TRIEDA OB1

CVIK 1 Odloženie v ľahu v skupine počas 2 minút, psovodi mimo dohľad 

Povely: “Ľahni”, “Zostaň”, “Sadni” 
 
Vykonanie: Psovodi zaujmú základný postoj na určených miestach so svojimi psami pripútanými na vôdzke. Psy sedia v základnom postoji pri nohe psovoda zoradené v jednom rade približne 3 m od seba. Odloženie do ľahu na povel zo základného postoja sa vykonáva postupne, jeden po druhom. Psy sú riadené povelom „ľahni“ zľava doprava a „sadni“ sprava doľava tak, aby prvý, čo si ľahol, bol posledný ktorý si sadne a naopak. Steward dáva pokyn na vydanie povelu. Psovodi kráčajú z dohľadu psov spoločne a zostávajú ukrytí počas 2 minút. Dvojminútový časový interval začína plynúť, keď všetci psovodi sú mimo dohľad. Keď uplynie 2 minútový interval, psovodom je daný pokyn, aby sa zoradili za hranicou cvičebného kruhu a na základe pokynu stewarda kráčali ku svojím psom, ku ktorým sa priradia do základného postoja. Psovodi, jeden po druhom, velia psom zaujať polohu v sede („K nohe“/“Sadni“). V skupine by mali cvičiť najmenej 3 psy, nie viac ako 6. Psovodi by mali byť upozornení, aby nedávali povely príliš hlasno. Toto by mohlo ovplyvniť ostatné psy. Príliš hlasné povely sa penalizujú. 
 
Inštrukcie: Cvičenie začne, keď steward zavelí: “Odpútať psa” a následne na to „Začiatok cvičenia“. Od tejto chvíle sú psy odpútané. Od tohto momentu začal cvik pre všetkých súťažiacich v rade. Steward vyzve prvého psovoda, aby dal povel svojmu psovi, aby si ľahol. Cvičenie končí, keď sa psovodi vrátia ku svojim psom, psy sú v základnom postoji a steward vyhlási: „Cvičenie ukončené“. Pes, ktorý si na prvý povel neľahne (dva povely), postaví sa, alebo si sadne, alebo sa odplazí viac ako je dĺžka jeho tela pred tým, než uplynie čas cviku, cvik je nesplnený (0 bodov). Všetky pohyby navyše by mali byť jasne penalizované. Ak pes štekne 1 – 2 krát, sú mu odrátané 1 – 2 body; ak štekne viackrát, cvičenie je nesplnené (0 bodov). Netrpezlivosť, nervozita, ako prevažovanie sa zo strany na stranu, musia byť penalizované. Psovi je dovolené otočiť hlavu a poobzerať sa dookola, taktiež je dovolené prejaviť záujem, ak je vyrušený (rozptýlený), alebo aj je v kruhu alebo mimo neho hluk. Avšak toto nesmie byť prejavom znepokojenia (nervozity) alebo úzkosti. Ak sa pes postaví a podíde blízko k druhému psovi tak, že hrozí obava z konfliktu alebo bitky, cvičenie musí byť zastavené. Psy opakujú cvik okrem toho psa, ktorý spôsobil vyrušenie. Ak pes reaguje (ľahne si alebo si sadne) pred povelom psovoda (napr. na povel „ľahni“ alebo „sadni“ vedľa stojaceho psovoda), môže dostať najviac 8 bodov. Ak si pes ľahne/sadne pred tým, než je vydaný povel a ak zmení polohu svojvoľne alebo na základe povelu (opäť sa zdvihne/ opäť si ľahne), môže dostať najviac 7 bodov. Nie viac ako 7 bodov dostane pes, ktorý si krivo ľahne alebo sadne (na slabinu). Ak si pes sadne, alebo sa postaví po tom, čo bol ukončený 2-minútový časový interval, a psovod už je vo vnútri cvičebného priestoru, dostane najviac 5 bodov. Ak sa ešte aj pohybuje (presúva sa, kráča ku psovodovi), cvik nie je uznaný. 
 

