TRIEDA Začiatočníci (OBZ)

CVIK 1 Odloženie v sede v skupine počas 30 sekúnd 

Povely: „Zostaň” 
 
Vykonanie: Psovodi zaujmú základný postoj na určených miestach so svojimi psami pripútanými na vôdzke. Psy sedia v základnom postoji, každý pri nohe svojho psovoda, zoradení približne 3 m od seba. Na povel stewarda sú psy odpútané z vôdzky. Na povel stewarda psovodi velia psom „Zostaň“ a vykročia od nich vpred. Kráčajú bez obzerania sa až do vzdialenosti 5 m, kde sa zastavia a otočia čelom ku psom. Časový interval (nie hodnotenie cviku) začína plynúť až vtedy, keď sú všetci psovodi vzdialení od psov a stoja čelom ku nim. Psy musia zotrvať v sede 30 sekúnd. Na povel sa psovodi vracajú ku svojim psom, ku ktorým sa priradia do základného postoja. Ku psom sa priraďujú priamo, alebo ich obídu zozadu. V skupine by mali cvičiť najmenej 3 psy, nie viac ako 6. 
 
Inštrukcie: Pes, ktorý sa postaví, ľahne si, alebo sa posunie o dĺžku svojho tela, cvik nevykonal (0 bodov). Za všetky posúvania sa znižuje bodové skóre. Ak pes štekne 1-2 krát, sú mu strhnuté 1 až 2 body; ak štekne viackrát, cvik je nesplnený (0 bodov). Nepokoj, neposednosť, ako čuchanie, prevažovanie sa z jednej labky na druhú, alebo dvíhanie labiek sa penalizuje. Psovi je dovolené otočiť hlavu a poobzerať sa dookola, taktiež je dovolené prejaviť záujem, ak je vyrušený (rozptýlený) alebo v kruhu alebo mimo neho je hluk. Avšak toto nesmie byť znakom znepokojenia (nervozity) alebo úzkosti. Ak si pes, alebo sa postaví pred tým, než uplynie časový interval 30 sekúnd, môže dostať najviac 5 bodov. Ak sa pes postaví a podíde blízko k druhému psovi tak, že hrozí obava z konfliktu alebo bitky, cvičenie musí byť zastavené. Psy opakujú cvik okrem psa, ktorý spôsobil toto vyrušenie. 
 

CVIK 2 Odloženie v ľahu v skupine počas 1 minúty 

Povely: „Ľahni“, „Zostaň“, „Sadni” (max. 3 povely) 
 
Vykonanie: Psovodi zaujmú základný postoj na určených miestach so svojimi psami pripútanými na vôdzke. Psy sedia v základnom postoji, každý pri nohe svojho psovoda, zoradení približne 3 metre od seba. Na povel stewarda sú psy odpútané z vôdzky. Na pokyn stewarda psovodi velia psom zaujať polohu v ľahu. Na pokyn stewarda nasleduje posledný povel psovoda „Zostaň“. Na pokyn stewarda psovodi spoločne vykročia od svojich psov a bez obzerania sa od nich vzdialia 5 m, kde zostanú stáť chrbtom ku psom 30 sekúnd. Časový interval (nie hodnotenie cviku) začína plynúť až vtedy, keď sú všetci psovodi vzdialení od psov. Po 30 sekundách na pokyn stewarda sa psovodi otočia čelom ku psom a zotrvajú tak ďalších 30 sekúnd. Psy musia zotrvať v ľahu celú 1 minútu. Na pokyn stewarda sa psovodi vracajú ku svojim psom, ku ktorým sa priradia do základného postoja. Na pokyn stewarda všetci naraz velia psovi „Sadni“. V skupine by mali cvičiť najmenej 3 psy, nie viac ako 6. 
 
