Skúška spôsobilosti záchranárského psa:
Stopára RH-F B

Rozdelenie: 
  • špeciálna pachová práca 200 bodov 
  • poslušnosť a obratnosť 100 bodov 
  • maximálny počet bodov celkom 300 bodov 
 

Špeciálna pachová práca RH-F B Časť A 

Kritériá hodnotenia a maximálny počet bodov 
  • Maximálny počet bodov 200 bodov 
  • Zachytenie stopy 10 bodov 
  • Sledovanie stopy 50 bodov 
  • Identifikačný predmet 20 bodov 
  • Predmety 8 x 5 bodov 40 bodov 
  • Označenie osoby 80 bodov 
 
Všeobecné ustanovenia 
Kladenie stopy:
  • Cudzia stopa: 2 000 krokov (dĺžka kroku 70 cm), 180 minút stará. 8 lomov, ktoré môžu byť ostré, pravouhlé alebo tupé. Priebeh stopy má byť čo najprirodzenejší, prispôsobený terénu a má obsahovať zmeny terénu. Terén môže pozostávať z lesa, lúk a polí, okrem toho môže zahŕňať prechody cez cesty a ulice. Kladač stopy ide celú stopu normálnym krokom, nesmie pri kladení stopy hrabať a ani zostať stáť. Rozhodcovi má odovzdať presný plán stopy so všetkými potrebnými informáciami ako poradie predmetov a výrazné body pre priebeh stopy. Je povolený záznam GPS.
  • Nášľap: identifikačný predmet (maximálne veľkosť topánky, sú povolené aj kúsky oblečenia tejto veľkosti) v ploche 30 m x 30 m. Základná línia tejto plochy je vľavo a vpravo vyznačená. Kladač stopy vojde do oblasti nášľapu z pravej alebo ľavej strany línie a odloží tam identifikačný predmet, ktorý označuje vlastný nášľap (začiatok stopy). Po krátkom pobudnutí ide kladač stopy normálnym krokom prikázaným smerom.
  • Predmety: 8 predmetov bežnej potreby kladača s dostatočným množstvom pachu, maximálne veľkosti topánky, ktoré sa farbou výrazne neodlišujú od terénu. Predmety nesmú ležať vedľa stopy, ale sa musia položiť na stopu. Kladač stopy musí zaznačiť miesto odloženia každého predmetu do náčrtu stopy. Okrem toho sú predmety označené alebo dobre opísané.
  • Koniec stopy: kladač stopy, leží alebo sedí na konci stopy. Kladač stopy sa dostaví minimálne 30 minút pred začiatkom stopy na koniec stopy.
  • Doba vypracovania: maximálne 45 minút vrátane nájdenia identifikačného predmetu. Povolené povely Opakované a ľubovoľné zvukové a posunkové povely sú povolené. 