CVIK 2 Chôdza Povely: “K nohe” 

Vykonanie: Chôdza pri nohe je testovaná v normálnom tempe v spojení s obratmi doľava a doprava a obratmi čelom vzad a zastaveniami. Chôdza pri nohe je taktiež testovaná v rýchlom tempe, avšak do rýchleho tempa môžu byť zaradené iba obraty doprava. Pes musí byť tiež preverený, keď sa psovod pohybuje dva alebo tri kroky dopredu a dozadu. Nepripútaný pes musí ochotne nasledovať psovoda kráčajúc popri jeho ľavej strane, na úrovni ramena psovoda súčasne s jeho ľavým kolenom, nasledujúc ho v paralelnej línii. Psovod by mal počas cviku pohybovať ramenami prirodzene. Psovod si môže zvoliť, či bude vykonávať obrat čelom vzad vpravo alebo vľavo. „Nemecký obrat čelom vzad“ je rovnako prípustný, t.j. psovi je dovolené otáčať sa okolo psovoda po pravej strane, ale veľmi tesne. Psovod by sa mal, keď vykonáva čelom vzad (180o obrat), vrátiť približne po tej istej trase ako prišiel. Obraty vľavo a vpravo musia byť pravé uhly (90o ). Psovod nesmie otáčať hlavu, nemal by vytáčať ramená a nemal by používať pohyby telom. Povel „K nohe“ môže byť vydaný na začiatku cviku, pri zmene rýchlosti a pri každom vykročení zo zastavenia. Ak psovod zastane, pes musí okamžite bez povelu zaujať základný postoj pri nohe psovoda. Všetky psy na jednej skúške alebo preteku musia vykonať cvik podľa tej istej schémy. Inštrukcie: Pes, ktorý odíde od psovoda, alebo nasleduje psovoda s odstupom viac ako pol metra za ním počas väčšej časti cviku cvik nesplnil. Ak sa pes pohybuje pomaly, dostane najviac 6 až 7 bodov. Nedostatočný kontakt a povely navyše sú považované za chyby. Nedokonalé prisadnutia (nie paralelné) v základnom postoji majú sa penalizujú stratou približne 2 body. Pes, ktorý kráča príliš tesne pri psovodovi až tak, že psovoda vyrušuje, je penalizovaný, najmä ak sa pes nakláňa (tlačí) na psovoda a dotýka sa ho. CVIK 3 Stoj počas chôdze 
 
Povely: “K nohe”, “Stoj”, „Sadni“ Vykonanie: Psovod a pes vykročia z východiskového bodu a kráčajú normálnym krokom po priamej trase. Po približne 10 m psovod bez zastavenia vydá povel psovi, aby zastavil. Pes musí zastaviť okamžite. Psovod kráča približne 10 m (miesto je označené napr. značkou alebo kužeľom), obíde značku a zastane tvárou ku psovi. Po 3 sekundách, na pokyn stewarda, sa psovod vráti ku psovi a vydá povel psovi zaujať postoj pri nohe. Všetky fázy cviku sú vykonávané na základe pokynu stewarda. 
 
Inštrukcie: Ak pes zastaví v nesprávnej polohe, zmení správnu polohu pred tým, než psovod vykoná čelom vzad, zastane pred povelom, potrebuje povel navyše, alebo ak psovod zastane pred tým než / keď vydáva psovi povel, nemôžu byť pridelené žiadne body. Pes sa nesmie po povele posunúť viac ako o jednu dĺžku svojho tela, inak nezíska body. Ak pes zmení korektnú pozíciu po tom, čo sa psovod otáča, dostane najviac 7 bodov. Ak psovod spomalí / zmení krok / zmení rýchlosť chôdze pred povelom, získa najviac 7 bodov. Signály rukou a pohyby telom po vydaní povelu „stoj“ sú závažné chyby, prísne penalizované stratou 3 až 5 bodov závisle od ich intenzity a trvania. Pri posudzovaní by mala byť pozornosť zameraná aj na chôdzu ako takú. Zlá chôdza sa penalizuje stratou 1 – 2 body. Pomalý pohyb a pomalé zastavenie, alebo šikmé prisadnutie sú chyby. Strata by mala byť 1 – 4 body. 
 

CVIK 4 Privolanie 

Povely: “Ľahni”, “Ku mne” (”K nohe”) 

Vykonanie: Pes je odložený do polohy ľahni (na pokyn stewarda) a psovod kráča (na pokyn stewarda) 20 – 25 m v určenom smere. Na pokyn stewarda psovod privoláva psa. Meno psa môže byť kombinované s prvým povelom na privolanie, ale meno a povel nesmú byť vydané tak, aby predstavovali dva oddelené povely. 
 