Inštrukcie: Cvičenie začne, keď steward zavelí: “Odpútať psa” a následne na to „Začiatok cvičenia“. Od tejto chvíle sú psy odpútané. Cvičenie začalo pre všetkých súťažiacich v rade. Steward vyzve všetkých psovodov naraz, aby dali povel každý svojmu psovi, aby si ľahol. Cvičenie končí, keď sa psovodi vrátia ku svojim psom, psy sú v základnom postoji a steward vyhlási: „Cvičenie ukončené“. Pes, ktorý si na povel neľahne (dva povely), postaví sa, alebo si sadne, alebo sa odplazí viac ako je dĺžka jeho tela pred tým, než uplynie čas cviku, cvik je nesplnený (0 bodov). Všetky pohyby navyše, štekanie, kňučanie by mali byť penalizované. Ak pes štekne viackrát, cvičenie je nesplnené (0 bodov). Netrpezlivosť, nervozita, ako prevažovanie sa zo strany na stranu, musia byť penalizované. Psovi je dovolené otočiť hlavu a poobzerať sa dookola, taktiež je dovolené prejaviť záujem, ak je vyrušený (rozptýlený) alebo v kruhu alebo mimo neho je hluk. Avšak toto nesmie byť znakom znepokojenia (nervozity) alebo úzkosti. Ak sa pes postaví a podíde blízko k druhému psovi tak, že hrozí obava z konfliktu alebo bitky, cvičenie musí byť zastavené. Psy opakujú cvik okrem toho psa, ktorý spôsobil vyrušenie. Ak si pes ľahne/sadne pred tým, než je vydaný povel na začiatku cviku a ak zmení polohu svojvoľne alebo na základe povelu (opäť sa zdvihne/ opäť si ľahne), môže dostať najviac 8 bodov. Tiež ak si ľahne krivo (na slabinu). Ak si pes sadne, alebo sa postaví po tom, čo bol ukončený časový interval a psovodi sa vracajú k svojim psom, dostane najviac 7 bodov. Ak sa ešte aj pohybuje (presúva sa, kráča ku psovodovi), cvičenie je nesplnené. 
 

CVIK 3 Chôdza 

Povely: „K nohe“ (maximálne 6 povelov) 
 
Vykonanie: Chôdza pri nohe je vykonávaná v normálnom a pomalom tempe na vopred stanovenej trase tvaru osmičky, kde každý pomyselný kruh má polomer cca 4 m. Pripútaný pes na vôdzke ochotne a dobrovoľne nasleduje psovoda, kráčajúc popri jeho ľavej strane, na úrovni ramena psovoda súčasne s jeho ľavým kolenom v paralelnej línii. Psovod so psom vychádzajú zo základného postoja, ktorý je umiestnený v strede osmičky. Opíšu jeden kruh doľava, pokračujú v tvare druhého kruhu vpravo, vrátia sa do východiskovej pozície, odkiaľ bez zastavenia pokračujú v priamom smere asi 25 m. Na tejto trase na pokyny predvedú pomalú chôdzu, pokračujú normálnym krokom a na konci sa zastavia. Ak psovod zastane, pes musí okamžite zaujať základný postoj pri jeho nohe. Na povely stewarda predvedú obraty na mieste: vľavo bok, vpravo bok, čelom vzad. Pes má psovoda nasledovať ochotne, radostne a dobrovoľne. 
 
Inštrukcie: Psovod vykročí spolu so psom smerom doľava. Pes, ktorý zaostáva za psovodom viac ako pol metra za ním počas väčšej časti cvičenia cvik nesplnil a nezíska žiadne body. Ak sa pes pohybuje pomaly, je penalizovaný stratou bodov. Strata kontaktu so psom a povely navyše sú považované za chyby, za ktoré sú strhnuté body. Počas cviku psovod prirodzene pohybuje ramenami, avšak sa psa nesmie dotýkať. Pri zastavení si musí pes okamžite sadnúť tesne pri ľavej nohe psovoda tak, aby lopatkou bol na úrovni kolien psovoda. Všetky psy musia vykonať chôdzu pri nohe psovoda podľa tej istej schémy. Toleruje sa jedno slovné povzbudenie psa psovodom. 
 

