. Aby bol cvik ohodnotený, pes musí stáť pri kuželi vo vnútri kruhu o polomere 2 m okolo kužeľa. Pes, ktorý si pri kuželi ľahne alebo sadne, môže dostať najviac 8 bodov. Ak pes zodvihne nesprávnu činku, cvik nie je uznaný (0 bodov). Penalizácia za riadené povely navyše závisí od ich intenzity a ochoty psa vykonávať povely. Trestné body za povely navyše musia byť v súlade so všeobecnými pravidlami a s cvikom 6. 
 
Vypustenie činky: Ak psovi vypadne činka, ale ju zodvihne sám z vlastnej iniciatívy, môže dostať najviac 7 bodov. Ak je daný povel „aport“ navyše, môže byť pridelených najviac 5 bodov. Ak pes vypustí aport vedľa psovoda a psovod ho zodvihne bez toho, aby urobil krok, môže byť pridelených 5 bodov predpokladajúc, že pes zaujme základný postoj pri nohe psovoda korektne. Ak aport spadne dôsledkom psovodovej nepozornosti / neopatrnosti za povelu na odobratie aportu, môže byť pridelených najviac 7 bodov. 
 
Žuvanie alebo prekusnutie činky: Žuvanie alebo prekusovanie činky je penalizované znížením o 2 až 3 body. Ak žuvanie je intenzívne, môže byť pridelených najviac 5 bodov. Veľmi intenzívne prežúvanie alebo vypadnutie činky predstavuje neuznanie cviku (0 bodov). Avšak, ak pes na prvý raz uchopí činku, nebude penalizovaný.
 

CVIK 8 Skok cez prekážku a aport kovového predmetu 

Povely: “Hop / skok ”, “Aport” a “Pusť”. 
 
Vykonanie: Psovod so psom stoja v základom postoji približne 3 m pred prekážku. Psovod odhodí kovový aport ponad prekážku. Na pokyn stewarda psovod dáva povel psovi skočiť cez prekážku, aportovať činku a skočiť späť. Môžu byť dané jeden alebo oba povely „hop“ a „aport“. Povely nesmú byť vydané neskôr, ako pes začína preskakovať prekážku. Musia byť k dispozícií 3 veľkosti činiek (v zmysle časti II. bod 13). Veľkosť činky by mala byť primeraná veľkosti psa, avšak psovod sa môže rozhodnúť, ktorú si vyberie. Prekážka by mala byť 1 m široká a približne aspoň tak vysoká ako pes v kohútiku, zaokrúhlená k najbližším 10 cm. Nemala by byť vyššia ako 70 cm. 
 
Inštrukcie: Ak sa pes pri preskoku dotkne prekážky hoci iba jemne, maximálny počet pridelených bodov je 8. Ak pes vyskočí na prekážku a dotykom sa pri preskoku od nej odrazí, alebo ak nepreskočí späť, cvik nie je uznaný. 
 
Pustenie predmetu (aportovacej činky): Ak pes pustí predmet, ale zodvihne ho z vlastnej iniciatívy, môže dostať najviac 7 bodov. Ak je daný povel “aport” navyše, predtým než pes zodvihne činku, ktorá mu vypadla, maximálny počet bodov je 5. Ak pes pustí predmet pred psovoda a psovod ho zodvihne bez toho, aby urobil krok, môže byť pridelených najviac 5 bodov predpokladajúc, že pes zaujme základný postoj pri nohe psovoda korektne. Ak aport spadne dôsledkom psovodovej nepozornosti / neopatrnosti za povelu na odobratie aportu, môže byť pridelených najviac 7 bodov. 
 
Žuvanie alebo prekusnutie aportovacej činky: Žuvanie alebo prekusovanie aportovacej činky je penalizované zrážkou 2 až 3 body. Ak je žuvanie intenzívne, môže byť pridelených najviac 5 bodov. Veľmi intenzívne prežúvanie alebo vypadnutie činky predstavuje nesplneniu cviku (0 bodov). Avšak ak pes na prvý raz uchopí činku, nebude penalizovaný. 
 

CVIK 9 Pachové rozlišovanie a aportovanie 

Povely: „Zostaň/ k nohe“, “Hľadaj / aport”, “Pusť” 
 
Vykonanie: Na východiskovom bode podá steward psovodovi drevený aportovací predmet (10 cm x 2 cm x 2 cm), ktorý psovod označí obyčajnou ceruzkou alebo večným perom (svojím štartovným číslom). Psovod môže tento označený predmet podržať vo svojej ruke približne 5 sekúnd. V tejto chvíli nie je psovi dovolené dotýkať sa, alebo čuchať predmet. Steward vyzve psovoda, aby mu odovzdal predmet a otočil sa chrbtom. Psovod sa rozhodne, či pes uvidí, alebo neuvidí, kde bude predmet umiestnený. Povely „K nohe „ alebo „zostaň“ sú povolené. Steward kráča položiť predmet psovoda (bez toho, aby sa ho dotkol) na terén alebo dlážku spolu s ďalšími 5 rovnakými predmetmi vo vzdialenosti približne 10 metrov od psovoda. Ďalších 5 predmetov steward pokladá na zem rukou. Predmety sú umiestnené v kruhu alebo horizontálnej línii vo vzdialenosti približne 25 cm jeden od druhého. Potom je psovod vyzvaný, aby sa otočil a dal povel psovi aportovať označený predmet. Pes by mal nájsť predmet psovoda, aportovať ho a doručiť ho psovodovi v súlade so všeobecnými pravidlami. Predmety by mali byť umiestnené pre všetkých súťažiacich v rovnakom tvare (v kruhu alebo na priamke), ale pozícia predmetu psovoda sa môže líšiť. Avšak v prípade horizontálnej línie predmet psovoda nesmie byť na vonkajšej pozícii (na kraji radu). Psovi je dovolené pracovať približne 30 sekúnd, ak je výkon aktívny a cieľavedomý. Pre každého pretekára musí byť pripravených 6 nových predmetov. 
 