Inštrukcie: Je dôležité, aby pes ochotne reagoval na privolanie. Pes sa musí pohybovať primeranou rýchlosťou a prinajmenšom byť v pokluse. Pomalý pohyb je chyba. Pri posudzovaní rýchlosti sa berie do úvahy plemeno psa. Ak je vydaný povel navyše na privolanie, pridelených môže byť najviac 7 bodov. Tretí povel cvik ukončí. Ak sa pes pohne pred povelom na privolanie o viac ako jednu dĺžku svojho tela, cvik nie je uznaný. Ak sa pes postaví, alebo si sadne, alebo ak sa pohne o menej ako jednu dĺžku svojho tela pred vyslovením povelu, môže byť pridelených najviac 8 bodov. 
 

CVIK 5 Sadni počas chôdze 

Povely: “K nohe”, “Sadni” 
 
Vykonanie: Psovod a pes vykročia z východiskového bodu a kráčajú normálnym krokom po priamej trase. Po približne 10 m psovod bez zastavenia vydá povel psovi, aby si sadol. Pes si musí okamžite sadnúť. Psovod kráča približne 10 m na označené miesto napr. značkou alebo kužeľom, a obíde značku (samostatne) a zastane tvárou ku psovi. Približne po 3 sekundách sa psovod vracia späť ku psovi, obíde ho zozadu a priradí sa k nemu do základného postoja. Všetky fázy cviku, okrem obratu čelom vzad, sú vykonávané na základe pokynu stewarda. 
 
Inštrukcie: Ak pes zastane v nesprávnej polohe, zmení správnu polohu pred tým, než psovod vykoná čelom vzad, sadne si pred povelom, potrebuje povel navyše, alebo ak psovod zastane pred tým než / keď vydá psovi povel, nemôžu mu byť pridelené žiadne body. Pes sa nesmie po povele posunúť viac ako o jednu dĺžku svojho tela, inak nezíska body. Ak pes zmení korektnú polohu po tom, čo sa psovod otáča, dostane najviac 7 bodov. Ak psovod spomalí / zmení krok / rýchlosť pred povelom, získa najviac 7 bodov. Signály rukou a pohyby telom po vydaní povelu „sadni“ sú závažné chyby, prísne penalizované stratou 3 až 5 bodov závisle od ich sily a trvania. V posudzovaní by mala byť pozornosť zameraná aj na chôdzu ako takú. Zlá chôdza sa penalizuje stratou 1 – 2 body. Pomalý pohyb a pomalé zasadnutie, alebo šikmé prisadnutie sú chyby. Strata by mala byť 1 – 4 body. 
 

CVIK 6 Vyslanie do štvorca 

Povely: “Vpred”, (“Stoj”), “Ľahni”, “Sadni” 
 
Vykonanie: Pes je vyslaný do štvorca 3 m x 3 m približne 15 m od východiskového bodu (od stredu štvorca). Keď pes dobehne do štvorca, psovod velí psovi, aby si ľahol. Štvorec by nemal byť umiestnený menej ako cca 3 – 5 m od hraničnej pásky cvičebného priestoru. Kužele označujú štvorec v každom rohu. Viditeľná línia (napr. označovacia páska) musí spájať rohy na ich vonkajších stranách. Na pokyn psovod podíde ku psovi a zavelí (na základe pokynu stewadra) „K nohe“. Povel “stoj” musí byť daný pred povelom “ľahni”. 
 