Vykonávacie ustanovenia 

Účastník skúšok so svojím psom čaká pripravený na vyhľadávanie za hranicou dohľadnosti, kým je zavolaný. Pes pripravený na vyhľadávanie sa môže viesť voľne alebo na 10 metrov dlhej vôdzke na retiazke alebo postroji. Ak pes označuje nálezkou, je nálezka psovi založená pred začiatkom hľadania. Pred stopovaním, počas nasadenia a počas celého stopovania je zakázaný akýkoľvek nátlak na psa. Psovod sa u rozhodcu hlási so psom na vôdzke. Povolené spôsoby označenia predmetov sú zodvihnutie a označenie, aj striedavo. Pri zodvihnutí môže pes zostať stáť, sedieť alebo ho priniesť ku psovodovi. Označenie môže byť predvedené v ľahu, v sede alebo v stoji. Povolené spôsoby označenia kladača stopy sú vyštekanie, označenie nálezkou alebo voľný spôsob. Rozhodca vysvetlí psovodovi oblasť nášľapu, za ktorým sa smie psovod voľne pohybovať. Psovod prípadne odpúta psa z vôdzky a vyšle ho hľadať identifikačný predmet. Pes má identifikačný predmet nájsť v priebehu troch minút, pričom psovod ho zvukovým a/alebo posunkovým povelom smie podporiť. Po nájdení identifikačného predmetu psovod prípadne pripúta svojho psa na vôdzku a nasadí ho na vypracovanie stopy. Ak pes identifikačný predmet nenašiel, ale zachytil stopu, môže psovod svojho psa zastaviť a pripútať ho na vôdzku alebo pri vyhľadávaní bez vôdzky na oznámenie rozhodcu samostatne psa nasledovať. Ak pes v rámci času na vypracovanie pre oblasť nášľapu (3 minúty) stopu nezachytil, môže sa snažiť tím naďalej o zachytenie stopy na úkor celkového času, ale rozhodca môže hľadanie prerušiť, keď pes zjavne odmieta pracovať alebo nie je schopný zložiť skúšku. Pri vypracovávaní má pes sledovať stopu zanechanú kladačom stopy, pričom psovod má dodržiavať odstup 10 m. Rozhodca sleduje tím v primeranej vzdialenosti. Psovodovi je povolené, aby stopu prerušil. Vyžiadané prestávky idú na úkor celkového času, ktorý je k dispozícii. Psovodovi je povolené, aby počas vypracovávania svojmu psovi očistil hlavu, oči a nos a dal prípadne vodu. Pri označení kladača stopy je zakázaná akákoľvek podpora zo strany psovoda a/alebo kladača stopy. Psovod musí nahlásiť rozhodcovi označenie a za psom môže ísť až na jeho pokyn. Pes má osobu zreteľne a intenzívne označovať, až kým sa jeho psovod k nemu nedostane. Označenie má byť vykonané v okruhu až do maximálne 2 metrov okolo skrytej osoby.Časť stopa B končí odovzdaním nájdených predmetov, odhlásením psovoda a oznámením vyhodnotenia rozhodcom. 

Hodnotenie 

Rozhodca hodnotí prácu v oblasti prehľadávania s označením identifikačného predmetu, zachytenie a sledovanie stopy, označenie nájdených predmetov v chronologickom poradí a samostatné označenie kladača stopy psom. Pes má preukázať pozitívne správanie pri hľadaní a isté označovanie predmetov. Nepatrné odbočenie od stopy nie je chybné, pokiaľ pes vie samostatne sledovať jej ďalší priebeh. Prekročenie času pri nášľape znamená 0 bodov pre zachytenie stopy a identifikačný predmetu. Každý nenájdený predmet alebo každý nie samostatne psom označený predmet sa hodnotí 0 bodmi. Ak sa označenie kladača stopy vyvolá psovodom a/alebo kladačom stopy alebo sa pes vzdiali od kladača stopy viac ako 2 metre, je označenie kladača stopy hodnotené 0 bodmi. Každé obťažovanie kladača stopy psom adekvátne znižuje bodové hodnotenie. Rozhodca môže prácu kedykoľvek prerušiť, ak je presvedčený, že pes nedokáže vlastnými silami pokračovať v stope. Pri nenájdení kladača stopy sa skúška nemôže zložiť. Zranenie kladača stopy psom vedie k diskvalifikácii.

Poslušnosť a obratnosť pre RH-F, FL, T Časť B 

Záchranárske psy 

  • stopár RH-F A a B 
  • plošné vyhľadávanie RH-FL A a B
  • vyhľadávanie v ruinách RH-T A a B 

Kritériá hodnotenia a maximálny počet bodov 

  • Maximálny počet bodov 100 bodov 
  • Cvik č. 1: Ovládateľnosť bez vôdzky 10 bodov 
  • Cvik č. 2: Polohy psa na diaľku s privolaním 10 bodov 
  • Cvik č. 3: Aport voľný 10 bodov 
  • Cvik č. 4: Pohyblivá kladina na sudoch 10 bodov 
  • Cvik č. 5: Rebrík 10 bodov 
  • Cvik č. 6: Tunel 10 bodov 
  • Cvik č. 7: Ovládateľnosť na diaľku 10 bodov 
  • Cvik č. 8: Nosenie psa psovodom a cudzou osobou 10 bodov 
  • Cvik č. 9: Dlhodobé odloženie a odpútanie pozornosti 20 bodov 

