IPO - 1

Delí sa na: 
Oddiel A 100 bodov 
Oddiel B 100 bodov 
Oddiel C 100 bodov 
Spolu 300 bodov 
 
Podmienky účastí: V deň konania súťaže musí pes dovŕšiť predpísaný vek. Nesmú byť udelené žiadne výnimky. Podmienkou k štartu je úspešne zložená BH/VT podľa národných pravidiel.
 

IPO 1 oddiel „A“

Vlastná stopa, najmenej 300 krokov dlhá, 3 úseky, 2 lomy (cca 90 stupňov), 2 predmety psovoda, najmenej 20 minút stará, čas vypracovania 15 min.
 
Sledovanie stopy 79 bodov 
Predmety (11 + 10) 21 bodov 
Celkom 100 bodov 
 
Ak pes nenájde žiadne predmety, môže byť hodnotenie maximálne – ,,uspokojivý“.
 
Všeobecné ustanovenia 
Rozhodca alebo osoba zodpovedná za úsek stôp určí tvar stopy vzhľadom k priestoru, ktorý je k našľapaniu stôp určený. Predmety, prípadne lomy, nesmú byť na všetkých stopách položené v rovnakých vzdialenostiach od seba. Začiatok (nášľap) stopy musí byť dobre označený štítkom, ktorý je v bezprostrednej blízkosti vľavo zastrčený do zeme. Poradie účastníkov sa vylosuje pred položením stopy za účasti rozhodcu. Terén vhodný na položenie stopy: Terénom vhodným na položenie stopy je každý prírodný terén napr. lúka, pole, les. Viditeľným stopám by sa malo predchádzať. Pri všetkých stupňoch skúšok je možné prispôsobiť stopu danému terénu – môže sa použiť aj striedavý povrch. Položenie stopy Rozhodcovi, prípadne zodpovednému za stopu prináleží:
  • zadelenie priebehu stopy 
  •  poučenie šľapačov 
  • dozor nad šľapaním stopy 

Priebeh stopy je potrebné prispôsobiť danému terénu. 

Pri šľapaní stopy je potrebné dbať, aby boli položené prirodzenou chôdzou. Pomocné zastavenia šľapača ako aj neprirodzená chôdza v oblasti rovných úsekov, lomov a predmetov v celom rozsahu stopy nie je prípustná. 

Šľapač stopy (=psovod) musí pred položením stopy ukázať rozhodcovi alebo osobe zodpovednej za stopu predmety. Použité smú byť len predmety dobre napáchnuté vlastným pachom (najmenej 30 minút). Psovod (= šľapač stopy) sa krátko zastaví na nášľape a potom ide normálnym krokom do určeného smeru. Rovné úseky je potrebné položiť normálnym krokom, bez šúchania alebo prerušovania. Odstup jednotlivých lomov musí byť minimálne 30 krokov. Aj lomy sa vytvárajú normálnou chôdzou, pričom je potrebné dbať na to, že pre psa musí byť umožnené priebežné stopovanie do ďalšieho úseku (pozri náčrtok). Šúchanie a prerušenie spôsobu chôdze nie je povolené. Šľapanie stopy sa nesmie prerušovať. Počas kladenia stopy nesmie byť pes v dohľade.

 Uloženie predmetov

Prvý predmet sa položí po minimálne 100 krokoch, nie v oblasti 20 krokov pred a 20 krokov za lomom, na prvom alebo druhom úseku, druhý predmet na konci stopy. Predmety musia byť položené za chôdze. Po položení posledného predmetu musí šľapač pokračovať ešte niekoľko krokov v priamom smere. 

Predmety na stope

Smú sa použiť predmety, ktoré minimálne 30 minút šľapač (=psovod) sám napachoval. V stope musia byť použité rôzne predmety (materiál: napr. koža textil, drevo). Predmety musia byť cca 10 cm dlhé, 2-3 cm široké a 0,5 – 1 cm hrubé a nesmú sa svojou farbou podstatne líšiť od okolitého terénu. Pri súťažiach IPO 2, IPO 3 a FH je potrebné predmety očíslovať. Čísla musia byť totožné s číslami stôp. Rozhodca a sprevádzajúce osoby sa nesmú v priebehu práce psa zdržovať v priestore, v ktorom má dvojica (psovod a pes) právo stopu vypracovávať. 

Zvukové povely

Jeden zvukový povel : „hľadaj“ alebo „stopa“ Zvukový povel pre hľadanie je povolený na začiatku stopy po prvom predmete alebo „chybnom označení“.

Vypracovanie a posúdenie práce na stope 

Vykonanie: Psovod si pripraví svojho psa pre prácu na stope. Pes môže hľadať buď voľne, alebo na 10 m dlhom vodítku. Stopovacie vodítko je 10 m dlhé, môže byť vedené cez chrbát psa, bočne, či medzi prednými alebo aj zadnými nohami psa. Môže byť upevnené priamo na obojok psa, ktorý nie je nastavený na sťahovanie alebo do miesta k tomu určenému na stopovacom postroji. Povolené sú hrudné alebo bederné postroje bez prídavných remeňov. Na výzvu sa hlási psovod so svojím psom v základnom postoji rozhodcovi a oznámi mu, či pes predmety zdvíha, alebo označuje. Pred stopou, v priebehu uvádzania a pri celkovej práci na stope je nutné sa zdržať akéhokoľvek nátlaku na psa. Stopovacie vodítko musí byť najmenej 10 m dlhé. Kontrola jeho dĺžky, obojka a stopovacieho postroja rozhodcom môže byť vykonaná len pred začiatkom skúšky. Samonavíjacie vodítka nie sú povolené. 

Uvedenie na stopu 

Na pokyn rozhodcu je pes pomaly a pokojne odvedený na začiatok stopy a je na stopu uvedený. Krátke sadnutie psa pred nášľapom (cca 2 m) je povolené. Pri uvedení ( a pri opätovnom nasadení po nájdení predmetov) musí pes pracovať samostatne. Na nášľape musí pes pach stopy usilovne, pokojne a nízkym nosom navetrať. Navetranie sa má uskutočniť bez pomoci psovoda (okrem zvukového povelu „hľadaj alebo stopa“). Nasadenie nie je závislé na čase, rozhodca sa musí orientovať podľa správania sa psa na začiatku prveho úseku a intenzity navetrávania. Po treťom neúspešnom pokuse o uvedenie psa v oblasti nášľapu je potrebné stopovanie ukončiť. Psovod nasleduje svojho psa na konci stopovacej šnúry s odstupom 10 m. Rovnako pri voľnom sledovaní zachováva odstup 10 m od psa. Ak drží psovod stopovacie vodítko v ruke, môže byť toto previsnuté, ale nesmie podstatne skrátiť vzdialenosť medzi psovodom a psom. Dotyk so zemou nie je chybou. 

Vypracovanie stopy 

Pes musí so záujmom sledovať priebeh stopy nízkym nosom a rovnomerným tempom (v závislosti na teréne, stupni obťažnosti). Psovod nemusí nasledovať psa presne po stope. Rýchlejšie alebo pomalé stopovanie nie je kritériom pre hodnotenie ak je stopa rovnomerne a presvedčivo vypracovaná. 

Lomy 

Lomy musí pes vypracovávať s istotou. Overovanie bez opustenia stopy nie je chybou. Krúženie na lome je chyba. Po vypracovaní lomu musí pes pokračovať v rovnakom tempe. V oblasti lomov sa má psovod podľa možnosti držať v predpísanej vzdialenosti. 

