IPO ZTP

Skúška chovnej spôsobilosti

Skúška pracovných psov IPO ZTP sa člení na: 
Oddiel A 100 bodov
Oddiel B 100 bodov 
Oddiel C 100 bodov 
Spolu: 300 bodov
 
Ustanovenia pre povolenie účasti: V deň konania skúšok musí mať pes dosiahnutý predpísaný vek 18 mesiacov. Nesmú sa robiť žiadne výnimky. Predpokladom pre štart je úspešne zložená BH/VT podľa národných pravidiel.
 

IPO ZTP, Oddiel „A“

Vlastná stopa, najmenej 300 krokov, 3 úseky, 2 lomy (cca 90°), 2 predmety patriace psovodovi, minimálne 20 minút stará, čas vypracovania 15 min.
 
Stopa 79 bodov 
Predmety (11 + 10) 21 bodov 
Spolu 100 bodov
 
Ak pes nenašiel žiadne predmety, môže byť ohodnotenie maximálne ,,uspokojivé“.
 
Všeobecné ustanovenia 
Rozhodca, alebo osoba zodpovedná za úsek stôp určí tvar stopy vzhľadom k priestoru, ktorý je k našľapaniu stôp určený. Stopy musia byť položené rôzne. Nesmie sa stať, že napr. pri každej stope sú jednotlivé lomy a predmety v rovnakej vzdialenosti, prípadne v rovnakých vzdialenostiach. Začiatok stopy – nášľap musí byť dobre označený štítkom, ktorý je hneď vľavo vedľa nášľapu zastrčený do zeme. Poradie účastníkov sa vyžrebuje za prítomnosti rozhodcu. Šľapač stopy (psovod) ukáže predmety pred našľapaním stopy rozhodcovi alebo osobe zodpovednej za úsek stôp. Použité môžu byť len predmety dobre nasiaknuté pachom (najmenej 30 min.). Šľapač stopy sa zdrží krátko na nášľape a ide potom normálnym krokom v určenom smere. Rovnako lomy sú šľapané normálnym krokom, prvý predmet je položený najmenej po 100 krokoch na 1. alebo 2. úsek, druhý predmet na koniec stopy. Predmety musia byť položené na stope za chôdze. Po položení posledného predmetu ide šlapač ďalej ešte niekoľko krokov v priamom smere. V priebehu jednej stopy musia byť položené rozdielne predmety (napr.: koža, textil, drevo). Predmety môžu byť najviac 10 cm dlhé, 2-3 cm široké a 0,5 – 1 cm hrubé a nesmú sa svojou farbou podstatne líšiť od okolitého terénu. Všetky predmety musia byť očíslované číslom, ktoré je totožné s číslom štítku označujúcim začiatok stopy. Rozhodca, šlapač a sprevádzajúce osoby sa nesmú v priebehu práce psa zdržovať v priestore, v ktorom má dvojica (psovod a pes) právo stopu vypracovávať (napr. nesmú psovoda predbiehať). 
 
a) Zvukový povel: „hľadaj alebo stopa“. Zvukový povel pre hľadanie je povolený na začiatku stopy a po prvom predmete. 
 