CVIK 4 Ľahni počas chôdze 

Povely: „K nohe“ , „Ľahni“ , „K nohe“ – (max. 3 povely) 
 
Vykonanie: Psovod a pes vykročia z východiskového bodu a kráčajú normálnym krokom po priamej trase cca 15 m dlhej, na ktorej sú umiestnené dva kužele. Prvý je umiestnený na východiskovom bode a druhý označuje koniec úseku. Dvojica kráča normálnym krokom a asi v polovici trasy medzi kužeľmi psovod bez zastavenia vydá povel psovi, aby si ľahol. Pes musí rýchlo a v priamom smere zaľahnúť bez toho, aby psovod prerušil, alebo zmenil spôsob chôdze, alebo sa obzrel. Psovod pokračuje v chôdzi v priamom smere a obchádza kužeľ zľava, t.j. míňa kužeľ po svojej pravej ruke, pokračuje v priamom smere, asi 2 m za psom sa otáča a priradí sa sprava ku psovi do základného postoja. Na povel „K nohe“ (bez pokynu stewarda) sa pes posadí. 
 
Inštrukcie: Pes musí zaujať polohu „Ľahni“ rýchlo a skôr, než psovod obíde kužeľ, inak je cvik nesplnený (0 bodov). Ak pes zastaví medzi kužeľmi v nesprávnej polohe (napr. si sadne namiesto ľahne) nie sú mu pridelené žiadne body. Poloha SFINGA je povinná. Pomalý pohyb psa, zaostávanie alebo predbiehanie, je považované za chybu. Psovod nesmie výrazne ovplyvňovať psa telom, inak mu budú strhnuté body. Na konci cviku si psovod určuje sám, kedy dá povel psovi, aby sa posadil. 
 

CVIK 5 Privolanie 

Povely: „Ľahni”, „Zostaň”, „Ku mne“ („K nohe“) 
 
Vykonanie: Pes je uložený do polohy ľahni a psovod odkráča 20 m v určenom smere. Východiskový bod, kde pes zostáva v polohe ľahni a koniec úseku, kde sa postaví psovod na pokyn stewarda čelom ku psovi, sú vyznačené značkami. Psovod odchádza od psa bez zastavenia a obzerania sa. Na pokyn stewarda psovod psa privoláva. Pred vydaním povelu na privolanie je povolené oslovenie psa menom. Oslovenie psa však musí byť vyslovené ihneď spolu s povelom tak, aby netvorilo dva povely. Privolanie môže byť vykonané dvoma spôsobmi: priamo k ľavej nohe psovoda, alebo môže byť použitý povel „Ku mne“ a následne „K nohe“. Predsadnutie musí byť rovné a tesné. Privolanie musí byť predvedené v súlade so všeobecnými pravidlami. 
 
Inštrukcie: Pes sa musí pohybovať radostne, primeranou rýchlosťou a prinajmenšom byť v pokluse. Pomalý pohyb je chyba. Za opakovaný povel sú strhnuté 2 body. Ak pes počas doby, kedy sa od neho psovod vzďaľuje, mení polohu (prevaľuje sa), môže dostať maximálne 8 bodov. Ak pes opustí východiskový bod počas doby, kedy sa od neho psovod vzďaľuje, cvik nie je uznaný (0 bodov). 
 

CVIK 6 Vyslanie do štvorca 

Povely: „Seď“, „Vpred“ „Stoj“, alebo „Sadni“, alebo „Ľahni“ (max. 3 povely) Keď pes vojde do štvorca, je možné vydať aj pomocný povel „Stoj“, ktorý sa nezapočítava do počtu vydaných povelov 
 
Vykonanie: Psovod a pes stoja v základnom postoji na východiskovom bode, ktorý je od stredu štvorca vzdialený cca 5 m. Na pokyn stewarda psovod kráča do stredu štvorca. Uprostred štvorca pohybom naznačí, ako keby niečo kládol na zem a ihneď sa vracia ku psovi. Pes stále sedí na východiskovom bode. Keď sa psovod priradí ku psovi, povelom „Vpred“ vyšle psa do štvorca s rozmermi 3 m x 3 m. Pes môže vo štvorci zaujať polohu „Stoj“, alebo „Sadni“, alebo „Ľahni“. Pes musí okamžite zaujať určenú polohu. Po pokyne stewarda psovod kráča do štvorca ku psovi. Štvorec by nemal byť umiestnený menej ako 3 – 5 m od hranice cvičebnej plochy. Kužele označujú štvorec na každom rohu. Viditeľná línia (napr. páska, kriedová čiara, línia z pilín) musí spájať kužele na ich vonkajšej strane. 
 
