Skúška stopárskych psov stupeň 1 FH 1

Cudzia stopa asi 1200 krokov, 7 úsekov, 6 lomov, 4 predmety, asi 180 min. stará,2 x krížená stopa, čas vypracovania 30 min. kríženie stopy 30 min po ukončení našľapania stopy. 
 
Sledovanie stopy 79 bodov 
Predmety (3 x 5, 1 x 6) 21 bodov 
Spolu 100 bodov 
 
Ustanovenia pre pripustenie k skúške 
V deň skúšobného podujatia musí pes dosiahnuť predpísaný vek. Nesmú sa spraviť žiadne výnimky. Predpokladom na štart je úspešne zložená BH/VT skúška podľa národných pravidiel. 
 
Všeobecné ustanovenia
Rozhodca alebo zodpovedný za položenie stôp určí priebeh stopy s ohľadom na terén. Nášľap musí byť dobre označený tabuľkou, ktorá je zastrčená do zeme vľavo tesne vedľa nášľapu. 
 
Výkony v práci na stope 
Pes má ukázať svoju istotu na najmenej1200 krokov dlhej a najmenej tri hodiny starej cudzej stope, ktorá má šesť terénu prispôsobených pravouhlých lomov (pozri náčrtok) a najmenej dvakrát bola prekrižovaná čerstvejšou cudzou stopou, na priestorovo ďalej od seba ležiacich bodoch. Na stope ležia v nepravidelných odstupoch štyri, pachom šľapača dobre nasiaknuté predmety, ktoré šľapač minimálne 30 minút pred tým nosil vo vrecku. V priebehu jednej stopy musia byť použité rozdielne predmety (materiál napr.: koža, textil, drevo). Predmety musia mať dĺžku 10 cm, šírku 2 – 3 cm, hrúbku 0,5 – 1 cm. Predmety sa nesmú veľmi odlišovať od terénu, na ktorom je stopa položená. Všetky predmety je potrebné označiť číslami a to tak, že čísla nášľapových tabuliek sú rovnaké ako čísla predmetov. Tieto predmety má pes nájsť, zdvihnúť alebo označiť. Pred začiatkom cvičenia má psovod ohlásiť rozhodcovi, či jeho pes predmet zdvihne alebo označi. Všetko spolu, teda zdvihnutie a označenie je chybné. Hodnotia sa len tie predmety, ktoré zodpovedajú hláseniu psovoda (zdvihnutie alebo označenie).Psovod nechá psa stopovať podľa svojej ľubovôle, buď na voľno alebo na vodítku. Stopovacie vodítko smie, ak ho psovod nepustil z ruky, byť previsnuté. 
 
Šľapanie stôp 
Cudzí šľapač, ktorý má psovi položiť stopu, dostane od rozhodcu alebo zodpovedného za stopy náčrtok terénu. Rozhodca/zodpovedný za stopu mu popíše na základe terénných znakov, ako osamote stojace stromy, stĺpy el. vedenia, chaty atď., ako má položiť stopu. Pred odchodom ukáže šľapač rozhodcovi štyri predmety. Nášľap stopy musí byť dobre označený štítkom, ktorý je po ľavej strane nášľapu zastrčený do zeme a počas práce na stope tam musí zostať. Potom, čo šľapač určitý čas postál na nášľape, ide do smeru, ktorý mu určil rozhodca. Predmety je potrebné položiť na stopu v nepravidelných odstupoch, avšak nie v priestore 20 krokov pred a 20 krokov za lomom. Prvý predmet nesmie byť položený skôr dvesto päťdesiat krokov od nášľapu. Štvrtý posledný predmet sa položí na koniec stopy. Ukladať predmety na lomy alebo v ich tesnej blízkosti je zakázané. Predmety nemajú ležať vedľa stopy, ale na stope. Miesta, kde budú položené, označí šľapač na náčrtku krížikom. Je potrebné prísne dbať na to, aby bola stopa položená na rôznych povrchoch. Používaná spevnená cesta sa nutne nevyžaduje. Stopa musí byť položená tak, aby zodpovedala skutočnosti. Každej schéme je potrebné sa vyhnúť. Tridsať minút po ukončení kladenia stopy dostane druhá, psovi neznáma osoba príkaz od rozhodcu, aby z miesta ním určeným prekrižoval dva krát stopu klamlivou stopou (nie na prvom ani poslednom rovnom úseku a nie 40 krokov pred a 40 krokov za lomom). 
 