b) Vykonanie: Psovod si pripraví psa pre prácu na stope. Pes môže hľadať buď voľne alebo na 10 m dlhom vodítku. Stopovacie vodítko môže byť vedené cez chrbát psa, bočne, či medzi prednými alebo aj zadnými končatinami psa. Môže byť upevnené priamo na obojok psa, ktorý nie je nastavený na sťahovanie, alebo na miesta k tomu určenému na stopovacom postroji. Povolené sú hrudné alebo bedrové postroje bez prídavných remeňov. Na výzvu sa hlási psovod so psom v základnom postoji rozhodcovi a oznámi mu, či pes predmety zdvíha alebo označuje. Pred stopou, v priebehu uvádzania a pri celkovej práci na stope je nutné zdržať sa akéhokoľvek nátlaku na psa. Na pokyn rozhodcu je pes pomaly a pokojne odvedený na začiatok stopy a je na stopu uvedený. Na nášľape musí pes pach stopy usilovne, pokojne a nízkym nosom navetrať. Potom musí ďalej so záujmom sledovať priebeh stopy nízkym nosom a rovnomerným tempom. Psovod nasleduje psa na konci stopovacieho vodítka s odstupom 10 m. Rovnako pri voľnom sledovaní zachováva odstup 10 m od psa. Ak drží psovod stopovacie vodítko v ruke, môže byť toto prevesené. Lomy musí pes vypracovávať s istotou. Po ich vypracovaní musí v rovnakom tempe pokračovať v sledovaní stopy. Akonáhle pes nájde predmet, musí ho bez ovplyvnenia psovodom ihneď zdvihnúť alebo presvedčivo označiť. Pri zdvíhaní môže s ním zostať stáť, sedieť, alebo tiež s ním prísť ku psovodovi (tiež striedavo). Je chybné, pokiaľ pes so zdvihnutým predmetom ďalej na stope pokračuje alebo si s ním ľahne. Označovať môže v ľahu, v sede alebo postojačky (tiež striedavo). Pokiaľ pes predmet označil, položí psovod stopovacie vodítko a ide k nemu. Zdvihnutím predmetu ukáže, že bol psom nájdený. Potom zdvihne stopovacie vodítko a pokračuje so psom na rovnakom mieste v sledovaní stopy. Po ukončení stopy sa nájdené predmety ukazujú rozhodcovi. 
 
c) Hodnotenie: Pokiaľ je stopa vypracovávaná so záujmom, rovnomerne a presvedčivo a pes javí kladný vzťah k jej vyhľadávaniu, nie je rýchlosť postupu kritériom hodnotenia. Overovanie, pokiaľ pes stopu neopustí, nie je chybou. Chybné sledovanie, vysoký nos, vyprázdňovanie sa psa, overovanie v kruhoch na lomoch, dlhé, váhavé zdvíhanie predmetov, poskytovanie pomoci, označenie nepoloženého predmetu je postihované stratou bodov. Ak sa vzdiali pes od stopy viac ako na dĺžku stopovacieho vodítka, je práca psa na stope ukončená. Ak opustí pes stopu a je psovodom zadržovaný, je psovod vyzvaný rozhodcom, aby psa nasledoval.Ak nie je táto výzva poslúchnutá, je rozhodcom práca psa na stope ukončená.Ak nie je do 15 min. po uvedení psa na nášľap dosiahnutý koniec stopy, je práca psa na stope rozhodcom taktiež ukončená. Získané body až do ukončenia stopy sú zadané. Za nezdvihnuté a neoznačené predmety sa body nedávajú. Striedavé zdvíhanie a označovanie predmetov na jednej stope je chybné. Platí spôsob hlásenia psovodom. Zdvihnutie alebo označenie na stope nepoloženého predmetu je hodnotené vrámci úseku. Rozdelenie bodov za sledovanie stopy na úsekoch musí zodpovedať ich dĺžke a stupni obtiažnosti. Hodnotenie jednotlivých úsekov sa vykonáva známkami a bodmi. Ak nejaví pes o stopu záujem (dlhšie zotrvanie psa na rovnakom mieste bez snahy o hľadanie stopy), môže byť stopa ukončená, aj keď sa pes dosiaľ na stope nachádza.
 