Všeobecné ustanovenia

Nahlásenie a odhlásenie u rozhodcu sa vykonáva na vôdzke v základnom postoji. Povolená je len vôdzka a retiazka. Výber povelov pre vykonanie cvičenia je prenechaný psovodovi, musí to však byť jeden krátky zvukový povel. Meno psa v spojení s jedným povelom sa pokladá za jeden zvukový povel. Posunkové povely sa dovoľujú, pokiaľ sú výslovne povolené. Ak potrebuje pes pre vykonanie cvičenia druhý povel, zníži to cvičenie o dve známky. Pes musí cvičenia vykonávať s radosťou a rýchlo. Každé cvičenie začína a končí základným postojom. Fázy medzi jednotlivými cvičeniami sa do hodnotenia nepočítajú. Motivovanie psa medzi jednotlivými cvičeniami ako aj chválenie psa po ukončení cvičenia je dovolené. Pred začiatkom nasledujúceho cvičenia sa zaujíma nový základný postoj. V základnom postoji pes sedí tesne a priamo na ľavej strane psovoda tak, aby lopatka psa bola na úrovni nohy psovoda. Pri privolaní psa z predsadnutia do polohy k nohe môže pes zaujať polohu v sede priamo alebo tesne psovoda obehnúť. Každé cvičenie začína na pokyn rozhodcu. Poradie, v ktorom sú cvičenia 1 – 8 tímom predvedené, sa vylosuje bezprostredne pred začiatkom práce. Po vylosovaní sa pes odpúta z vôdzky. Dva výstrely (kaliber 6 – 9 mm) sa musia vystreliť počas ovládateľnosti bez vôdzky. Pes sa má správať voči výstrelom ľahostajne. Ak pes preukáže strach zo streľby, je diskvalifikovaný. Ak je pes na výstrel agresívny, je to hodnotené ako podmienečná chyba, ak je ešte pes psovodom ovládateľný. Plný počet bodov môže získať len pes, ktorý je voči streľbe ľahostajný.

Vykonávacie ustanovenia:

 1. Ovládateľnosť bez vôdzky 10 bodov 

Podmienky cviku: Schéma ovládateľnosti bez vôdzky načrtnutá v prílohe sa má dodržiavať. Ako jedinú výnimku smie rozhodca zmeniť smer uhlov na základe miestnych podmienok, pričom sa to musí hneď stanoviť pre všetkých skúšaných. Skupinka musí pozostávať minimálne zo štyroch osôb vrátane 2. psovoda, pričom musia byť v skupinke dve osoby so psom na vôdzke (pes a sučka). Skupinka sa pohybuje v kruhu v smere hodinových ručičiek. 

Povolené povely: Buď jeden krátky zvukový alebo jeden posunkový povel na chôdzu pri nohe, ktorý sa smie opätovne dať pri každom pohnutí sa psovoda a pri každej zmene rytmu chôdze. 

Vykonanie cviku: Pes musí psovoda zo základného postoja na zvukový povel na chôdzu pri nohe pozorne, s radosťou a priamo, voľne pri nohe nasledovať, zostať s lopatkou stále pri nohe na ľavej strane psovoda a pri zastavení si samostatne, rýchlo a vzpriamene sadnúť. Na začiatku cvičenia ide tím rovno stredovou čiarou 50 krokov normálnym krokom bez zastavenia; po obrate čelom vzad a ďalších 10 – 15 normálnych krokoch musí tím predviesť vždy minimálne 10 krokov poklusu a 10 pomalých krokov. Zmena rytmu chôdze z poklusu do pomalej chôdze musí byť predvedená bez medzikrokov. Následne ide tím niekoľko normálnych krokov, bez zmeny rytmu chôdze predvedie prvý obrat s dĺžkou ramena 20 – 25 krokov, druhý obrat s dĺžkou ramena 25 – 30 krokov, obrat čelom vzad, ďalších 10 – 15 normálnych krokov a základný postoj. Po ďalších 10 – 15 krokoch nasleduje obrat a 20 – 25 normálnych krokov späť k stredovej čiare a ďalší základný postoj. Zo základného postoja ide tím normálnym krokom proti smeru hodinových ručičiek zvonka blízko popri skupinke tak, že sa skúšaný pes stretne priamo s každým psom vedeným v skupinke. Tím raz zastaví, pričom sa skupinka pohybuje ďalej a minimálne jedna osoba prejde okolo tímu. Potom vedie psovod svojho psa skupinkou normálnym krokom s obratom v tvare osmičky, zastaví v strede a jeho pes zaujme samostatne základný postoj. Následne tím opustí skupinku normálnym krokom a tento cvik skončí v základnom postoji. 