Označenie alebo zdvihnutie predmetov 

Akonáhle pes nájde predmet, musí ho bez ovplyvnenia psovodom ihneď zdvihnúť, alebo presvedčivo označiť. Pri zdvíhaní môže zostať stáť, alebo sedieť, alebo tiež s ním prísť ku psovodovi, ktorý potom musí zostať stáť. Je chybné, pokiaľ pes so zdvihnutým predmetom ďalej na stope pokračuje, alebo si s ním ľahne. Označovať môže v ľahu, sediac alebo postojačky (tiež striedavo). Ľahko priečne ľahnutie nie je chybou, bočné ľahnutie alebo výrazné otočenie sa ku psovodovi je chybou. Predmety, ktoré boli nájdené s veľkou pomocou psovoda platia ako neoznačené. To je napr. v prípade, keď pes predmet neoznačí a pričinením psovoda pomocou vodítka alebo zvukovým povelom mu je bránené pokračovať v stope. Pokiaľ pes predmet označil alebo zdvihol, položí psovod stopovaciu šnúru a ide k psovi. Zdvihnutím predmetu ukáže, že bol psom nájdený. Zdvihnutie a vyštekanie je chybné. Každá činnosť s predmetom, alebo zdvihnutie v ľahu je chybné. Ak pes predmet prináša, psovod nesmie ísť naproti psovi. Pri odoberaní alebo zdvihnutí predmetu sa musí psovod postaviť vedľa svojho psa. Pes má do opätovného uvedenia ostať pokojne v polohe označenia alebo zdvihnutia predmetu. Z tejto polohy potom psovod uchopí psa za vodítko tesne pri obojku alebo postroji a opäť ho uvedie na stopu zvukovým povelom hľadaj alebo stopa. 

Opustenie stopy 

Ak psovod bráni psovi v opustení stopy, dá rozhodca pokyn psovodovi, aby ho nasledoval. Psovod musí tento pokyn uposlúchnuť. Prácu na stope je potrebné ukončiť najneskôr, ak pes opustí stopu o viac ako jednu dĺžku vodidla (cez 10 metrov pri voľne stopujúcom psovi), alebo ak psovod na pokyn rozhodcu nenasleduje psa. 

Pochvala psa 

Občasná pochvala (k tomu nepatrí povel „hľadaj alebo stopa“) je povolená len v stupni IPO VO a IPO 1. Táto občasná pochvala v stupňoch IPO VO a IPO 1 nie je povolená na lomoch. Psa možno krátko pochváliť len pri predmetoch. Táto krátka pochvala pri predmete sa môže urobiť pred alebo po označení predmetu. 

Odhlásenie 

Po ukončení stopy sa nájdené predmety ukazujú rozhodcovi. Hranie alebo kŕmenie po označení posledného predmetu pred odhlásením a oznámením počtu bodov rozhodcom nie je dovolené. Odhlásenie psa sa má uskutočniť v základnom postoji. 

Vyhodnotenie 

Hodnotenie oddielu A sa začína uvedením predvádzaného psa na stopu. Od psa sa očakáva presvedčivá, intenzívna a vytrvalá práca nosom. Psovod musí dokázať správne interpretovať reakcie svojho psa, koncentrovať sa na prácu a jeho činnosť. Udalosti v jeho okolí ho nesmú odpútať. Rozhodca nesmie vidieť len psa alebo psovoda, ale musí zohľadniť terén, počasie, a iné možné vplyvy, ktoré vplývajú na prácu psa. 

  • Správanie pri stopovaní (napr. tempo na úsekoch, pred a po lome, pred a po predmetoch) 
  • presvedčivosť psa (napr. hektické uvedenie, ustráchané správanie, overovanie) 
  • nepovolená pomoc psovoda 
  • ťažkosti pri vypracovaní stopy:
    •  stav terénu (porast, piesok, zmena terénu, hnoj)  
    • veterné pomery 
    • prebiehanie diviny 
    • počasie (horúčava, chlad, dážď, sneh) 
    • zmena počasia 

Vyhodnotenie sa má vykonať zohľadnením týchto kritérií. 

Potom, čo sa psovod nahlásil k stope, musí sa rozhodca postaviť tak, prípadne sledovať prácu na stope spôsobom, aby mohol pozorovať dianie a vplyvy, prípadne zvukové povely alebo vplyv psovoda. Odstup k pracujúcemu psovi je potrebné zvoliť tak, aby pes nebol obmedzovaný vo vyhľadávaní a psovod sa necítil byť obmedzovaný. Rozhodca musí sledovať celú prácu na stope. Musí posúdiť akou snahou, istotou príp. neistotou, alebo povrchnosťou pristupuje pes ku svojej práci. Rýchlejšia alebo pomalá práca na stope nie je hlavným kritériom pri hodnotení hlavne vtedy, ak je stopa intenzívne, rovnomerne a presvedčivo vypracovávaná a pes vykazuje kladný vzťah k jej vypracovaniu. Overovanie, bez opustenia stopy, nie je chybou. Nedôsledná práca, čiastočné vyprázdňovanie, krúženie na lomoch, stále povzbudzovanie, chybné dvíhanie alebo označovanie, pomoc vodidlom alebo skrytá pomoc v oblasti priebehu stopy alebo pri predmetoch, chybné ohlásenie, majú za následok zrážku bodov (až po 4 body). Veľmi nedôsledná práca, stopy s chýbajúcou intenzitou, divoké stopovanie, vyprázdňovanie, chytanie myší a iné, majú za následok stratu až 8 bodov.

Ak sa vzdiali pes od stopy viac ako na dĺžku stopovacej šnúry, je práca psa na stope ukončená.Ak opustí pes stopu a je psovodom zadržovaný, je psovod vyzvaný rozhodcom, aby psa nasledoval. Ak nie je táto výzva uposlúchnutá, je rozhodcom práca psa na stope ukončená. Ak sa počas maximálneho času na vypracovanie (stupeň 1 a 2 = 15 minút po nasadení na nášľap, stupeň 3 = 20 minút po nasadení na nášľap) nedosiahne koniec stopy, rozhodca ukončí prácu na stope. Hodnotená je práca predvedená do ukončenia. Striedavé zdvíhanie a označovanie predmetov na jednej stope je chybné. Platia len predmety, ktoré zodpovedajú ohlásenému spôsobu označovania. Zdvihnutie, alebo falošné označenie predmetov, majú za následok bodovú zrážku až do 4 bodov, ak sa uskutoční opätovné nasadenie psa na stopu. Ak sa uskutoční opätovné nasadenie na stopu zvukovým povelom na konci vodítka je povinná zrážka 2 body. Za nenájdené predmety sa body neudeľujú. Oddiel A sa vyhodnotí max. známkou uspokojivý. Tu je potrebné hlavne zohľadniť, že psovod na žiadnom predmete nemôže ukázať cvik „Opätovné nasadenie po predmete na stopu“. Ak pes počas práce na stope podľahne loveckému inštinktu pre výskyt diviny, môže sa psovod pokúsiť zvukovým povelom „ľahni“ psa dostať pod kontrolu. Na pokyn rozhodcu sa pokračuje s prácou na stope. Ak sa to nepodarí, tak sa cvičenie ukončí (Hodnotenie: Diskvalifikácia pre neposlušnosť).

Ukončenie/diskvalifikácia

Správanie Následok
Pes je 3x neúspešne nasadený v priestore nášľapu Ukončenie
- všetky stupne: pes opustí stopu o viac ako jednu dĺžku vodítka alebo psovod neuposlúchne príkaz rozhodcu na nasledovanie
- pes nedosiahne v predpísanom čase koniec stopy Stupeň 1: 15 minút po nasadení
Ukončenie doposiaľ získaný výkon sa ohodnotí.
- pes zdvihne predmet a viac ho nechce odovzdať
- pes nasleduje divinu a nedá sa viac nasadiť
DISKVALIFIKÁCIA pre neposlušnosť.

Tvary stôp 

V ďalšom príklade tvaru stôp môžu byť tieto položené aj zrkadlovo.