IPO ZTP ODDIEL „B“ poslušnosť

Cvik 1: Ovládateľnosť na vodítku 25 bodov 
Cvik 2: Odloženie v sede za pochodu 15 bodov
Cvik 3: Odloženie v ľahu za pochodu s privolaním 20 bodov
Cvik 4: Aport voľný 20 bodov 
Cvik 5: Preskok cez prekážku 10 bodov
Cvik 6: Odloženie dlhodobé 10 bodov 
Spolu 100 bodov
 
Všeobecné ustanovenia
Rozhodca dáva pokyn k začatiu každého cviku. Všetky ostatné výkony ako obraty, zastavenie, zmena spôsobu chôdze atď., sa vykonáva bez pokynu rozhodcu. Zvukové povely sú uvedené v pokynoch. Sú to normálne vyslovované krátke povely. Môžu byť vyslovované v akomkoľvek jazyku, pre jednu a tú istú požadovanú činnosť musia byť ale vždy rovnaké. Ak nevykoná pes cvik alebo jeho časť ani na tretí zvukový povel, nie je tento cvik hodnotený. Miesto zvukového povelu pre privolanie môže byť použité meno psa. Použitie mena psa spolu so zvukovým povelom pre privolanie je hodnotené ako druhý povel. V základnom postoji sedí pes tesne pri ľavej nohe psovoda tak, aby lopatkou bol na úrovni kolien psovoda. Každý cvik začína a končí základným postojom. Záverečný základný postoj každého cviku je súčasne vstupným základným postojom pre nasledujúci cvik, pokiaľ nie je vyžadované premiestnenie psovoda so psom. Zaujatie základného postoja na začiatku cviku je povolené iba jeden krát. Krátka pochvala je povolená len po ukončení cviku, zo základného postoja. Po jej vykonaní zaujíma psovod nový základný postoj. V každom prípade medzi pochvalou a začatím nového cviku musí byť zachovaná zreteľná prestávka (cca 3 sekundy). Po zaujatí základného postoja nasleduje vykonanie cviku. Po najmenej 10-tich a najviac 15-tich krokoch dáva psovod psovi zvukový povel k jeho vykonaniu. Medzi „predsadnutím“ a povelom k ,,prisadnutiu“, ako aj pri príchode psovoda k odloženému psovi, musia byť zachované zreteľné prestávky (cca 3 sekundy). Psovod môže k psovi pristupovať spredu alebo zozadu. Ovládateľnosť psa bez vodítka musí byť preukázaná aj pri prechodoch k iným cvikom. Pri odchode psovoda pre činku ide pes s ním. Naskakovanie psa na psovoda a hranie sa so psom nie je dovolené. Obraty vykonáva psovod vľavo. Pri týchto cvikoch sa môže pes k nohe psovoda dostávať obchádzaním alebo spredu, vždy však rovnakým spôsobom v priebehu celej skúšky. Po predsadnutí môže pes zaujať základný postoj pri nohe psovoda jeho obchádzaním alebo spredu. Avšak vždy rovnakým spôsobom v priebehu celej skúšky. Prekážka má výšku 80 cm a šírku 150 cm. Všetci psi na jednej akcii musia používať rovnaké prekážky. Pri vykonaní cvikov aportu je povolené použiť len drevené aportovacie činky (o hmotnosti 650 g). Činky pripravuje usporiadateľ a musia byť využité všetkými účastníkmi. Pri vykonaní cvikov aportu nie je dovolené vopred dávať psovi činku do papule. Ak zabudne psovod vykonanie niektorého cviku, je vyzvaný rozhodcom bez straty bodov k jeho vykonaniu. Pre základné postavenie je povolený jeden zvukový povel „Sadni“.
 
1. Ovládateľnosť na vodítku (25 bodov)
 
a) Zvukový povel: „k nohe“. 
 