Hodnotenie: Predbiehanie, vybočenie do strany, zaostávanie, pomalé alebo váhavé posadenie, skľúčenosť psa a dodatočné zvukové/posunkové povely ako aj pomoc psovoda telom adekvátne znižujú bodové hodnotenie.

2. Polohy psa na diaľku s privolaním 10 bodov 

Podmienky cviku: -

Povolené povely: Jeden krátky zvukový povel na chôdzu pri nohe, ktorý sa smie dať vždy raz pri vykročení a pri zaujatí základného postoja; jeden zvukový a/alebo posunkový povel pre každé privolanie; jeden zvukový a/alebo posunkový povel na posadenie; jeden zvukový a/alebo posunkový povel na zaľahnutie; jeden zvukový a/alebo posunkový povel na postavenie. 

Vykonanie cviku: Psovod ide zo základného postoja navoľno so svojím psom priamym smerom. Po cca 10 – 15 krokoch si pes musí na zvukový a/alebo posunkový povel na „posadenie“ ihneď sadnúť bez toho, aby psovod prerušil svoju chôdzu alebo sa otočil. Po ďalších cca 40 krokoch v priamom smere zostáva psovod stáť a otočí sa k svojmu pokojne sediacemu psovi. Psovod na pokyn rozhodcu privolá svojho psa zvukovým a/alebo posunkovým povelom. Len čo pes rýchlo a s radosťou prekonal asi polovicu vzdialenosti, dá psovod zvukový a/alebo posunkový povel na „zaľahnutie“, na ktorý si musí pes bezodkladne ľahnúť. Na nový pokyn rozhodcu sa musí pes na zvukový a/alebo posunkový povel na „postavenie“ postaviť. Na ďalší pokyn rozhodcu psovod privolá svojho psa zvukovým povelom na „privolanie“ a/alebo posunkom. Pes musí pribehnúť rýchlo s radosťou a tesne si predsadnúť. Na zvukový alebo posunkový povel pes zaujme základný postoj. 

Hodnotenie: Chyby v prevedení, pomalé, nepokojné alebo príliš neskoré posadenie, zaľahnutie, postavenie, príliš pomalé pribehnutie a predsadnutie adekvátne znižujú bodové hodnotenie. Keď pes zaujme namiesto požadovanej pozície nejakú inú, odpočítajú sa zakaždým 2 body. 

3. Aport voľný 10 bodov 

Podmienky cviku: Psovodov predmet bežnej potreby, ktorý má pri sebe počas celej tejto časti skúšky. 

Povolené povely: Vždy jeden buď zvukový alebo posunkový povel na „prinesenie“ a „zaujatie základného postoja“; jeden zvukový povel na „odovzdanie“. 

Vykonanie cviku: Psovod odhodí zo základného postoja predmet bežnej potreby na vzdialenosť 10 krokov. Zvukový alebo posunkový povel na „prinesenie“ sa smie vydať až vtedy, keď predmet pokojne leží. Pes sediaci vedľa svojho psovoda musí na zvukový alebo posunkový povel na „prinesenie“ rýchlo pribehnúť k predmetu, okamžite ho zodvihnúť a priniesť svojmu psovodovi. Pes si musí sadnúť tesne pred svojho psovoda a držať predmet tak dlho, kým mu ho psovod po krátkej prestávke neodoberie zvukovým povelom na „odovzdanie“. Na zvukový alebo posunkový povel musí pes zaujať základný postoj. Psovod nesmie počas celého cvičenia opustiť svoje stanovisko.

