Skúška stopárskych psov stupeň 2 FH 2

Cudzia stopa o dĺžke asi 1800 krokov, 8 úsekov, 7 lomov, 7 predmetov približne 180 minút stará, krížená stopa, čas vypracovania 45 min. 
 
Rozdelenie bodov: 
Sledovanie stopy 79 
Predmety 7x3 21 
Spolu 100 
 
Ak pes nenájde žiadne predmety, môže byť hodnotenie maximálne „uspokojivý“. 
 
Ustanovenia pre pripustenie ku skúške 
V deň skúšok musí pes dosiahnuť predpísaný vek. Nesmú sa spraviť žiadne výnimky. Predpokladom na štart je úspešne zložená BH/VT podľa národných pravidiel. Ako aj skúška FH 1 
 
Všeobecné ustanovenia 
Rozhodca alebo zodpovedný za stopu určí s prispôsobením na terén priebeh stopy. Stopy musia byť položené rôzne. Nesmie sa stať, že napr. pri každej stope sú jednotlivé lomy a predmety položené v rovnakej vzdialenosti, prípadne v rovnakých odstupoch. Nášľap stopy musí byť označený tabuľkou, ktorá je hneď vľavo vedľa nášľapu osadená do zeme. 
 
Poradie účastníkov je po položení stopy ešte raz vylosované rozhodcom. 
 
Predmety má šľapač stopy ukázať pred položením stopy rozhodcovi, alebo zodpovednému za stopu. Použité môžu byť len dobre napáchnuté predmety (najmenej 30 minút). Kladač zotrvá krátko na nášľape a potom ide normálnym krokom do určeného smeru. Úseky aj lomy sú taktiež kladené normálnym krokom (pozri náčrtok). Prvý predmet sa položí najmenej po sto krokoch na prvom alebo druhom úseku, ostatné podľa ľubovôle, na jednom úseku je možné uložiť aj dva predmety a siedmy predmet na konci stopy. Úseky je potrebné prispôsobiť terénu. Jeden úsek je potrebné vytvoriť ako oblúk s polomerom najmenej tri dĺžky vodidla (cca 30m). Oblúk začína a končí pravým uhlom. Minimálne dva uhly musia byť ostré uhly v rozmedzí 30 až 60 stupňov (pozri náčrtok). Rozdielne predmety (materiál napr.: koža, textil, drevo) môžu byť položené na všetkých úsekoch nepravidelne, ale nie v priestore 20 krokov pred a 20 krokov za lomom. Posledný predmet sa musí položiť na koniec stopy. Predmety musia byť na stopu položené z pohybu. Po položení posledného predmetu musí ísť šľapač ešte niekoľko krokov priamym smerom. Predmety musia mať dĺžku cca 10 cm, šírku 2 – 3 cm, hrúbku 0,5 - 1 cm a nesmú sa farbou podstatne odlišovať od terénu. Všetky predmety musia mať zhodné číslo ako je číslo stopy. Počas kladenia stopy sa psovod a pes musia nachádzať mimo dohľadu. Pol hodinu pred začatím vypracovávania stopy položí iný šľapač klamnú stopu, ktorá prekrižuje dva úseky stopy pod nie menším uhlom ako 60°. Klamná stopa nesmie byť položená v rozsahu 40 krokov pred alebo 40 krokov za lomom a nesmie križovať prvý a posledný úsek alebo niektorý úsek dva krát. 
 
Rozhodca, šľapač a sprevádzajúce osoby sa počas práce psa nesmú nachádzať v priestore, v ktorom má dvojica (psovod a pes) právo stopu vypracovávať. 
 
a) Zvukový povel: “Hľadaj alebo Stopa” Zvukový povel je povolený na začiatku stopy a po každom predmete.Aj občasná pochvala a občasný zvukový povel pre „hľadanie“, s výnimkou lomov a pri predmetoch je povolený. 
 