b) Vykonanie: Psovod so psom na vodítku ide k rozhodcovi, psa posadí a podá mu hlásenie. Zo základného postoja musí pes na zvukový povel „k nohe“ psovoda pozorne, radostne a v priamom smere nasledovať. Musí sa vždy nachádzať pri ľavom boku psovoda, lopatkou vždy v úrovni kolien psovoda. Vodítko nesmie byť napnuté. Na začiatku cviku ide psovod so svojím psom bez zastavenia 50 krokov priamym smerom, po obrate čelom vzad a ďalších 10-tich až 15-tich krokoch vykoná poklus a pomalú chôdzu (vždy najmenej 10 krokov). Prechod z poklusu do pomalej chôdze musí byť vykonaný bez medzikrokov. Jednotlivé zmeny spôsobu chôdze sa musia od seba zreteľne odlišovať rýchlosťou svojho vykonania. Počas prvej chôdze psovoda priamym smerom je v časovom odstupe 5-tich sekúnd dvakrát vystrelené (kaliber 6 mm) zo vzdialenosti najmenej 15 krokov od psa. Pes sa k výstrelom musí zachovať ľahostajne. Potom sa pri normálnej chôdzi vykonajú minimálne dva obraty vpravo, jeden vľavo a dva krát čelom vzad. Čelom vzad vykoná psovod vľavo (180 stupňov otáčajúc sa na mieste) (podľa schémy). Sú možné dve možnosti: • pes prejde obratom doprava poza psovoda • pes predvedie obrat doľava o 180 stupňov na mieste Počas jednej skúšky je možné použiť len jednu možnosť. Zastavenie je potrebné vykonať z normálneho kroku minimálne jeden krát v zmysle náčrtu po druhom obrate čelom vzad. Psovod ide so svojim psom na pokyn rozhodcu do pohybujúcej sa skupiny minimálne štyroch osôb. Psovod sa musí v skupine raz zastaviť. Psovod so svojim psom opusti skupinu, zaujme základnú polohu a odopne psa. 
 
c) Hodnotenie: Predbiehanie, vychyľovanie psa do strán a spomaľovanie psa, dodatočné zvukové povely, pomoc telom, nepozornosť alebo nezáujem psa je hodnotené stratou bodov.
 
2. Odloženie v sede za pochodu (15 bodov) 
 
a) po jednom zvukovom povele pre: „K nohe“ a „Sadni“ 
 
b) Vykonanie: Zo základného postoja ide psovod s nepripútaným psom po vydaní povelu ,,k nohe“v priamom smere. Po 10 až 15 krokoch dáva psovi zvukový povel „sadni“ a pes si musí v smere pochodu sadnúť bez toho, aby psovod prerušil svoj pohyb, zmenil ho alebo sa obzrel. Po ďalších 15 krokoch zostane stáť a ihneď sa otočí ku psovi. Na pokyn rozhodcu ide späť ku svojmu psovi a postaví sa na jeho pravú stranu. 
 
c) Hodnotenie: Chyby pri chôdzi, nepokojný a nepozorný sed má za následok bodovú stratu. Ak pes namiesto sedu stojí, alebo leží, je zrážka 10 bodov.
 
3. Odloženie v ľahu za pochodu s privolaním (20 bodov) 
 
a) Po jednom zvukovom povele: „K nohe“, „Ľahni“, „Ku mne“, „ K nohe“ 
 
b) Vykonanie: Psovod so svojím voľne idúcim psom po vydaní povelu ,,k nohe“ vykročí zo základného postoja v priamom smere. Po 10 - tich až 15 – tich krokoch pes na zvukový povel „ľahni „ rýchlo a v priamom smere zaľahne, bez toho, aby psovod prerušil alebo zmenil spôsob chôdze,alebo sa obzrel. Po ďalších 30-tich krokoch v priamom smere sa psovod zastaví a ihneď sa otočí ku psovi. Na pokyn rozhodcu povelom „ku mne“ alebo menom psa si psovod privolá psa k sebe. Pes má pribehnúť radostne, rýchlo, priamym smerom tesne a priamo si sadnúť pred psovoda. Na zvukový povel „k nohe“ si pes sadá rýchlo a priamo vľavo vedľa svojho psovoda s ramenom na úrovni kolena. 
 
c) Hodnotenie: Chyby vo vykonaní, pomalé zaľahnutie, nepokojné odloženie, pomalé prichádzanie, poprípade spomalenie pred príchodom, zmena postoja psovoda, chyby pri predsadnutí a pri ukončení cviku sú hodnotené stratou bodov. Ak si pes namiesto ľahnutia po povele „ľahni“ sadne, alebo zostane stáť, je mu odobratých 13 bodov.
 