Vypracovanie stopy 
Na vyzvanie rozhodcom sa psovod so svojím pripraveným psom na prácu prihlási v ZP rozhodcovi. Na pokyn rozhodcu sa pes pomaly privedie na nášľap a nasadí sa na stopu. Krátke sadnutie pred nášľapom (cca 2 m) je povolené. Nasadenie nie je časovo závisle; rozhodca sa musí orientovať podľa správania psa na začiatku prvého úseku a podľa intenzity navetrania. Pes má mať možnosť na nášľape riadne navetrať pach. Musí byť vycvičený tak, aby pokojne, podľa možnosti bez vplyvu psovoda (povolený je zvukový povel „hľadaj alebo stopa“) začal stopovať. V žiadnom prípade nemá psovod motivovať rukou psa tak, aby prudko vybehol. Ak má psovod dojem, že pes nechytil stopu správne, tak je na jeho rozhodnutí, aby psa ešte raz nasadil, ale len ak pes nebol od nášlapu vzdialený o viac ako 15 krokov. Za to je povinná zrážka 4 body. Stopa má byť vypacovaná pokojne tak, že psovod môže nasledovať psa krokom. Ak narazí pes na predmet, má ho ihneď zdvihnúť alebo presvedčivo označiť. Označenie môže urobiť sediac, ležiac, alebo stojac. Psovod sa ihneď musí vybrať ku svojmu psovi a po zdvihnutí predmetu ho zobrať k sebe. Je chybou, keď pes so zdvihnutým predmetom ďalej na stope pokračuje, alebo si s ním ľahne. Psovod pochváli psa a nechá ho na pokyn rozhodcu stopovať ďalej. Ak narazí pes na stope na predmet, ktorý nepoložil šľapač, tak ho nesmie ani zdvihnúť ani označiť. Pes môže klamnú stopu označiť a skontrolovať, ak pri tom neopustí stopu nie je to chybou. Keď pes vybočí zo stopy na kríženú stopu a túto zhruba na dĺžku vodítka sleduje, musí byť práca na stope ukončená. Ak v priebehu 30 minút od nasadenia nedosiahol pes koniec stopy, tak rozhodca prácu na stope ukončí. 
 
Hodnotenie 
Maximálny počet bodov 100 smie byť pridelených, len keď pes pre neho položenú stopu od začiatku do konca vypracuje presvedčivým stopovacím výkonom a všetky štyri predmety zdvihne alebo označi. Všetky lomy musia byť vypracované s istotou. Pes sa nesmie nechať ovplyvniť kríženými stopami. Za nenájdené predmety sa neudeľujú žiadne body. Ak pes nenájde žiadny, šľapačom položený predmet, hodnotí sa oddiel „A“ max. známkou uspokojivý. Pokiaľ pes označí chybne (napr. predmet, ktorý nepoložil šľapač), nasleduje jednoznačná zrážka 2 bodov. 
 
Udelenie skúšky psa stopára Stupeň 1 (FH 1) 
Skúška FH 1 môže byť zadaná len vtedy, keď pes dosiahol minimálne 70 bodov. Ako ohodnotenie sa udeľuje:
Max. počet bodov Výborne Veľmi dobre Dobre Uspokojivo Neuspokojivo
100 bodov 100-96 95-90 89-80 79-70 69-0

FH 1:

 Viac informácií na: https://www.zsk-sr.sk/files/novinky/skusobny_poriadok-IPO-2012-A4.pdf

Kynologický klub Kolinovce