Inštrukcie: Pes ochotne nasleduje povely. Dôraz sa kladie na ochotu psa sledovať povely, rýchlosť psa a priame smery. Pre získanie 10 bodov nesmie psovod počas cviku použiť viac ako 4 povely; štvrtý povel na zastavenie vo štvorci. Pes musí nasledovať povely (napr. ak je daný povel stoj vo štvorci, pes by ho mal aj vykonať). Jedna z možností je použiť iba povel „ľahni“, keď pes vbehne do štvorca a tak sa použijú iba tri povely. Ak sa pes pohybuje veľmi pomaly, môže dostať najviac 7 bodov. Ak pes pracuje samostatne (nie na základe povelov), sú mu strhnuté body. Ak sa psovod pohne dopredu (vykročí v ktoromkoľvek smere) v čase keď dáva povely, cvik je nesplnený (0 bodov). Ak prejavuje prílišnú aktivitu (pohyby telom), dostane najviac 8 bodov. Aby pes získal bodové ohodnotenie, celé jeho telo, okrem chvosta, musí byť vo vnútri štvorca (žiadna časť tela psa nesmie vyčnievať zo štvorca, okrem chvosta). Ak si pes sadne, alebo ľahne mimo štvorca, už nesmie byť znovu navigovaný (nasmerovaný) do štvorca. Cvik nie je uznaný, ak pes vybehne zo štvorca pred tým, než je cvik ukončený. Ak sa pes vo štvorci plazí, dostane najviac 7 bodov. Ak pes zmení polohu, prv než psovod k nemu pristúpi, dostane najviac 6 bodov. Cvik nie je uznaný, ak jeden z povelov – „stoj“ alebo „ľahni“ je daný 3-krát. Počet strhnutých bodov závisí od ich intenzity a ochoty psa vykonať tieto povely. Pridelených môže byť najviac 8 bodov, ak pes sa pes pred povelom zdvíha do sedu alebo do stoja, keď je psovod už vedľa neho. Nie je povolené ukazovať psovi smer na východiskovom mieste, alebo ukazovať psovi štvorec pred cvikom. Tieto chyby majú za následok neuznanie cviku. 
 

CVIK 7 Aport 

Povely: “Aport”, “Pusť”, (”K nohe”) 
 
Vykonanie: Steward vyhlási začiatok cvičenia a odovzdá psovodovi drevenú činku. Psovod odhodí aport na základe pokynu stewarda do vzdialenosti aspoň 10 m. Na základe pokynu stewarda psovod dáva povel psovi, aby aport priniesol. Musia byť k dispozícií 3 veľkosti činky (v zmysle časti II. bod 13). Veľkosť činky by mala byť primeraná veľkosti psa, avšak psovod sa môže rozhodnúť, ktorú si vyberie. 
 
Inštrukcie: Dôraz sa kladie na ochotu psa sledovať inštrukcie a povely, rýchlosť psa a zvolenie najkratšej trasy priniesť aport psovodovi. Vypustenie činky: Ak pes pustí činku, ale ju zodvihne sám z vlastnej iniciatívy, môže dostať najviac 7 bodov. Ak je daný povel „aport“ navyše, maximálny počet bodov je 6. Ak pes vypustí aport vedľa psovoda a psovod ho zodvihne bez toho, aby urobil krok, môže byť pridelených 5 bodov za predpokladu, že pes zaujme základný postoj pri nohe psovoda korektne. Ak aport spadne dôsledkom psovodovej nepozornosti / neopatrnosti za povelu na odobratie aportu, môže byť pridelených najviac 7 bodov. Žuvanie alebo prekusnutie činky: Žuvanie alebo prekusovanie činky je penalizované znížením pridelených bodov. Ak žuvanie je intenzívne, môže byť pridelených najviac 5 bodov. Veľmi intenzívne prežúvanie alebo vypadnutie činky predstavuje nesplneniu cviku (0 bodov). Avšak, ak pes na prvý raz uchopí činku, nebude penalizovaný. 
 

CVIK 8 Ovládanie na diaľku 

Povely: “Ľahni” “Zostaň”, “Sadni”, “Ľahni” a / alebo signály rukou 
 
Vykonanie: Psovod dáva povel psovi (na základe pokynov stewarda), aby pes zaujal vo východiskovom bode polohu „ľahni“. Psovod odchádza od psa na vopred vyznačené miesto približne 5 m pred psom. Pes by mal zmeniť polohu 4-krát (sadni/ľahni) a zostať na jeho pôvodnom mieste. Poradie zaujatia polohy by malo byť iba „sadni – ľahni“ (dvakrát) a tak posledný povel na zmenu polohy musí byť “ľahni”. Steward ukazuje psovodovi v akom poradí musí pes meniť polohy používajúc nápisy alebo kresby alebo elektrickú obrazovú tabuľu. Steward nesmie vidieť psa, kým ukazuje pokyny a mal by byť vzdialený približne 3 – 5 m od psa. Steward dáva pokyn na zmenu polohy približne každé 3 sekundy. Psovod môže použiť oba povely, aj zvukové a pohyby rukou (rukami), avšak zvukový povel a signál rukou musia byť krátke a použité súčasne. Po poslednom povele „ľahni“ sa psovod na základe pokynu stewarda vracia ku psovi a dáva povel „sadni“. Za psom je hranica, ktorou je pomyselná línia spojená dvoma značkami. 
 