4. Aport voľný (20 bodov)
 
a) Po zvukovom povele pre: „Prines alebo Aport“, “Pusť“, „K nohe“ 
 
b) Vykonanie: Zo základného postoja odhodí psovod ap. činku (o váhe 650 g) do vzdialenosti cca 10-tich krokov. Zvukový povel k prineseniu dáva až keď ap. činka pokojne leží. Pes voľne a pokojne sedí vedľa strana 26 psovoda a musí na zvukový povel „prines“ rýchlo a priamym smerom dobehnúť k ap. činke, ihneď ju uchopiť a psovodovi ju rýchlo a priamym smerom priniesť. Pes si sadá tesne a priamo pred psovoda a drží pokojne aportovaciu činku v papuli tak dlho, pokiaľ mu ju psovod asi po 3 sekundách so zvukovým povelom ,,pusť“ odoberie. Po odobratí drží psovod aportovaciu činku pokojne v pravej ruke smerom dole pri tele. Na zvukový povel „k nohe“ si pes sadá rýchlo a priamo vľavo, vedľa svojho psovoda s ramenom na úrovni kolena. V priebehu celého cviku nesmie psovod opustiť stanovisko. 
 
c) Hodnotenie: Chyby vo vykonaní základného postoja, pomalý beh psa pre aportovaciu činku, chyby pri jej uchopení, pomalé prinesenie, pustenie ap. činky, hranie sa s ap. činkou a jej prehryzovanie, zmena postoja psovoda, chyby pri predsadnutí a pri ukončení cviku sú hodnotené stratou bodov. Rovnako stratou bodov je hodnotené odhodenie ap. činky na príliš krátku vzdialenosť, ako aj pomoc psovoda, aj keď neopustí stanovisko. Pokiaľ psovod opustí stanovisko pred ukončením cviku, je cvik hodnotený nedostatočne. Ak pes neprinesie ap. činku, je cvik hodnotený 0 bodmi.
 
5. Skok cez prekážku (80 cm) (10 bodov)
 
a) Po zvukovom povele pre: “Vpred alebo Hop“, “Ku mne“,“ K nohe“ 
 
b) Vykonanie: Psovod zaujme so psom základný postoj najmenej 5 krokov pred prekážkou. Psovod ide na druhú stranu prekážky a postaví sa minimálne 5 krokov od prekážky. Pes musí na povel „vpred alebo hop“ voľným skokom preskočiť prekážku a na povel „ku mne“ sa priamo a tesne posadiť pred psovoda. Na povel „k nohe“ si musí pes rýchlo a priamo sadnúť vľavo vedľa psovoda s ramenom na úrovni kolena. Po ukončení cvičenia sa pes pripúta. 
 
c) Vyhodnotenie: Chyby v základnom postavení, váhavé skákanie, chyba pri predsadnutí a pomoc psovoda majú za následok príslušnú bodovú zrážku. Za dotyk psa o prekážku musí byť zrazených do 2 bodov, pre dosadnutie do 4 bodov. Ak pes neskočí, cvičenie sa ohodnotí 0 bodmi. 
 
6. Odloženie dlhodobé (10 bodov)
 
a) Po jednom zvukovom povele „Ľahni“, „Sadni“. 
 
b) Vykonanie: Pred začatím cviku oddielu B iného psa, odloží psovod psa zvukovým povelom „ľahni“ na miesto určené rozhodcom, nesmie pri ňom nechať vodítko ani akýkoľvek iný predmet. Psovod potom odchádza bez obzretia, najmenej 20 krokov od psa a zostáva v jeho dohľade, obrátený chrbtom k nemu pokojne stáť. Po dobu vykonávania cvikov 1 až 5 iným psom musí pes, bez ovplyvňovania psovodom pokojne ležať. Na pokyn rozhodcu ide psovod ku psovi a postaví sa k jeho pravej strane. Na pokyn rozhodcu dáva psovod psovi zvukový povel „sadni“, na ktorý sa musí pes rýchlo a priamo posadiť. Pes sa pripne na vodítko.
 