Hodnotenie: Príliš krátke odhodenie predmetu bežnej potreby a pomáhanie psovoda bez zmeny stanoviska, takisto chyby v základnom postoji, pomalé odbehnutie, chyby pri vyzdvihnutí, pomalé pribehnutie, pustenie predmetu bežnej potreby, hranie sa s predmetom bežnej potreby alebo jeho prežúvanie, stoj rozkročný psovoda, chyby pri predsadnutí a ukončení adekvátne znižujú bodové hodnotenie. Ak opustí psovod svoje stanovisko pred ukončením, cvik sa hodnotí známkou chybne. Ak pes predmet neprinesie, cvik je hodnotením 0 bodmi. 

4. Pohyblivá kladina na sudoch 10 bodov 

Podmienky cviku:

  • Prekážka: Prekážka musí byť pohyblivá minimálne 20 cm.
  • Drevená doska: dĺžka cca 4 m, šírka cca 0,30 m, výška cca 0,04 m.
  • 2 rovnako veľké sudy: priemer cca 0,40 m.
  • Zaistenie dosky v pozdĺžnom smere k obmedzeniu pohyblivosti na 0,20 m. 

Povolené povely: Jeden zvukový a/alebo posunkový povel na „vyskočenie“; jeden zvukový povel na „zastavenie“; buď jeden zvukový alebo posunkový povel na každé „pokračovanie v chôdzi“. 

Vykonanie cviku: Psovod zaujme so svojím navoľno nasledujúcim psom v primeranej vzdialenosti od prekážky základný postoj. Na zvukový a/alebo posunkový povel na „vyskočenie“ musí pes vyskočiť na drevenú dosku a na zvukový povel na „zastavenie“ ihneď zastaviť v smere pohybu. Na pokyn rozhodcu ide psovod ku svojmu psovi, dá mu zvukový alebo posunkový povel na „pokračovanie v chôdzi“ a ide so psom až na koniec prekážky, kde pes samostatne zastaví. Na pokyn rozhodcu dá psovod svojmu psovi zvukový alebo posunkový povel na „pokračovanie v chôdzi“ a ide niekoľko krokov za prekážku. Tam zastaví a jeho pes samostatne zaujme základný postoj. Pes sa musí prejsť celou dĺžkou dosky bez toho, aby prejavil strach alebo chcel zoskočiť. 

Hodnotenie: Váhavé vyskočenie, neistá chôdza, chyby pri zastavení alebo zoskočení adekvátne znižujú bodové hodnotenie.

5. Rebrík 10 bodov 

Podmienky cviku:

  • Prekážka: nehybný drevený rebrík, vodorovný, s nábehom
  • Rebrík: dĺžka cca 4 m, šírka cca 0,50 m, odstup priečok 0,30 m, šírka priečok 0,05m.
  • 2 podpery: výška cca 0,50 m.
  • Nábeh: dĺžka 1,20 m, šírka 0,50 m, priečne priečky ako pomocné schodíky sú dovolené. 

Povolené povely: Jeden zvukový a/alebo posunkový povel na „prejdenie rebríka“; buď zvukový alebo posunkový povel na „zaujatie základného postoja“. 

Vykonanie cviku: Psovod zaujme so svojím navoľno nasledujúcim psom v primeranej vzdialenosti od prekážky základný postoj. Na zvukový a/alebo posunkový povel ide pes cez nábeh na rebrík a prejde po ňom samostatne až po poslednú priečku a tam zastane. Psovod ide vedľa cvičiaceho psa na prekážke, len čo pes dosiahne prednými labkami prvú priečku, ale psovod sa nesmie dotknúť psa alebo prekážky. Psovod na konci rebríka zloží psa a zvukovým alebo posunkovým povelom zaujme základný postoj. 

Hodnotenie: Váhavé alebo unáhlené vystúpenie, neisté prejdenie rebríka, jednotlivé kroky na okrajových latkách alebo nedosiahnutie konca rebríka adekvátne znižujú bodové hodnotenie. Ak využíva pes pre veľkú časť rebríka okrajové latky, ukazuje veľmi neistú chôdzu, padá medzi priečkami alebo vyžaduje pomoc svojho psovoda, cvik sa hodnotí známkou chybne. Ak pes zoskočí, cvik sa hodnotí 0 bodmi. 