Inštrukcie: Pri hodnotení by sa mal klásť dôraz na ochotu psa sledovať inštrukcie a povely, priamy smer pohybu do štvorca, rýchlosť a presnosť. Pes musí pri vykonávaní cviku najmenej klusať. Aby bol cvik uznaný, musí byť celé telo psa vo štvorci (okrem chvosta). Pokiaľ pes vojde do štvorca zboku alebo zozadu, sú mu strhnuté body. Ak psovod opustí východiskový bod počas toho, keď vydáva povely, cvik sa hodnotí ako nesplnený. Ak pes opustí východiskovú pozíciu počas doby, kedy sa od neho psovod vzďaľuje (psovod kráča z/do štvorca), alebo je vzdialený, dostane 0 bodov za cvik.
 

CVIK 7 Aport (Nosenie cudzieho predmetu) 

Povely: „K nohe ”, „Drž”, „Pusť“ (max. 3 povely) 
 
Vykonanie: Pes a psovod sú v základnom postoji na východiskovom bode. Na pokyn stewarda spolu vykročia vpred. Pes počas chôdze pri nohe psovoda bez zastavenia na označenom úseku na povel psovoda okamžite uchopí z ruky psovoda činku a nesie ju v priamom smere minimálne 10 m. Uchopenie činky musí pes vykonať samostatne a ochotne. Nesmie ju prežúvať, ani inak sa s ňou hrať. Na pokyn stewarda psovod po povele „Pusť“odoberie psovi aport. Dvojica prejde ešte pár krokov a na pokyn stewarda zastaví v základnom postoji bez povelu psovoda. 
 
Inštrukcie: Dôraz by mal byť kladený na ochotu psa vykonávať povely. Ak pes počas nesenia aport prekusuje, žuje, alebo sa s ním inak hrá, sú mu strhnuté body. Pes, ktorý veľmi intenzívne prekusuje, žuje alebo sa s predmetom hrá, nezíska žiaden bod. Pokiaľ pes počas nesenia aport pustí, získa maximálne 7 bodov. Začiatok 10 m úseku, kde má pes najneskôr uchopiť aport a bod ukončenia nesenia po ďalších 10 m musia byť označené značkou. Pes musí byť stále po ľavej strane psovoda. Vypustenie činky: Ak psovi vypadne činka, a sám iniciatívne ju zodvihne, môže dostať najviac 7 bodov. Ak ju vypľuje a nezodvihne, nezíska žiadne body. 
 

CVIK 8 Sadni počas chôdze 

Povely: „K nohe“, „Sadni“, „K nohe“ Vykonanie: Psovod a pes vykročia z východiskového bodu a kráčajú normálnym krokom po priamej trase cca 15 m dlhej, na ktorej sú umiestnené dva kužele. Prvý je umiestnený na východiskovom bode a druhý označuje koniec úseku. Dvojica kráča normálnym krokom a asi v polovici trasy medzi kužeľmi psovod bez zastavenia vydá povel psovi, aby si sadol. Pes musí v priamom smere zaujať polohu v sede bez toho, aby psovod prerušil, alebo zmenil spôsob chôdze, alebo sa obzrel. Psovod pokračuje v chôdzi v priamom smere a obchádza kužeľ zľava, t.j. míňa kužeľ po svojej pravej ruke, pokračuje v priamom smere, asi 2 m za psom sa otáča a priradí sa sprava ku psovi do základného postoja. 
 