c) Hodnotenie: Nepokojné chovanie sa psovoda, ako aj iná skrytá pomoc psovi, nepokojné odloženie, prípadne predčasné postavenie/sadnutie si psa pri príchode psovoda je hodnotené stratovými bodmi. Čiastočné hodnotenie cviku je možné, pokiaľ pes vstane alebo si sadne bez toho, aby opustil miesto odloženia. Ak opustí pes miesto odloženia viac ako 3 m pred ukončením cviku 3 iného psa, je cvik hodnotený 0.
 

IPO ZTP Oddiel “C”

Vystavenie a vyštekanie 15 bodov 
Prepad psovoda 10+30 bodov 
Útok na psa z pohybu 40 bodov 
Doprovod k rozhodcovi 5 bodov 
Celkom 100 bodov 
 
1. Vystavenie a vyštekanie (15 bodov) 
 
a) Jeden zvukový povel: „Revír“. 
 
b) Vykonanie: Figurant sa nachádza cca 20 krokov od psovoda a jeho psa v úkryte. Na pokyn rozhodcu psovod odopne psa z vodítka a pošle ho povelom „revír“ a/alebo súčastne posunkovým povelom rukou k úkrytu. Pes musí figuranta pozorne vystaviť a vytrvalo vyštekávať. Nesmie na figuranta skákať, dotýkať sa ho, ani ho hrýzť. Na pokyn rozhodcu ide psovod ku psovi a chytí ho za obojok. Po vystúpení figuranta z úkrytu je pes pripnutý na vodítko a v úkryte zaujme základný postoj. 
 
c) Hodnotenie: Za nedostatky v nepretržitom a nepresvedčivom vyštekávaní a nepozornom vystavovaní sa odoberú príslušne body. Pri obťažovaní figuranta napr. narážaní, skákaní na figuranta atď. je potrebné strhnúť do 3 bodov, pri silnom záhryze do 12 bodov. Ak neostane pes pri figurantovi, dostane čiastkové hodnotenie nedostatočný. Ak pes nenájde figuranta, oddiel C sa ukončí. 
 
2. Prepad psovoda Zahájenie cviku 10 bodov útok 30 bodov 
 
a) Po jednom zvukovom povele: „Drž“, „Pusť“, „K nohe“, 
 
b) Vykonanie: Na pokyn rozhodcu zaujme psovod základný postoj so psom asi 30 krokov pred úkrytom na označenom mieste a odopne psa z vodítka. Vodítko sa zavesí na krk alebo skryje. Na pokyn rozhodcu ide psovod s voľne idúcim psom v smere k úkrytu. Pes ide tesne pri nohe. Na pokyn rozhodcu podnikne figurant útok s krikom na psovoda a psa, keď sa psovod, prípadne pes nachádzajú 10 krokov pred úkrytom. Pes musí útoku energickým a silným záhryzom ihneď zabrániť. Keď sa pes zahryzol, dostane od figuranta mäkkou palicou dva údery. Pritom smie zahryznúť len do ochranného rukáva. Psovod nesmie opustiť svoje stanovisko. Je však povolené slovné povzbudenie psa psovodom. Na pokyn rozhodcu zastaví figurant útok a zostane pokojne stáť. Pes má samostatne, prípadne na zvukový pokyn „pust“ pustiť a figuranta strážiť. Ak pes po prvom zvukovom povele nepustí, tak psovod dostane pokyn od rozhodcu až na dva ďalšie zvukové povely „pusť“. Ak pes aj po týchto poveloch (jeden povolený a dva dodatočné) nepustí, nasleduje diskvalifikácia. Počas povelu „pusť“ musí psovod pokojne stáť, bez toho aby na pôsobil psa. Na pokyn rozhodcu ide psovod normálnym krokom ku svojmu psovi a povelom „k nohe“ ho dá do základnej polohy. 
 