6. Tunel 10 bodov 

Podmienky cviku: 

  • Prekážka:
    • Vchod nehybný, výška 0,50 m, dĺžka 3 m.
    • Upevnená rúra na plazenie: mäkký materiál, dĺžka 3 m. 

Povolené povely: Jeden zvukový a/alebo posunkový povel na „prejdenie“; jeden zvukový povel na „zastavenie“; buď jeden zvukový alebo posunkový povel na „zaujatie základného postoja“. 

Vykonanie cviku: Psovod zaujme so svojím navoľno nasledujúcim psom v primeranej vzdialenosti od prekážky základný postoj. Na zvukový a/alebo posunkový povel na „prejdenie“ musí pes prejsť prekážkou. Potom čo pes prekážku opustí, musí na zvukový povel na „zastavenie“ zastaviť. Na pokyn rozhodcu sa psovod poberie k svojmu psovi a uvedie ho zvukovým alebo posunkovým povelom na „zaujatie základného postoja“ do základného postoja. 

Hodnotenie: Váhavé vojdenie dovnútra a prejdenie adekvátne znižujú bodové hodnotenie. Ak pes tunel neopustí, cvik sa hodnotí známkou chybne.

7. Ovládateľnosť na diaľku 10 bodov 

Podmienky cviku: Pomôcky:

  • 1 označenie štartovacej pozície.
  • 1 označenie pre stredný bod.
  • 3 výrazné body vo vzdialenosti 40 m plochy cca 1 m x 1 m, výška maximálne 0,60 m (paleta, stôl alebo niečo podobné). 
  • 6 lósov, ktoré graficky znázorňujú poradie výrazných bodov 

Povolené povely: Jeden zvukový a posunkový povel na „vybehnutie k strednému bodu“; jeden zvukový povel na zastavenie; vždy jeden zvukový a posunkový povel na vybehnutie ku každému z troch výrazných bodov; vždy jeden zvukový povel na vyjdenie/vyskočenie/zastavenie na každom z troch výrazných bodov; buď jeden zvukový alebo posunkový povel na privolanie; buď jeden zvukový alebo posunkový povel na základný postoj. 

Vykonanie cviku: Pred začiatkom cviku si psovod vylosuje poradie, v ktorom bude pes obiehať výrazné body. Psovod zaujme so svojím navoľno nasledujúcim psom na štartovacej pozícii základný postoj. Na pokyn rozhodcu vyšle psovod psa bez toho, aby zmenil svoje stanovisko, zvukovým a posunkovým povelom na „vybehnutie k bodu“ k jasne označenému bodu ležiacom vo vzdialenosti cca 20 m. Keď pes tento bod dosiahne, dostane zvukový povel na „zastavenie“. Na ďalší pokyn rozhodcu vyšle psovod svojho psa bez toho, aby zmenil svoje stanovisko, zvukovým a posunkovým povelom na „vybehnutie k označenému bodu“ k prvému určenému bodu. Na zvukový povel na „vyjdenie a zastavenie“ musí pes na tento bod vyjsť a tam zastaviť. Psovod potom vyšle svojho psa zvukovým a posunkovým povelom k ďalšiemu bodu, na ktorý rovnako na zvukový povel vyskočí a zotrvá tam. To isté platí pre tretí určený bod. Od tretieho bodu sa pes zvukovým alebo posunkovým povelom na „privolanie“ privolá k psovodovi a sadne si tesne pred neho. Na zvukový alebo posunkový povel na „zaujatie základného postoja“ pes zaujme základný postoj. 

Hodnotenie: Váhavé vybehnutie k prvej značke alebo k jednému určenému bodu, veľký odklon od ideálnej línie, zmena tempa, váhavé vyjdenie na značku alebo samostatné opustenie určeného cieľového bodu, pomoc psovoda ako viacnásobné povely alebo chyby v ukončení cviku adekvátne znižujú bodové hodnotenie. Ak sa vylosované poradie výrazných bodov nedodrží alebo psovod opustí svoje stanovisko, hodnotí sa cvik známkou chybne.