IPO-1 oddiel „B“ Poslušnosť

Cvik 1 : Ovládateľnosť bez vodítka 20 bodov 
Cvik 2 : Odloženie v sede za pochodu pochodu 10 bodov 
Cvik 3 : Odloženie v ľahu za pochodu s privolaním 10 bodov 
Cvik 4 : Aport voľný 10 bodov 
Cvik 5 : Aport cez prekážku 15 bodov
Cvik 6 : Aport šplhom 15 bodov 
Cvik 7 : Vyslanie vpred s odložením 10 bodov 
Cvik 8 : Odloženie dlhodobé 10 bodov 
Spolu 100 bodov
 
Všeobecné ustanovenia
V stupni IPO1 príde psovod s pripútaným psom a hlási sa v základnom postoji rozhodcovi. Potom sa pes odopne. Práve v ovládateľnosti je potrebné dbať na to, aby neboli predvádzaní psi, ktorí nemajú sebadôveru a na ktorých už na pohľad vidieť, že nemajú radosť z práce. Počas všetkých cvikov je požadovaná radostná práca v spojení s potrebnou koncentráciou na psovoda. V pridelených bodoch sa musí opäť prejaviť napriek všetkej radosti z práce aj presné vykonanie cvičenia. Ak by psovod zabudol kompletné cvičenie, tak ho rozhodca obratom vyzve na vykonanie chýbajúceho cviku. Zrážka bodov sa nevykoná. Vynechanie čiastkových cvičení má vplyv na hodnotenie. Najneskôr na začiatku poslušnosti má rozhodca prekontrolovať pomôcky predpísané skúšobným poriadkom. Pomôcky musí byť v zmysle skúšobného poriadku k dispozícii. Počas cviku „Ovládateľnosť bez vodidla“ a „Dlhodobé odloženie“ je potrebné použiť pištoľ kalibru 6 mm. Rozhodca dáva pokyn k začatiu každého cviku. Všetky ostatné výkony ako obraty, zastavenie, zmena spôsobu chôdze, atď., sa vykonávajú bez pokynu rozhodcu. Zvukové povely sú uvedené v pokynoch. Sú to normálne vyslovované krátke povely. Môžu byť vyslovované v akomkoľvek jazyku, pre jednu a tú istú požadovanú činnosť musia byť rovnaké. Ak nevykoná pes cvik, alebo jeho časť ani na tretí zvukový povel, je potrebné tento cvik bez hodnotenia ukončiť. Miesto zvukového povelu pre privolanie môže byť použité meno psa. Použitie mena psa spolu s akýmkoľvek ďalším zvukovým povelom je hodnotené ako druhý zvukový povel. Začiatok cvičenia: Pokyn na začiatok cvičenia dáva rozhodca. 
 
Základné postavenie: 
Základné postavenie je potrebné zaujať v čase, keď druhý psovod vedie svojho psa k miestu odloženia a zaujal základný postoj pre cvik dlhodobé odloženie. Od chvíle zaujatia základného postoja oboch psov sa začína hodnotenie pre oboch psov. Každý cvik sa začína a končí základným postojom. V základnom postavení je psovod v športovom postoji. Rozkročený postoj pri všetkých cvikoch nie je povolený. V základnom postoji, ktorý je v pohybe dopredu len raz povolený, je pes tesne, priamo, pokojne a pozorne pri ľavej nohe psovoda tak, že jeho rameno je v úrovni kolena psovoda. Zaujatie základného postoja na začiatku je povolené len jeden krát. Krátka pochvala po každom ukončenom cviku je povolená, ale len v základnom postoji. Potom môže psovod zaujať novú základnú polohu. V každom prípade musí byť medzi pochvalou a novým začiatkom dodržaný zreteľný časový odstup (cca 3 sekundy). Zo základného postoja nasleduje zahájenie cviku. Psovod ho musí predviesť počas 10 max. 15 krokov, než dá zvukový pokyn na vykonanie cviku. Medzi časťami cvičenia predsadnutie a prisadnutie ako aj pri pristúpení ku sediacemu, stojacemu, alebo odloženému psovi je potrebné pred vydaním ďalšieho zvukového povelu vložiť zreteľné prestávky (cca 3 sekundy). Psovod môže k svojmu psovi pristupovať spredu alebo zozadu. Chyby v základnom postoji a v zahájení cviku musia mať vplyv na hodnotenie jednotlivých cvikov. Ovládateľnosť psa bez vodidla musí byť preukázaná i pri prechodoch k iným cvikom. Pri odchode psovoda pre činku ide pes s ním. Naskakovanie psa na psovoda a hranie sa so psom nie je dovolené. Obraty vykonáva psovod vľavo. Pri týchto cvikoch sa môže pes k nohe psovoda zaradovať obchádzaním alebo spredu, vždy však rovnakým spôsobom v priebehu celej skúšky. Po predsadnutí môže pes zaujať základný postoj pri nohe psovoda jeho obchádzaním alebo spredu. Prekážka má výšku 100 cm a šírku 150 cm. Šikmá stena pozostáva z dvoch v hornej časti spojených stien 150 cm širokých a 191 cm vysokých. V dolnej časti sú od seba obe steny vzdialené tak, aby celková výška prekážky bola 180 cm. Celá plocha šikmých stien musí byť potiahnutá nešmykľavým materiálom. Steny sú v hornej polovici opatrené tromi latkami 24/48 mm. Všetky psi na jednej akcii musia používať rovnaké prekážky. Pri aportovacích cvikoch je dovolené použiť len drevené aportovacie činky. Aportovacie činky pripravené usporiadateľom musia byť použité všetkými účastníkmi. Pri všetkých aportovacích cvikoch nie je povolené vopred dávať psovi aportovaciu činku do papule.
 
Rozdelenie cvikov
2 - dielne cviky ako „Odloženie v sede za pochodu“, „Odloženie v ľahu za pochodu s privolaním “, „Odloženie v stoji za pochodu“, ,,Odloženie v stoji za poklusu“, môžu byť rozdelené, aby bolo možné diferencované posúdenie. Rozdelenie sa uskutoční: 
„Základné postavenie, chôdza, vykonanie“ 5 bodov 
„Ďalšie správanie až do ukončenia cvičenia“ 5 bodov 
 
Pri posudzovaní každého cviku je potrebné pozorne sledovať správanie psa od základného postoja až do ukončenia cviku. 
 
Dodatočné zvukové povely
Ak pes ani po treťom zvukovom povele nevykoná cvik, je potrebné cvik vyhodnotiť známkou „Nedostatočne“ (= 0 bodov). Ak pes vykoná časť cvičenia po treťom zvukovom povele, cvik sa ohodnotí max. v hornej hranici ,,nedostatočnej“ Pri privolaní môže byť použité namiesto zvukového povelu „ku mne“ aj meno psa. Meno psa v spojení s použitím ďalších zvukových povelov sa ráta ako dvojnásobný zvukový povel. 
 
Zrážka bodov: 
1. dodatočný zv. povel: uspokojivo pre časť cviku 
2. dodatočný zv. povel: nedostatočne pre časť cviku 
 
Príklady:     5 Bodové cviky: 
1. dodatočný zv. povel: uspokojivo z: 5 bod.:= - 1,5 bodu 
2. dodatočný zv. povel: nedostatočne z: 5 bod.:= - 2,5 bodu 
 
Medzi časťami cvičenia predsadnutie a ukončenie ( k nohe), ako aj pri pristúpení ku sediacemu, stojaciemu alebo ležiacemu psovi je pred vydaním ďalšieho zvukového povelu potrebné dodržať prestávku o dĺžke cca 3 sekundy. 
 