b) Vykonanie: Psovod si pripraví psa pre prácu na stope. Pes môže hľadať buď voľne, alebo na 10 m dlhom vodítku. Stopovacie vodítko 10 m dlhé môže byť vedené cez chrbát psa, bočne, či medzi prednými a/alebo aj zadnými končatinami psa. Môže byť upevnené priamo na obojok psa, ktorý nie je nastavený na sťahovanie, alebo do miesta k tomu určenému na stopovacom postroji (povolené sú hrudné alebo bederné postroje bez prídavných remeňov). Na výzvu sa hlási psovod so psom v základnom postoji rozhodcovi a oznámi mu, či pes predmety zdvíha alebo označuje. Pred stopou, v priebehu uvádzania a pri celkovej práci na stope, je nutné zdržať sa akéhokoľvek nátlaku na psa. Na pokyn rozhodcu je pes pomaly a pokojne privedený k nášľapu a nasadený. Pes musí na nášľape intenzívne, pokojne s nízko položeným nosom stopu navetrať. Pes musí potom s nízko položeným nosom v pravidelnom tempe intezívne sledovať stopu. Lomy musí pes vypracovať s istotou. Psovod sleduje psa s 10 m odstupom na konci stopovacieho vodítka. Pri voľnom stopovaní je potrebné taktiež dodržať odstup 10 metrov. Stopovacie vodítko, ak nie je psovodom pustené z ruky, môže byť previsnuté. Po lome musí pes rovnakým tempom stopovať ďalej. Akonáhle našiel pes predmet, musí ho bez ovplyvnenia psovoda ihneď zdvihnúť, alebo presvedčivo označiť. Pri zdvihnutí môže ostať stáť, sadnúť si, alebo aj prísť k psovodovi. Chybou je ak s predmetom pokračuje ďalej alebo si ľahne. Označenie môže byť spravené v ľahu, sediac alebo stojac (aj striedavo). Keď pes predmet označil/zdvihol, položí psovod vodidlo a vyberie sa k svojmu psovi. Zdvihnutím predmetu ukáže, že ho pes našiel. Potom psovod zdvihne vodítko a pokračuje v stopovaní. Po skončení stopy ukáže psovod predmety rozhodcovi. Podávanie potravy počas stopy nie je povolené. Psovodovi je povolené, po dohode s rozhodcom, prerušiť stopu, keď si myslí že on, alebo jeho pes z dôvodov telesnej dispozície a poveternostných podmienok (napr. veľká horúčava) potrebujú krátku prestávku. Prestávky sa započítavajú do celkového času, ktorý je k dispozícii. Psovodovi je povolené počas prestávky, alebo pri predmete svojmu psovi očistiť hlavu, oči a nos. Za tým účelom môže mať psovod so sebou vlhkú handru alebo špongiu. Pomocné prostriedky je potrebné ukázať rozhodcovi pred začiatkom stopovania. Ďalšie pomocné prostriedky nie sú povolené. 
 
c) Hodnotenie: Na dosiahnutie výkonnostnej známky je ohodnotenie minimálne 70 bodmi. Tempo hľadania nie je kritériom v tom prípade, ak je stopa vypracovávaná intenzívne, rovnomerne a presvedčivo a pes ukazuje kladné správanie sa k stopovaniu. Overovanie bez opustenia stopy nie je chybou. Nové nasadenie, neistota, vysoký nos, vyprázdňovanie, krúženie na lomoch, stále povzbudzovanie, pomoc vodítkom alebo hlasom v priebehu stopy alebo pri predmetoch, chybné zdvihnutie, alebo chybné označenie predmetov má za následok príslušnú zrážku bodov. Ak pes opustí stopu o viac ako jednu dĺžku vodidla, stopovanie sa ukončí. Ak opustí pes stopu a psovod ho zadrží, nasleduje pokyn rozhodcu na nasledovanie psa. Ak tento pokyn nie je uposlúchnutý, rozhodca ukončí prácu na stope. Ak po nasadení na nášľape nie je do 45 minút dosiahnutý koniec stopy, tak rozhodca ukončí prácu na stope. Do ukončenia podaný výkon je hodnotený. Ak ukáže pes pri práci na predmetoch na jednej stope obe možnosti, teda „zdvihnutie“ a „označenie“ predmetov, tak je to chybou. Hodnotené sú len tie predmety, ktoré zodpovedajú hláseniu. Neoznačené predmety nemusia byť ukázané psovodovi. Za neoznačené alebo nezdvihnuté predmety sa body neudeľujú. Rozdelenie bodov za sledovanie stopy na úsekoch sa musí vykonať podľa dĺžky a obtiažnosti. Hodnotenie jednotlivých úsekov sa uskutočňuje známkami a bodmi. Ak pes nehľadá (dlhšie zotrvanie na tom istom mieste bez hľadania), môže byť stopovanie ukončené aj vtedy, keď sa pes nachádza na stope.

Kynologický klub Kolinovce