Inštrukcie: Dôraz sa kladie na to, ako veľmi sa pes posúva, ako rýchlo mení pozície, presnosť, čistota predvedenia polohy, v ktorej pes zotrváva. Pre získanie bodového ohodnotenia sa pes nesmie posunúť celkom o viac ako jednu dĺžku svojho tela z východiskového bodu (v akomkoľvek smere). Všetky posúvania sa sčítavajú. Ak pes nestihne vykonať (zmešká) jednu zo štyroch pozícií, môže dostať najviac 7 bodov a ak nevykoná dve polohy, cvik nie je uznaný. Ak si pes sadne pred tým, než sa psovod vráti, dostane najviac 8 bodov. Používanie hlasných povelov a prehnané alebo nepretržité / dlhé, trvalé povely rukou sú penalizované. Môže byť vydaný tretí povel na zaujatie polohy, avšak táto poloha nebude uznaná. Ak psovod vydá po prvý raz druhý povel, budú mu strhnuté - 2 body. Ďalší povel navyše je penalizovaný stratou -1 bod. 
 

CVIK 9 Privolanie so skokom cez prekážku 

Povely: “Zostaň”, “Ku mne”, alebo “Hop” (”K nohe”) 
 
Vykonanie: Pes sedí pred prekážkou (2 až 4 m) a psovod odchádza (na pokyn stewarda) od svojho psa na druhú stranu, približne 2 až 4 m za prekážku. (Psovod nesmie prekážku prekročiť – obchádza ju). Na pokyn stewarda privoláva psa. Pes musí preskočiť prekážku a zaujať pozíciu pri nohe psovoda. Výška prekážky je nastavená približne k výške ramien psa, pričom maximálna výška prekážky je 50 cm. 
 
Inštrukcie: Cvik začína, keď psovod odchádza od svojho psa a končí, keď pes zaujme polohu v sede pri nohe (základný postoj) a steward vyhlási “Cvik ukončený”. Dôraz sa kladie na ochotu psa vykonávať povely, tempo psa a voľbu najkratšej trasy ku psovodovi. Ak sa pes zľahka dotkne prekážky, maximálny počet pridelených bodov je 8. Ak si pes pri preskoku pomáha tým, že sa od prekážky odrazí, alebo ak prekážku zhodí, alebo ak ju neskočí, cvik nie je uznaný. 
 

CVIK 10 Celkový dojem 

Inštrukcie: Pri posudzovaní celkového dojmu sa berie do úvahy najmä ochota psa pracovať a vykonávať cviky na základe povelov. Dôležitá je presnosť a precíznosť predvedenia, ako aj prirodzený pohyb dvojice – psovoda a psa. Pre dosiahnutie vysokého ohodnotenia musia obaja – psovod aj pes pracovať tiež dobre ako dvojica, musia predviesť vzájomnú radosť a potešenie zo spoločnej práce a dobré športové správanie. Činnosti pred a počas cvikov ovplyvňujú sumárne získané body za celkový dojem. Ak pes opustí cvičebný priestor, alebo ak sa vyvenčí v cvičebnom priestore, za celkový dojem nezíska žiadne body (0 bodov za cvik 10). Ak je pes mimo kontroly a opustí psovoda počas alebo medzi cvikmi (hoci len raz), ale zostane v cvičebnom priestore, dostane najviac 5 bodov.
 
Nákres pre odporúčané zostrojenie prekážky pre cvik Skok cez prekážku. (OB1, OB2, OB3) 
Výška bočníc nie je definovaná. Prijateľné sú 0,7 až 1 m. Vzdialenosť medzi bočnicami je cca 1 m.
 
Viac na stránke: https://www.dog-obedience.sk/images/stories/dokumenty_2012/pravidlaob_final_corr.pdf