1. Ovládateľnosť bez vodítka (20 bodov) 
 
a) Jeden zvukový povel: “K nohe“ Zvukový povel k ,,nohe“ je povolený len pri vykročení a zmene rytmu chôdze. 
 
b) Vykonanie: Psovod sa vydá so svojim pripútaným psom k rozhodcovi, zaujme základný postoj a podá hlásenie. Na pokyn rozhodcu sa vydá psovod s voľne idúcim psom do východzej polohy. Na ďalší pokyn začne psovod s vykonávaním cvičenia. Z priameho základného postoja musí pes psovoda na zvukový povel „k nohe“ pozorne a radostne nasledovať s ramenom stále na úrovni kolena na ľavej strane psovoda a pri zastavení si musí samostatne, rýchlo a priamo sadnúť. Na začiatku cviku ide psovod so svojím psom bez zastavenia 50 krokov priamym smerom, po obrate čelom vzad a ďalších 10-tich až 15-tich krokoch vykoná poklus a pomalú chôdzu (vždy najmenej 10 krokov) . Prechod z poklusu do pomalej chôdze musí byť vykonávaný bez medzikrokov. Jednotlivé zmeny spôsobu chôdze sa musia od seba zreteľne odlišovať rýchlosťou vykonania. V normálnej chôdzi sa vykonáva najmenej po dvoch obratoch vpravo, jeden vľavo a dva čelom vzad. Taktiež po druhom spätnom obrate sa vykoná zastavenie. Obrat vykoná psovod doľava 180 stupňov na mieste (potrebné je dodržať schému). Možné sú dve varianty: • Pes ide otočením vpravo zozadu okolo psovoda. • Pes vykoná obrat vľavo o 180 stupňov otočiac sa na mieste. Počas jednej skúšky je možné použiť len jednu z oboch možnosti. Zastavenie je potrebné vykonať aspoň raz z normálneho kroku v zmysle schémy po druhom obrate čelom vzad. Pes má stále zostať ramenom na úrovni kolena na ľavej strane psovoda; nesmie predbiehať alebo vybočovať. Čelom vzad má psovod vykonať doľava. Počas toho, keď psovod vykročí zo základného postoja, je v časovom odstupe 5-tich sekúnd dvakrát vystrelené (kaliber 6 mm) zo vzdialenosti najmenej 15 krokov od psa. Pes sa k výstrelom musí zachovať ľahostajne. Ak ukáže pes strach z výstrelov, nasleduje diskvalifikácia s odobratím všetkých doteraz získaných bodov. Na pokyn rozhodcu prechádza psovod so psom skupinou najmenej štyroch pohybujúcich sa osôb. Psovod so svojím psom obchádza jednu osobu sprava a jednu osobu zľava a najmenej jeden krát sa v skupine zastaví. Je na rozhodcovi, či si nechá cvik zopakovať. Na pokyn rozhodcu opustí psovod so psom skupinu a zaujme so psom koncový základný postoj. Tento koncový základný postoj je začiatočný základný postoj pre ďalší cvik. 
 
c) Hodnotenie: Predbiehanie, vybočovanie, zaostávanie, pomalé alebo váhavé sadnutie, dodatočné zvukové povely, pomoc telom, nepozornosť vo všetkých druhoch chôdze a obratoch a aj stiesnenosť psa má za následok zrážku bodov. 
 
2. Odloženie v sede za pochodu: (10 bodov) 
 
a) Po jednom zvukovom povele: “K nohe“, “Sadni“ 
 
b) Vykonanie: Z priameho základného postoja ide psovod so svojim voľne idúcim psom priamo. Zahájenie cviku má pes vykonať pozorne, radostne, rýchlo a koncentrovať sa na svojho psovoda. Pritom musí zostať priamo v polohe pri kolene psovoda. Po 10-tich až 15-tich krokoch si pes na zvukový povel „sadni“ rýchlo a v priamom smere sadne bez toho, aby psovod prerušil alebo menil spôsob chôdze, alebo sa obzeral. Po ďalších 15-tich krokoch sa psovod zastaví a ihneď sa otočí k svojmu pokojne a pozorne sediacemu psovi. Na pokyn rozhodcu ide psovod späť a postaví sa k psovi na jeho pravú stranu. Pritom môže psovod pristúpiť k psovi spredu alebo obíduc ho zozadu. 
 
c) Hodnotenie: Chyby v začiatočnom základnom postavení, zahájení cviku, pomalé sadanie, nepokojné a nepozorné sedenie, má za následok stratu bodov. Ak si pes namiesto sadnutia ľahne, alebo stojí, zrazí sa 5 bodov. Iné chybné správanie je treba zohľadniť pri hodnotení navyše. 
 
3. Odloženie v ľahu za pochodu do s privolaním (10 bodov) 
 
a) Po zvukovom povele: “K nohe“, “Ľahni“, “Ku mne“, “K nohe“ 
 
b) Vykonanie: Z priameho základného postoja ide psovod so svojim voľne idúcim psom priamo. Pri zahájení cviku má pes sledovať svojho psovoda pozorne, radostne a koncentrovane. Pritom musí zostať priamo v polohe pri kolene psovoda. Po 10 - tich až 15 – tich krokoch na zvukový povel „ľahni“ má pes rýchlo a v priamom smere zaľahnúť bez toho, aby psovod prerušil alebo zmenil spôsob chôdze, alebo sa obzrel. Po ďalších 30-tich krokoch v priamom smere sa psovod zastaví a ihneď sa otočí ku svojmu pokojne a pozorne ležiacemu psovi. Na pokyn rozhodcu zvukovým povelom „ku mne“ alebo menom psa si psovod privolá psa k sebe. Pes musí pribehnúť radostne, rýchlo, priamym smerom, tesne a priamo sa posadiť pred psovoda. Na zvukový povel „k nohe“ si pes musí sadnúť rýchlo, vľavo a priamo vedľa svojho psovoda s ramenom na úrovni kolena. 
 
c) Hodnotenie: Chyby v zahájení cviku, pomalé zaľahnutie, nepokojné odloženie, pomalé prichádzanie, poprípade váhanie pri príchode, zmena postoja psovoda, chyby pri predsadnutí a pri ukončení cviku sú hodnotené stratou bodov. Ak pes po zvukovom povele „ľahni“ sedí alebo stojí, odoberie sa 5 bodov. 
 
4. Aport voľný (10 bodov) 
 
a) Po jednom zvukovom povele „Aport alebo Prines “, „Pusť“, „K nohe“ 
 
b) Vykonanie: Zo základného postoja odhodí psovod ap. činku (o váhe 650 g) do vzdialenosti asi 10 m. Zvukový povel k prineseniu dáva až keď ap. činka pokojne leží. Zmena polohy psovoda nie je povolená. Voľný pes pokojne sedí vedľa psovoda a musí na zvukový povel „aport“ rýchlo a priamym smerom dobehnúť k ap. činke, ihneď ju uchopiť a psovodovi ju rýchlo a priamym smerom priniesť. Pes si sadá tesne a priamo pred psovoda a drží pokojne ap. činku v papuli tak dlho, pokiaľ mu ju psovod asi po 3 sekundách so zvukovým povelom ,,pusť“ odoberie. Po odobratí drží psovod ap. činku vo vystretej pravej ruke smerom dolu. Na zvukový povel „k nohe“ si pes sadá rýchlo a priamo vľavo, s ramenom na úrovni kolena vedľa svojho psovoda. V priebehu celého cviku nesmie psovod opustiť miesto základného postoja. 
 
c) Hodnotenie: Chyby v základnom postoji, pomalý beh psa pre ap. činku, chyby pri jej uchopení, pomalé prinesenie, pustenie ap. činky, hranie sa s ap. činkou a jej prehryzovanie, zmena postoja psovoda, chyby pri predsadnutí a pri ukončení cviku sú hodnotené stratou bodov. Ak psovod opustí miesto ZP skôr ako sa skončilo cvičenie, ohodnotí sa cvik ako nedostatočné. Ak pes neprinesie činku, je cvičenie ohodnotené 0 bodmi.
 