8. Nosenie psa psovodom a cudzou osobou 10 bodov 

Podmienky cviku:

  • Štartovacia pozícia: pes sa sme zodvihnúť zo zeme alebo z iného vyvýšeného miesta.
  • Pomocník. 

Povolené povely: Vždy jeden buď zvukový alebo posunkový povel na štartovaciu pozíciu, „privolanie“ a „zaujatie základného postoja“. 

Vykonanie cviku: Zo základného postoja smie dať psovod jeden zvukový alebo posunkový povel na zaujatie štartovacej pozície, ktorá uľahčí zodvihnutie psa. Psovod nesie svojho psa 10 m rovno a odovzdá ho druhej osobe. Zatiaľ čo psovod zostáva stáť, nesie druhá osoba psa ďalších 10 m a potom ho položí na zem. Pes tam musí zostať, až na pokyn rozhodcu psovod privolá svojho psa zvukovým alebo posunkovým povelom. Pes musí rýchlo a s radosťou prísť a sadnúť si tesne pred psovoda. Na zvukový alebo posunkový povel pes zaujme základný postoj Pes nesmie preukázať agresivitu voči svojmu psovodovi ani voči pomocnej osobe. Pri nesení musí byť pes schopný voľne hýbať chvostom. 

Hodnotenie: Ak sa pes preukáže nekooperatívny, je pri nesení nepokojný, trocha vrčí alebo odíde preč pri zložení, bodové hodnotenie sa adekvátne zníži. Ak pes vyskočí, cvik sa hodnotí známkou chybne. Nadmerná plachosť a agresivita voči psovodovi alebo pomocnej osobe vedie k diskvalifikácii. 

9. Dlhodobé odloženie a odpútanie pozornosti 20 bodov 

Podmienky cviku: Dve označené miesta pre psa a sučku. 

Povolené povely: Jeden zvukový alebo posunkový povel na „odloženie“; buď zvukový alebo posunkový povel na „posadenie“. 

Vykonanie cviku: Pred začiatkom práce druhého psa zaujme psovod so svojím navoľno nasledujúcim psom základný postoj na mieste určenom rozhodcom. Na pokyn rozhodcu odloží psovod svojho psa zvukovým alebo posunkovým povelom na „odloženie“, a síce bez toho, aby pri ňom nechal nejaký predmet. Teraz ide psovod na druhé minimálne 40 krokov vzdialené rozhodcom určené miesto a zostane pokojne stáť otočený k psovi. Pes musí pokojne ležať bez pôsobenia psovoda, zatiaľ čo druhý pes vykonáva cvičenia 1 až 8. Počas ovládateľnosti bez vôdzky druhého psa ide psovod samostatne do skupinky a následne sa vráti na svoje pôvodné miesto. Na pokyn rozhodcu ide psovod k svojmu psovi a postaví sa na jeho pravú stranu. Na ďalší pokyn rozhodcu dá psovod zvukový alebo posunkový povel na „posadenie“. Pes si musí rýchlo a priamo sadnúť. 

Hodnotenie: Nepokojné ležanie psa, prípadne príliš skoré postavenie/posadenie sa alebo vyjdenie v ústrety psa pri vyzdvihnutí, nepokojné správanie psovoda ako aj iná skrývaná pomoc adekvátne znižujú bodové hodnotenie. Ak pes nezaujme ležiacu pozíciu, ale stojí alebo sedí, ale zostane na mieste odloženia, je cvik hodnotený známkou chybne. Ak pes opustí miesto odloženia po skončení štvrtého cviku druhého psa o viac ako 3 metre, nasleduje dielčie hodnotenie. Ak sa pes vzdiali z miesta odloženia pred ukončením štvrtého cviku o viac ako 3 metre, je cvik hodnotený 0 bodmi. 

Časť poslušnosť a obratnosť končí odhlásením psovoda a oznámením vyhodnotenia