c) Hodnotenie: Nedodržanie dôležitých kritérií hodnotenia ako: energická obrana so silným záhryzom, plné a pokojné uchopenie až do odvolania, po odvolaní pozorné stráženie tesne pri figurantovi, má za následok príslušnú stratu bodov. Ak opustí pes vo fáze stráženia figuranta, alebo dá psovod zvukový povel aby zostal pri figurantovi, je cvik ohodnotený ako nedostatočný. Ak opustí pes psovoda pri nástupe, je potrebné opakovanie a rozhodca ho ohodnotí „0 bodmi“. Ak sa pes pri druhom pokuse opäť vzdiali, nasleduje diskvalifikácia a obrana sa ukončí. 
 
3. Útok na psa z pohybu (40 bodov) 
 
a) Po zvukovom povele pre: “Drž“, “Pusť“, “K nohe“ alebo ,,sadni“ 
 
b)Vykonanie: Pes je držaný za obojok, nesmie byť však pri tom psovodom povzbudzovaný. Na pokyn rozhodcu ide figurant normálnym krokom od psa. Po cca 40 krokoch sa otočí figurant k psovodovi a zaútočí s krikom a výhražnými pohybmi čelne na psovoda a jeho psa. Na pokyn rozhodcu dá psovod vo vzdialenosti cca 30 krokov zvukový povel drž a psa pustí. Pes musí bez zaváhania energickým a silným zahryznutím odvrátiť útok. Zaútočiť smie len na ochranný rukáv figuranta. Psovod pritom nesmie opustiť svoje stanovisko. Na pokyn rozhodcu figurant ukončí útok. Po zastavení útoku musí pes ihneď pustiť. Psovod môže dať zvukový povel pre „pusť“ sám v primeranom časovom odstupe. Ak pes na prvý povolený zvukový povel nepustí, tak psovod dostane pokyn od rozhodcu na dva dodatočné zvukové povely pre „pusť“. Ak pes aj po týchto poveloch (jeden povolený a dva dodatočné) nepustí, nasleduje diskvalifikácia. Počas povelu „pusť“ musí psovod pokojne stáť, bez toho aby na psa pôsobil. Po pustení musí pes zostať tesne pri figurantovi a pozorne ho strážiť. Na pokyn rozhodcu ide psovod ihneď normálnou chôdzou priamo ku psovi a povelom „k nohe“ alebo ,,sadni“ ho dá do základnej polohy. Psovod pripúta psa na vodítko. 
 
c) Hodnotenie: Nedodržanie dôležitých kritérií hodnotenia ako: energická obrana so silným záhryzom, plné a pokojné uchopenie až do odvolania, po odvolaní pozorné stráženie tesne pri figurantovi, má za následok príslušnú stratu bodov.Ak opustí pes vo fáze stráženia figuranta, alebo dá psovod zvukový povel aby pes zostal pri figurantovi, cvičenie sa ohodnotí ako nedostatočné. 
 
4. Doprovod k rozhodcovi (5 bodov) 
 
a) Zvukový pokyn „K nohe“ 
 
b) Vykonanie: Nasleduje bočný doprovod figuranta k rozhodcovi na vzdialenosť asi 10 krokov. Povolený je jeden zvukový povel “k nohe“. Pes má ísť po pravej strane figuranta tak, aby bol medzi figurantom a psovodom. Počas doprovodu musí pes pozorne sledovať figuranta, avšak nesmie figuranta obťažovať, skákať na neho alebo ho hrýzť. Skupina zostane stáť pred rozhodcom a hlási, že oddiel C je ukončený. 
 
c) Hodnotenie: Nedodržanie dôležitých kritérií ako: pozorné sledovanie figuranta, perfektná chôdza na voľnom vodidle, má za následok príslušné zrážky
 
Viac informácií na: https://www.zsk-sr.sk/files/novinky/skusobny_poriadok-IPO-2012-A4.pdf