5. Aport skokom cez prekážku (100 cm) (15 bodov) 
 
a) Po jednom zvukovom povele: „Hop alebo Vpred“, „Aport alebo Prines“, „Pusť“, „K nohe“. 
 
b) Vykonanie: Psovod zaujme so psom základný postoj najmenej 5 krokov pred prekážkou. Zo základného postoja odhodí psovod ap. činku (o váhe 650g) cez 100 cm vysokú prekážku. Zvukový povel k preskoku sa môže dať až keď ap. činka pokojne leží. Pes, ktorý pokojne a nepripútaný sedí vedľa psovoda, musí na zvukový povel „hop“ a „aport“ (zvukový povel „aport“ musí byť daný v priebehu skoku) skokom prekonať prekážku, rýchlo a priamym smerom dobehnúť k ap. činke, ihneď ju uchopiť, skokom prekonať prekážku späť a psovodovi ju rýchlo a priamym smerom priniesť. Pes si sadá tesne, priamo pred psovoda a drží pokojne ap. činku v papuli tak dlho, kým mu psovod asi po 3 sekundách so zvukovým povelom „pusť“ ap. činku odoberie. Po odobratí drží psovod ap. činku vo vystretej pravej ruke smerom dole. Na zvukový povel „k nohe“ si pes sadá rýchlo a priamo vľavo, s ramenom na úrovni kolena vedľa svojho psovoda. V priebehu celého cviku nesmie psovod opustiť miesto ZP. 
 
c) Hodnotenie: Chyby v základnom postoji, pomalý, neistý skok a beh psa pre ap. činku, chyby pri jej uchopení, pomalé prinesenie, pustenie ap. činky, hranie sa s ap. činkou a jej prehryzovanie, zmena postoja psovoda, chyby pri predsadnutí a pri ukončení cviku sú hodnotené stratou bodov. Ak sa pes dotkne pri skoku prekážky, musí mu byť odobraté až do 1 bodu pri každom skoku, pri odraze o prekážku až do 2 bodov.
 
Tabuľka hodnotenia pre aport cez prekážku:
Skok tam Prinesenie Skok späť
5 bodov 5 bodov 5 bodov

Čiastočné hodnotenie cviku je možné len vtedy, keď z jeho troch častí (skok tam -prinesenie ap. činky – skok späť) je vykonaný najmenej jeden skok a časť cvičenia „Aport“. 

  • Skoky a aport bez chyby: 15 bodov. 
  • Skok tam alebo späť nevykonaný, ap. činka bez chyby prinesená: 10 bodov. 
  • Skoky tam a späť vykonané bez chyby, ap. činka neprinesená: 0 bodov. 

Ak je ap. činka po odhodení veľmi naboku alebo je ťažko viditeľná, môže psovod bez straty bodov po požiadaní rozhodcu, alebo na jeho pokyn odhodenie ap. činky zopakovať. Pes musí pritom zostať sedieť. Ak nasleduje psovoda za prekážku cvičenie sa ohodnotí 0 bodmi. Ak pes opustí základné postavenie, ale zostane pred prekážkou, nasleduje zrážka o jednu známku. Pomoc psovoda bez zmeny ZP má za následok stratu bodov. Ak opustí psovod svoje miesto pred ukončením cviku, cvičenie sa ohodnotí ako nedostatočné. Ak pes pri skoku tam prevráti prekážku, cvik sa zopakuje, pričom prvý skok sa ohodnotí na „nedostatočne“ (- 4 body). Ak pes neodovzdá aportovaciu činku ani po treťom zvukovom povele, psa treba diskvalifikovať, nakoľko sa v oddiele B nedá ďalej pokračovať.

6. Aport šplhom (šikmá stena 180 cm) (15 bodov) 

a) Po jednom zvukovom povele: „Hop“ alebo „Aport alebo Prines“, „Pusť“, „K nohe“. 

b) Vykonanie: Psovod zaujme so psom základný postoj najmenej 5 krokov pred šikmou stenou. Zo základného postoja odhodí psovod ap. činku (o váhe 650 g) cez šikmú stenu. Pes, ktorý pokojne a nepripútaný sedí vedľa psovoda, musí na zvukový povel „hop“ alebo vpred a „aport“ (zvukový povel „aport alebo prines“ musí byť daný v priebehu prekonávania šikmej steny) prekonať šplhom šikmú stenu, rýchlo a priamym smerom dobehnúť k ap. činke, ihneď ju zobrať, s ap. činkou šplhom prekonať šikmú stenu späť a psovodovi ju rýchlo a priamym smerom priniesť. Pes si sadá priamo pred psovoda a drží ap. činku v papuli tak dlho, kým mu psovod asi po 3 sekundách so zvukovým povelom „pusť“ ap. činku odoberie. Po odobratí drží psovod ap. činku v pravej ruke vystretej smerom nadol. Na zvukový povel „k nohe“ si pes sadá rýchlo a priamo vľavo s ramenom na úrovni kolena vedľa svojho psovoda. V priebehu celého cviku nesmie psovod opustiť miesto ZP. 

c) Hodnotenie: Chyby v základnom postoji, pomalý šplh a beh psa pre ap. činku, chyby pri jej uchopení, pomalý spätný šplh, pustenie ap. činky, hranie sa s ňou a jej prehryzovanie, zmena postoja psovoda, chyby pri pred sadnutí a pri ukončení cviku sú hodnotené stratou bodov.

Rozdelenie bodov pre aport šplhom:

Skok tam Aport Skok späť
5 bodov 5 bodov 5 bodov

Čiastočné hodnotenie cviku je možné len pokiaľ z jeho troch častí (šplh tam - prinesenie ap. činky - šplh späť) je vykonaný minimálne jeden skok a časť cvičenia „Aport“. 

  • Bez chyby vykonané šplhy a prinesenie ap. činky 15 b 
  • Šplh tam alebo späť nevykonaný, ap. činka bez chyby prinesená 10 b 
  • Šplhy tam a späť vykonané bez chyby, ap. činka neprinesená 0 b 

Ak je ap. činka po odhodení veľmi na boku alebo pre psa ťažko viditeľná, môže psovod bez straty bodov po požiadaní rozhodcu alebo na priamy pokyn rozhodcu odhodenie ap. činky zopakovať. Pes musí pritom zostať sedieť. Pomoc psovoda, aj keď neopustí miesto ZP je hodnotená stratou bodov. Pokiaľ psovod opustí miesto ZP pred ukončením cviku, je cvik hodnotený nedostatočne. Ak pes neodovzdá ap. činku ani po treťom zvukovom povele, psa je treba diskvalifikovať, nakoľko sa v oddiely B nedá ďalej pokračovať. 

7. Vysielanie vpred s odložením (10 bodov) 

a) Po jednom zvukovom povele: „Vpred“, „Ľahni“, „Sadni“. 

b) Vykonanie: Zo základného postoja ide psovod s nepripútaným psom priamo v prikázanom smere. Po 10 až 15 krokoch dáva psovi zvukový povel „vpred“ so súčasným jediným pokynom rukou a sám zostane stáť. Po tomto povele sa pes prikázaným smerom rýchlo a priamo vzdiali najmenej 30 krokov od psovoda v ukázanom smere. Na pokyn rozhodcu dá psovod psovi zvukový povel „ľahni“, na ktorý si musí pes ihneď ľahnúť. Psovod môže ponechať zdvihnutú ruku v smere prikázaného vyslania psa až do jeho ľahnutia. Na pokyn rozhodcu ide psovod k psovi a postaví sa k jeho pravej strane. Po asi 3 sekundách, na pokyn rozhodcu, dáva psovod psovi zvukový povel „sadni“, na ktorý sa musí pes rýchlo a priamo posadiť do základného postoja. 

c) Hodnotenie: Chyby v zahájení cviku, nasledovanie psa psovodom po jeho vyslaní, pomalý beh psa vpred, silné vybočenie zo smeru, krátka vzdialenosť, váhavé alebo predčasné ľahnutie psa, nepokojné ležanie, prípadné predčasné postavenie/sadnutie si psa pri príchode psovoda (zmena polohy) sú hodnotené stratovými bodmi. Ďalšia pomoc, pri vydaní povelu „Vpred“ alebo „Ľahni“ sa taktiež zahŕňa do hodnotenia. Po dosiahnutí potrebnej vzdialenosti prichádza zásadne pokyn od rozhodcu na odloženie psa. Ak sa nedá pes zastaviť, cvičenie sa hodnotí 0 bodmi. 