Inštrukcie: Dôraz by mal byť kladený na ochotu psa pracovať a na jeho rýchlosť. Cvik nie je splnený, ak je psovi dovolené čuchať alebo dotýkať sa predmetu pred tým, než je podaný stewardovi, ak je psovi daný povel, keď je pes pri predmetoch, alebo ak pes zodvihne nesprávny predmet. 
 
Za chybu sa nepovažuje, ak pes pri hľadaní správneho predmetu očuchá všetky drievka. 
 
Pustenie predmetu: Ak pes pustí predmet, ale zodvihne ho sám z vlastnej iniciatívy môže dostať najviac 7 bodov. Ak je daný povel “aport” navyše, maximálny počet bodov je 5. Ak pes pustí predmet pred psovoda a psovod ho zodvihne bez toho, aby urobil krok, môže byť pridelených najviac 5 bodov predpokladajúc, že pes zaujme základný postoj pri nohe psovoda korektne. Ak aport spadne dôsledkom psovodovej nepozornosti / neopatrnosti za povelu na odobratie aportu, môže byť pridelených najviac 7 bodov. 
 
Žuvanie alebo prekusnutie predmetu: Žuvanie alebo hryzenie predmetu je penalizované zrážkou 2 až 3 body. Ak žuvanie je intenzívne, môže byť pridelených najviac 5 bodov. Veľmi intenzívne žuvanie alebo prelomenie predmetu má za následok nesplnenie cviku (0 bodov). Avšak pes nie je penalizovaný, ak si jedenkrát napraví predmet, aby ho lepšie uchopil. 
 

CVIK 10 Ovládanie na diaľku 

Povely: “Ľahni” “Zostaň”, “Sadni”, “Vstaň”, “Ľahni” a / alebo signály rukou. 
 
Vykonanie: Pes je uložený do polohy „Ľahni“ na vopred určené miesto. Keď je daný pokyn, psovod odchádza od psa a premiestni sa na vyznačené miesto približne 15 metrov pred psa. Pes by mal zmeniť svoju polohu 6-krát (vstaň / sadni / ľahni) a zostať na pôvodnom mieste. Poradie polôh sa môže meniť, ale musí byť pre všetkých súťažiacich rovnaké. Každá poloha musí byť urobená dvakrát a posledný povel pre zmenu polohy musí byť „Ľahni“. Steward ukazuje psovodovi napísané heslá alebo kresby určujúce, v akom poradí má pes zmeniť. Steward by nemal vidieť psa, kým ukazuje napísané inštrukcie. Steward by mal meniť heslá asi každé 3 sekundy. Psovod môže používať oba – aj slovné povely aj povely rukou, ale povely musia byť krátke a používané súčasne. Hranica je vyznačená pred alebo za psom pomyselnou líniou spájajúcou dve značky. 
 
Inštrukcie: Dôraz sa kladie na to, ako veľmi sa pes posúva, ako rýchlo mení polohy, presnosť, čistota predvedenia polohy, v ktorej pes zotrváva a ako veľmi sa pes posúva. Pre získanie bodového ohodnotenia sa pes nesmie celkom posunúť o viac ako je dĺžka jeho tela z východiskového bodu v akomkoľvek smere. Všetky posúvania sa sčítavajú. Ak pes nestihne vykonať (zmešká) jednu zo šiestich polôh nemôže dostať viac ako 7 bodov. Ak však pes preskočí (nevykoná) jednu polohu a zaujme ďalšiu polohu, cvičenie nie je uznané. Aby pes získal body, musí správne zmeniť polohu najmenej 5 krát. Ak si pes sadne predtým, než príde psovod, nemal by dostať viac ako 8 bodov. Penalizuje sa intenzívne používanie slovných povelov, zveličovanie alebo nepretržité povely rukami. Dvojica nedostane viac ako 8 bodov, ak je nutné dať psovi dva povely na zmenu polohy. Ak pes nezmení polohu ani na druhý povel, považuje sa toto za nevykonanie polohy. Prvý povel navyše na zaujatie polohy je strata 2 bodov a ďalší navyše je strata o 1 bod. Body je možné získať aj napriek tomu, ak pes vykonal 3 – 4 polohy až na druhý povel, avšak poloha na povel navyše musí byť vykonaná okamžite, dobre, čisto a cvik je po inej stránke výborný.
 
Viac na stránke: https://www.dog-obedience.sk/images/stories/dokumenty_2012/pravidlaob_final_corr.pdf