Inštrukcie: Pes musí zaujať polohu „Sadni“ rýchlo a skôr, než psovod obíde kužeľ, inak je cvik nesplnený (0 bodov). Ak pes zastaví medzi kužeľmi v nesprávnej polohe (zastane, alebo si ľahne) nie sú mu pridelené žiadne body. Pomalý pohyb psa, zaostávanie alebo predbiehanie, je považované za chybu. Psovod nesmie výrazne ovplyvňovať psa telom, inak mu budú strhnuté body. 
 

CVIK 9 Ovládanie na diaľku 

Povely: “Ľahni” “Zostaň”, “Sadni”, “Ľahni” a / alebo signály rukou 
 
Vykonanie: Psovod dáva povel psovi (na základe pokynov stewarda), aby pes zaujal vo východiskovom bode polohu „ľahni“. Psovod odchádza od psa na vopred vyznačené miesto približne 2 m pred psom. Pes by mal zmeniť polohu 4-krát (sadni/ľahni) a zostať na jeho pôvodnom mieste. Poradie zaujatia polohy by malo byť iba „sadni – ľahni“ (dvakrát) a tak posledný povel na zmenu polohy musí byť “ľahni”. Steward ukazuje psovodovi v akom poradí musí pes meniť polohy používajúc nápisy alebo kresby alebo elektrickú obrazovú tabuľu. Steward nesmie vidieť psa, kým ukazuje pokyny a mal by byť od psa vzdialený približne 3 – 5 m. Steward dáva pokyn na zmenu polohy približne každých 7 sekúnd. Psovod môže použiť oba povely, aj zvukové a pohyby rukou (rukami), avšak zvukový povel a signál rukou musia byť krátke a použité súčasne. Po poslednom povele „ľahni“ sa psovod na základe pokynu stewarda vracia ku psovi a dáva povel „sadni“. Za psom je hranica, ktorou je pomyselná línia spojená dvoma značkami. 
 
Inštrukcie: Dôraz sa kladie na to, ako veľmi sa pes posúva, ako rýchlo mení pozície, presnosť, čistota predvedenia polohy, v ktorej pes zotrváva. Pre získanie bodového ohodnotenia sa pes nesmie posunúť celkom o viac ako jednu dĺžku svojho tela z východiskového bodu (v akomkoľvek smere), inak dostane nulu za cvik. Všetky posúvania sa sčítavajú. Ak pes nestihne vykonať (zmešká) jednu zo štyroch pozícií, môže dostať najviac 7 bodov a ak nevykoná dve polohy, cvik nie je uznaný. Ak si pes sadne pred tým, než sa psovod vráti, dostane najviac 8 bodov. Používanie hlasných povelov a prehnané alebo nepretržité / dlhé, trvalé povely rukou sú penalizované. Môže byť vydaný tretí povel na zaujatie polohy, avšak táto poloha nebude uznaná. Ak psovod vydá po prvý raz druhý povel, budú mu strhnuté - 2 body. Ďalší povel navyše je penalizovaný stratou -1 bod. 
 

CVIK 10 Celkový dojem 

Inštrukcie: Pri posudzovaní celkového dojmu sa berie do úvahy najmä ochota psa pracovať a vykonávať cviky na základe povelov. Dôležitá je presnosť a precíznosť predvedenia, ako aj prirodzený pohyb dvojice – psovoda a psa. Pre dosiahnutie vysokého ohodnotenia musia obaja – psovod aj pes pracovať tiež dobre ako dvojica, musia predviesť vzájomnú radosť a potešenie zo spoločnej práce a dobré športové správanie. Činnosti pred a počas cvikov ovplyvňujú sumárne získané body za celkový dojem. Ak pes opustí cvičebný priestor, alebo ak sa vyvenčí v cvičebnom priestore, za celkový dojem nezíska žiadne body (0 bodov za cvik 10). Ak je pes mimo kontroly a opustí psovoda počas alebo medzi cvikmi (hoci len raz), ale zostane v cvičebnom priestore, dostane najviac 5 bodov.
 
Viac na stránke: https://www.dog-obedience.sk/images/stories/dokumenty_2012/pravidlaob_final_corr.pdf