  • Dodatočný zvukový povel na ľahnutie - 1,5 bodu 
  • Druhý dodatočný zvukový povel na ľahnutie - 2,5 bodu 
  • Pes sa nechá zastaviť, ale neľahne si na druhý zvukový povel - 3,5 bodu 
  • Ak sa pes vzdiali alebo sa vráti ku psovodovi, celé cvičenie sa hodnotí 0 bodmi. 

8. Odloženie dlhodobé (10 bodov) 

a) Po jednom zvukovom povele „Ľahni“, „Sadni“. 

b) Vykonanie: Pred začatím cviku oddielu B druhého psa odloží psovod psa zvukovým povelom „ľahni“ na miesto určené rozhodcom zo základného postoja. Nesmie pri ňom nechať vodítko ani akýkoľvek iný predmet. Psovod potom odchádza cvičebným priestorom bez obzretia, najmenej 30 krokov od psa a zostáva v jeho dohľade, obrátený chrbtom k nemu pokojne stáť. Po dobu vykonávania cvikov 1 až 6 druhým psom musí pes, bez ovplyvňovania psovodom, pokojne ležať. Na pokyn rozhodcu ide psovod k psovi a postaví sa na jeho pravú stranu. Po asi 3 sekundách, na pokyn rozhodcu, dáva psovod psovi zvukový povel „sadni“, na ktorý sa musí pes rýchlo a priamo posadiť do základného postoja. 

c) Hodnotenie: Nepokojné chovanie sa psovoda, ako aj iná skrytá pomoc psovi, nepokojné ležanie, prípadne predčasné postavenie/sadnutie si psa pri príchode psovoda je hodnotené stratovými bodmi. Čiastočné hodnotenie cviku je možné, pokiaľ pes vstane alebo si sadne bez toho, aby opustil miesto odloženia. Ak opustí pes miesto odloženia o viac ako 3 m pred ukončením cviku 3 druhého psa, je cvik hodnotený 0 bodmi. Ak opustí pes miesto odloženia po ukončení cviku 3, dostane čiastočné hodnotenie. Ak pri príchode psovoda ide pes k nemu, nasleduje zrážka až do 3 bodov.

IPO 1 ODDIEL „C“

Cvik 1: Vyhľadanie figuranta 5 bodov 
Cvik 2: Vystavenie a vyštekanie 10 bodov 
Cvik 3: Pokus o útek figuranta 20 bodov
Cvik 4: Obrana psa pri strážení 35 bodov 
Cvik 5: Útok na psa z pohybu 30 bodov 
Celkom 100 bodov
 
Všeobecné ustanovenia
Po dlhších stranách vhodného priestoru je rozostavených 6 úkrytov, 3 po každej strane (pozri nákres). Potrebné značky musia byť pre psovoda, rozhodcu a figuranta dobre viditeľné. 
 
Figurant/odev figuranta
Figurant musí byť vybavený ochranným odevom, rukávom a palicou. Rukáv musí byť vybavený ochrannou vrstvou, na ktorej je našitá juta prírodnej farby. Ak je treba, aby mohol figurant psa neustále sledovať, nemusí stáť bezpodmienečne úplne bez pohnutia. Nesmie ale zaujať výhražný postoj ani robiť obranné pohyby. Ochranným rukávom si chráni svoje telo. Je nechané na psovodovi, akým spôsobom odoberie figurantovi palicu. Vo všetkých stupňoch skúšok môže byť pracované len s jedným figurantom, od siedmych psov v jednom stupni skúšok je potrebné nasadiť dvoch figurantov. Pre všetkých psovodov vrámci skúšobného stupňa musí byť v činnosti ten istý figurant/ figuranti. Jedna výmena figuranta je prípustná, ak figurant sám je aktívnym psovodom na podujatí. 
 
Hlásenie 
Psovod sa prihlási rozhodcovi s pripútaným psom v základnom postoji. Potom zaujme východiskový postoj na cvik „Vyhľadávanie figuranta“. Tam sa pes odpúta. Zo základného postoja sa pes na pokyn rozhodcu vyšle na vyhľadávanie. Poznámka: Ak psovod nemôže seba a psa riadne prihlásiť, tzn. pes nie je pod kontrolou a uteká napr. do úkrytu pre vyštekanie alebo z miesta, sú psovodovi povolené 3 zvukové povely na privolanie psa. Ak pes ani po 3 zvukovom povele nepríde, je oddiel „C“ ukončený so zdôvodnením 
 
„Diskvalifikácia pre neposlušnosť“.
Psi, ktorí nie sú ovladateľný psovodom, ktorí pri cvikoch obrany nechcú pustiť alebo len na intenzívny nátlak psovoda, ktorí zahryznú do iných časti tela, ako na určenom ochrannom rukáve musia byť diskvalifikovaní. Hodnotenie „TSB“ sa neuskutoční. 
 
Značky 
V skúšobnom poriadku predpísané značky musia byť dobre viditeľné pre psovoda, rozhodcu aj figuranta. Tieto značky sú: • stanovisko psovoda na odvolávanie od vyštekávacieho úkrytu • stanovisko figuranta pre útek a koncový bod úteku • poloha odloženia psa pre útek • značka pre psovoda pre cvik „Útok na psa z pohybu“ Pre psov, ktorí pri obrane zlyhajú, alebo sa nechajú odohnať, je potrebné oddiel „C“ ukončiť. Neuskutočňuje sa hodnotenie. Potrebné je vykonať hodnotenie „TSB“. Zvukový povel „Pusť“ je pri všetkých cvikoch obrany povolený len jeden raz. Hodnotenie pre „Pusť“ pozri dole uvedenú tabuľku.
Váhavé pustenie Prvý dodat. zv. povel s okamžitým pustením prvý dodat. zv. povel s váhavým pustením druhý dodat. povel s okamžitým pustením druhý dodat. povel s váhavým pustením aj po druhom zv. povele nepustí príp. ďalšia pomoc
0,5 - 3,0 3,0 3,5 - 6,0 6,0 6,5 - 9,0 Diskvalifikácia

1.Vyhľadanie figuranta (5 bodov) 

a) Po jednom zvukovom povele: „Revír“, „Ku mne“(zvukový povel „Ku mne“ môže byť spojený s menom psa). 

b) Vykonanie: Figurant je ukrytý v poslednom úkryte tak, aby nebol pre psa viditeľný. Psovod so psom sa postaví na stanovisko medzi štvrtým a piatym úkrytom, aby mohol psa vyslať do dvoch strán a tam odopne psa. Vykonávanie oddielu C začína na pokyn rozhodcu. Na krátky zvukový povel „revír“ a posunkový povel pravou alebo ľavou rukou, ktorý môže byť opakovaný, musí pes vybehnúť od psovoda rýchlo a cieľavedome k piatemu úkrytu a ten tesne a pozorne obehnúť. Akonáhle pes úkryt obehne, zavolá ho psovod zvukovým povelom „ku mne“ k sebe a za pohybu ho vysiela ďalším zvukovým povelom „revír“ k úkrytu, kde je ukrytý figurant. Psovod sa po dobu vyhľadávania pohybuje normálnym krokom po pomyslenej stredovej osi prehľadávaného priestoru, ktorú nesmie počas vyhľadávania opustiť. Pes musí byť vždy pred psovodom. Akonáhle príde pes k úkrytu figuranta, musí psovod zostať stáť, ďalšie zvukové a posunkové povely nie sú povolené. 

c) Hodnotenie: Nedostatky v ovládateľnosti, ako aj málo tesné a cieľavedomé obiehanie úkrytov sú hodnotené stratovými bodmi. Chybné je medzi inými:

  • nezaujatie pokojného a pozorného základného postoja na začiatku cviku
  • dodatočné zvukové a posunkové povely
  • nedodržania pomyslenej stredovej čiary
  • nedodržanie normálnej chôdze • veľkoplošné vyhľadávanie
  • samostatné vyhľadávanie bez reakcie na zvukový povel psovoda
  • úkryty nie sú obehnuté alebo sú obehnuté nepozorne
  • nedostatky vo vedení a ovládaní psa 

Ak pes nenájde figuranta ani po treťom neúspešnom nasadení na poslednom úkryte (úkryt vyštekania), je potrebné obranu ukončiť. Ak psovod odvolá v priebehu cviku psa ,,k nohe“ je oddiel C ukončený (,,ukončenie“ bez zápisu bodov, doteraz získané body ostávajú). TSB hodnotenie sa nevykoná. 

2. Vystavenie a vyštekanie (10 bodov) 

a) Jeden zvukový povel: „Ku mne“, „K nohe“ Zvukový povel „Ku mne“ a „K nohe“ musí byť daný ako jeden povel. 

b) Vykonanie: Pes musí figuranta pozorne vystaviť a vytrvalo vyštekávať. Nesmie na figuranta skákať, dotýkať sa ho, ani ho hrýzť. Na pokyn rozhodcu po cca 20-tich sekundách vyštekania ide psovod do vzdialenosti 5-tich krokov od úkrytu za štekajúceho psa. Na ďalší pokyn rozhodcu odvolá psa jedným povelom – ,,ku mne k nohe“ a postaví sa s ním do základného postoja. Alternatívne je psovodovi povolené, aby svojho psa zvukovým povelom „k nohe“ na voľno z úkrytu vyzdvihol a doviedol k značke pre odvolanie. Obe varianty sú hodnotené rovnako. Na pokyn rozhodcu vyzve psovod figuranta, aby vystúpil z úkrytu a postavil sa na svoju značku pre útek. Pes má pritom sedieť pokojne (napr. bez štekania), priamo a pozorne v základnej polohe. 

c) Hodnotenie: Nedostatkyvnepretržitomavyzývavomvyštekávaníapozornomvystavovaníbezovplyvňovania rozhodcom alebo prichádzajúcim psovodom až do vydania zvukového povelu sú hodnotené stratovými bodmi. Za neprerušované štekanie je zadaných 5 bodov. Pokiaľ pes šteká slabo, sú zrazené 2 body. Ak zostane pes, ktorý nešteká, pozorne a aktívne strážiť figuranta, je zrazených 5 bodov. Pri obťažovaní figuranta napr. strkanie, vyskakovanie atď. sa musí zraziť až do 2 bodov, pri silnom záhryze až do 9 bodov. Ak pes zahryzne v úkryte a nepustí sám, dostane psovod pokyn pristúpiť k úkrytu na 5 krokovú značku. Povolené je psa odvolať jedným zvukovým povelom „ku mne -k nohe“, ktorý musí byť daný ako jeden povel, (nie zvukový povel „pusť“). Ak pes nepríde tak sú psovod a pes diskvalifikovaní. Ak pes príde, tak je cvičenie ohodnotené ako nedostatočné (-9 bodov). Pri úmyselnom záhryze do iných častí tela (nie narážanie) je pes diskvalifikovaný. Ak pes opustí figuranta predtým, ako prišiel pokyn od rozhodcu psovodovi na opustenie stredovej čiary, môže byť pes ešte raz poslaný psovodom k figurantovi. Ak teraz zostane pes pri figurantovi, môže sa pokračovať v oddiely C. Vystavenie a vyštekanie sa však ohodnotí ako nedostatočné (- 9 bodov). Ak sa pes už nedá nasadiť, alebo opäť opustí figuranta, tak sa oddiel C ukončí. Ak pri príchode psovoda k úkrytu pes príde naproti svojmu psovodovi alebo príde k nemu pred odvolaním, vykoná sa čiastkové hodnotenie nedostatočný. Zrážky pri „Vyštekaní“: Za vytrvalé vyštekanie sa udeľuje 5 bodov. Za slabé (nedôrazné, neenergické) a nevytrvalé vyštekanie je zrážka až do 2 bodov. Ak pes ukáže pozorné vystavenie bez vyštekania, je povinná zrážka 5 bodov za vyštekanie. 

3.Pokus o útek figuranta (20 bodov)

a) Po jednom zvukovom povele: „K nohe“, „Ľahni“, „Drž „ a „Pusť“. 

b) Vykonanie: Na pokyn rozhodcu vyzve psovod figuranta k opusteniu úkrytu. Figurant sa vyberie normálnou chôdzou na označený východiskový bod pre pokus o útek. Na pokyn rozhodcu potom odíde psovod s voľne idúcim psom na určené označené miesto pre odloženie pre pokus o útek. Pes sa má počas presunu prejaviť radostne a koncentrovane, pozorne a cvik vykonať na úrovni kolena psovoda priamo a rýchlo. Pred zvukovým povelom „ľahni“ má pes sedieť v priamom, pokojnom a pozornom základnom postoji. Na zvukový povel „ľahni“ má priamo a rýchlo vykonať a v polohe odloženia má sa k figurantovi správať pokojne, isto a pozorne. Vzdialenosť medzi figurantom a psom je 5 krokov. Psovod zanechá ležiaceho psa strážiť figuranta a odchádza do úkrytu. Stále má zrakový kontakt so psom, figurantom a rozhodcom.

 

Na pokyn rozhodcu sa figurant pokúsi o útek. Na jednoznačný zvukový povel psovoda „drž“ odštartuje pes k zabráneniu úteku figuranta. Pes musí samostatne, bez váhania, energickým a silným záhryzom úteku zabrániť. Pritom môže zahryznúť len do ochranného rukávu figuranta. Na pokyn rozhodcu zostáva figurant pokojne stáť. Po zastavení sa figuranta ho musí pes po krátkej prechodovej fáze pustiť. Psovod môže dať zvukový povel „pusť“ po primeranom čase samostatne. Ak pes po prvom povolenom zvukovom znamení nepustí, tak psovod dostane od rozhodcu pokyn vydať ešte maximálne dva dodatočné zvukové povely „pusť“. Ak pes nepustí ani po treťom zvukovom povele (jeden povolený a dva dodatočné), nasleduje diskvalifikácia. Počas zvukového povelu „pusť“ musí psovod pokojne stáť, bez toho, aby vplýval na psa. Po pustení musí pes zostať tesne pri figurantovi a pozorne ho strážiť. c) Hodnotenie: Nedostatky v plnení dôležitých požiadaviek cviku ako: (vysoká dominantnosť, rýchla a energická reakcia a nasledovanie zo silným záhryzom a účinným zabránením úteku s pokojným držaním až do pustenia, pozorné stráženie tesne pri figurantovi) sú hodnotené zrážkovými bodmi. Ak zostane pes ležať, alebo do vzdialenosti cca 20-tich krokov úteku figuranta zadržaním a záhryzom nezabráni, je posudzovanie oddielu C ukončené. Ak sa nasadenie psa uskutoční bez zvukového povelu psovoda, tak sa hodnotenie zníži o jednu známku.Ak je pes pri strážení ľahko nepozorný alebo aj je jeho práca ľahko dotieravá, je hodnotenie cviku znížené o jednu známku. Ak stráži pes figuranta veľmi nepozorne alebo je jeho práca aj veľmi dotieravá, je hodnotenie cviku znížené o dve známky. Ak nestráži pes figuranta, aj keď u neho zostáva, je hodnotenie znížené o tri známky. Ak pes figuranta opustí, alebo ak dostane od psovoda zvukový povel aby pri figurantovi zostal, je hodnotenie oddielu C ukončené. 

4.Obrana psa pri strážení (35 bodov) 

a) Po jednom zvukovom povele „pusť“, „k nohe“ alebo ,,sadni“ 

b) Vykonanie: Po strážení figuranta psom, ktoré trvá asi 5 sekúnd, na pokyn rozhodcu podnikne figurant útok na psa. Bez ovplyvňovania psovodom sa musí pes energickým a silným záhryzom ubrániť. Pes sa pritom môže zahryznúť len do ochranného rukávu figuranta. Figurant musí psa zaťažiť hrozbou úderov. Pri zaťažení je potrebné dbať na jeho aktivitu a stabilitu. Vykonajú sa dva útoky palicou. Pes smie pritom útočiť len na ochranný rukáv figuranta. Zaťaženie psa smie vykonať len na ramená a do oblasti stehien. Pes sa vo fáze zaťaženia musí správať neohrozene a počas celého cvičenia obrany ukazovať energické a plné držanie. Na pokyn rozhodcu zostane figurant pokojne stáť. Po zastavení figuranta musí pes po krátkej prechodovej fáze pustiť. Pre pustenie môže dať psovod v príslušnom časovom odstupe samostatne jeden zvukový povel ,,pusť“. Ak pes po prvom povolenom zvukovom znamení nepustí, dostane psovod od rozhodcu pokyn vydať ešte max. dva dodatočné zvukové povely „pusť“. Ak pes nepustí ani po treťom zvukovom povele (jeden povolený a dva dodatočné), nasleduje diskvalifikácia. Počas zvukového povelu „pusť“ musí psovod pokojne stáť, bez toho, aby vplýval na psa. Po pustení musí pes ostať tesne pri figurantovi a pozorne ho strážiť. Na pokyn rozhodcu ide psovod normálnym krokom, priamou cestou k svojmu psovi a povelom „k nohe“ alebo ,,sadni“ ho dá do základného postoja. Palica sa figurantovi neodoberie. 

c) Hodnotenie: Nedostatky v plnení dôležitých požiadaviek cviku sú hodnotené zrážkovými bodmi. Sú to najmä požiadavky ako: (rýchle a presvedčivé zadržanie, plný a pokojný záhryz až do pustenia, pozorné stráženie tesne pri figurantovi). Ak pes nevydrží záťaž figurantom, odpadne z ochranného rukáva a nechá sa odohnať, tak sa oddiel „C“ ukončí. Ak je pes pri strážení ľahko nepozorný alebo je aj ľahko dotieravý, je hodnotenie cviku znížené o jednu známku. Ak pes stráži figuranta veľmi nepozorne alebo je jeho práca veľmi neistá, je hodnotenie cviku znížené o dve známky. Ak nestráži pes figuranta, aj keď u neho zostáva, je hodnotenie znížené o tri známky. Ak ide pes naproti prichádzajúcemu psovodovi, je cvik hodnotený nedostatočne. Ak pes figuranta opustí pred pokynom rozhodcu k príchodu psovoda, alebo ak dostane od psovoda zvukový povel aby pri figurantovi zostal, je hodnotenie oddielu C ukončené.

5.Útok na psa z pohybu: (30 bodov) 

a) Po jednom zvukovom povele: „Sadni“, „Drž“, „Pusť“, „k nohe alebo sadni“, ,,K nohe“. 

b) Vykonanie: Psovod sa postaví so psom na označené miesto v úrovni prvého úkrytu na pomyselnej stredovej osi priestoru. Počas voľnej chôdze sa má pes pri psovodovi správať pozorne, radostne a koncentrovane. Pritom ide priamo pri nohe psovoda. V úrovni prvého úkrytu zostane psovod stáť a otočí sa. So zvukovým povelom “sadni“ sa uvedie pes do základného postavenia. Priamo, pokojne a pozorne voči figurantovi sediaci pes v základnom postoji môže byť držaný za obojok, nesmie však byť pritom ovplyvňovaný psovodom. Na pokyn rozhodcu vystúpi figurant vybavený palicou z úkrytu a beží k stredovej osi priestoru. Na úrovni stredovej osi sa otočí figurant smerom k psovodovi a psovi a zaútočí čelne na psovoda a jeho psa vydávajúc výhražné zvuky a hrozivé pohyby.Akonáhle sa priblíži k psovodovi a psovi na vzdialenosť 30 – 40 krokov, psovod psa na pokyn rozhodcu vysiela k obrane zvukovým povelom „drž“. Pes musí útoku bez váhania energickým a silným záhryzom zabrániť. Záhryz musí byť vedený len do ochranného rukávu figuranta. Psovod nesmie opustiť stanovisko. Vo fáze zaťaženia sa musí pes zachovať neohrozene a počas celej fázy obrany má ukázať plný, energický a hlavne trvalý záhryz. Na pokyn rozhodcu sa figurant zastaví. Po zastavení figuranta musí pes po krátkej prechodovej fáze pustiť. Psovod môže dať zvukový povel „pusť“ samostatne po primeranom čase. Ak pes po prvom povolenom zvukovom znamení nepustí, dostane psovod od rozhodcu pokyn vydať ešte max. dva dodatočné zvukové povely „pusť“. Ak pes nepustí ani po treťom zvukovom povele (jeden povolený a dva dodatočné), nasleduje diskvalifikácia. Počas zvukového povelu „pusť“ musí psovod pokojne stáť, bez toho, aby vplýval na psa. Po pustení musí pes ostať tesne stáť pri figurantovi a pozorne ho strážiť. Na pokyn rozhodcu ide psovod normálnym krokom, priamou cestou ku svojmu psovi a povelom „k nohe“ alebo ,,sadni“ ho dá do základného postoja. Palica sa figurantovi odoberie. Nasleduje bočný doprovod figuranta k rozhodcovi na vzdialenosť asi 20-tich krokov. Jeden zvukový povel „k nohe“ je povolený. Pes ide po pravej strane figuranta, takže sa nachádza medzi figurantom a psovodom. Počas doprovodu musí pes figuranta pozorne strážiť, nesmie na neho vyskakovať, ani ho napádať. Pred rozhodcom sa táto skupinka zastaví, pes si sadne, psovod odovzdá rozhodcovi palicu a ohlási ukončenie oddielu C. Po odhlásení ide psovod so svojim nepripútaným psom na pokyn rozhodcu na miesto vyhodnotenia, načo figurant na pokyn rozhodcu opustí miesto. Pred začatím hodnotenia a na pokyn rozhodcu je pes pripútaný. 

c) Hodnotenie: Nedostatky v plnení dôležitých požiadaviek cviku sú hodnotené zrážkovými bodmi. Sú to najmä požiadavky: Rýchle a presvedčivé zadržanie, plný a pokojný záhryz až do pustenia, po pustení pozorné stráženie tesne pri figurantovi. Ak je pes pri strážení ľahko nepozorný alebo je jeho práca aj ľahko dotieravá, je hodnotenie cviku znížené o jednu známku. Ak stráži pes figuranta veľmi nepozorne alebo je jeho práca veľmi dotieravá, je hodnotenie cviku znížené o dve známky. Ak nestráži pes figuranta, aj keď u neho zostáva, je hodnotenie znížené o tri známky. Ak pes ide oproti prichádzajúcemu psovodovi, je cvik hodnotený ako nedostatočný. Ak pes opustí figuranta pred pokynom rozhodcu k príchodu psovoda, alebo obdrží od psovoda zvukový povel, aby pri figurantovi zostal, je hodnotenie oddielu C ukončené.

 

Viac informácií na: https://www.zsk-sr.sk/files/novinky/skusobny_poriadok-IPO-2012-A4.pdf

Kynologický klub Kolinovce