IPO - Predstupeň (IPO-VO)

delí sa na: 
Oddiel A 100 bodov 
Oddiel B 100 bodov 
Oddiel C 100 bodov 
Spolu: 300 bodov 
 
Podmienky účasti
V deň konania skúšobného podujatia musí mať pes dosiahnutý predpísaný vek.Nesmú sa robiť žiadne výnimky. Predpokladom pre štart je úspešne zložená BH/VT podľa národných pravidiel národnej organizácie. IPO – VO zodpovedá trom oddielom, takže jeden rozhodca môže v jeden deň posúdiť maximálne 12 IPO -VO. 
 
Všeobecné ustanovenia 
Tento predstupeň ku skúške IPO-1 bol vypracovaný komisiou pre pracovných psov FCI. Táto skúška môže byť použitá: 
  • Ako pripúšťacia skúška pre prihlásenie na výstavách do triedy pracovných psov. 
  • Ako podmienka pre pripustenie k IPO-1, pričom každá národná organizácia môže rozhodnúť, či túto skúšku predpíše je to v jej pôsobnosti. 

IPO-VO bolo komisiou vypracované v nemeckom jazyku. V sporných prípadoch, hlavne pri prekladoch do iných jazykov, je rozhodujúci nemecký text. Ak nie je vyslovene inak uvedené, platia ustanovenia „Všeobecnej časti“ platného skúšobného poriadku IPO 2012. 

Skúška povahy

 Pred začiatkom každej skúšky pred prvým oddielom musí rozhodca podrobiť psa skúške povahy. Pozri platnú „Skúšku povahy“.

IPO-VO oddiel “A”

Vlastná stopa, cca 200 krokov dlhá, dva úseky, 1 lom (cca 90°), jeden predmet patriaci psovodovi. Vypracovať bez čakania, čas na vypracovanie 10 minút. 
 
Nasadenie 10 bodov 
Sledovanie stopy (29 +30) 59 bodov 
Lom 10 bodov
Predmet 21 bodov 
Spolu 100 bodov
 
Ak pes nenašiel žiadne predmety, môže byť hodnotenie maximálne uspokojivý.
 
Všeobecné ustanovenia
Začiatok stopy musí byť dobre označený štítkom, ktorý je hneď vedľa nášľapu zapichnutý do zeme. Šľapač stopy (psovod) ukáže predmet pred položením rozhodcovi, alebo osobe zodpovednej za úsek stôp. Použitý môže byť len predmet dobre nasiaknutý pachom psovoda, o dĺžke cca 15 cm, šírke 3 – 5 cm, hrúbke cca. 1 cm a farebne prispôsobený terénu. Šľapač stopy sa krátko zdrží na nášľape a potom ide normálnym krokom do určeného smeru. Lom sa taktiež vytvorí normálnym krokom (pozri náčrtok), predmet položí na konci stopy.
 
Rozhodca a sprievodné osoby sa nesmú zdržiavať počas práce psa v priestore, v ktorom má dvojica (psovod a pes) právo stopu vyhľadávať.
 
a) Jeden zvukový povel „Hľadaj“ alebo ,,stopa“ 
 
b) Vykonanie: Psovod pripraví svojho psa na stopu. Pes môže hľadať voľne alebo na 10 m dlhom vodítku. Stopovacie vodítko môže byť vedené cez chrbát, bokom, alebo medzi prednými a zadnými nohami psa. Vodítko môže byť pripnuté buď priamo na obojku ktorý nie je nastavený na sťahovanie, alebo na stopovacom postroji ( povolený je hrudný postroj alebo bedrový postroj bez dodatočných remeňov). Po výzve sa psovod so svojim psom hlási v základnom postoji rozhodcovi a uvedie, či jeho pes hľadaný predmet zdvihne alebo označí. Pred stopou, v priebehu uvádzania a pri celkovej práci na stope, je nutné sa zdržať akéhokoľvek nátlaku na psa. Na pokyn rozhodcu je pes pomaly a pokojne odvedený na začiatok stopy a je na stopu uvedený. Na nášľape musí pes pach stopy usilovne, pokojne a nízkym nosom navetrať. Potom musí ďalej so záujmom sledovať priebeh stopy nízkym nosom a rovnomerným tempom. Psovod nasleduje svojho psa na konci stopovacieho vodítka s odstupom 10 m. Rovnako pri voľnom sledovaní si zachováva odstup 10 m od psa. Ak drží psovod stopovacie vodítko v ruke, môže byť toto prevesené. Lomy musí pes vypracovávať s istotou. Akonáhle pes nájde predmet, musí ho bez ovplyvnenia psovodom ihneď zdvihnúť alebo presvedčivo označiť. Pri zdvíhaní môže s ním zostať stáť, sedieť, alebo tiež s ním prísť ku psovodovi. Keď pes „zdvihne“ a príde ku psovodovi, má psovod zostať stáť. Je chybné, keď pes so zdvihnutým predmetom ďalej na stope pokračuje alebo zdvihne v ľahu. Označovať môže v ľahu, sediac alebo postojačky. Pokiaľ pes predmet označil alebo zdvihol, položí psovod stopovacie vodítko a ide k nemu. Zdvihnutím predmetu ukáže, že bol psom nájdený. 
 
c) Hodnotenie: Pokiaľ je stopa vypracovávaná so záujmom, rovnomerne, presvedčivo a pes javí kladný vzťah k jej vyhľadávaniu, nie je rýchlosť postupu kritériom hodnotenia. Overovanie, pokiaľ pes stopu neopustí, nie je chybou. Chybné sledovanie, vysoký nos, vyprázdňovanie sa psa, overovanie v kruhoch na lomoch, dlhé, váhavé zdvíhanie predmetov, poskytovanie pomoci, označenie nepoloženého predmetu, je postihované stratou bodov. Ak sa vzdiali pes od stopy viac ako na dĺžku stopovacieho vodítka, je práca psa na stope ukončená. Ak opustí pes stopu a je psovodom zadržiavaný, je psovod vyzvaný rozhodcom, aby psa nasledoval. Ak nie je táto výzva uposlúchnutá, je rozhodcom práca psa na stope ukončená. Ak nie je do 10 min. po uvedení psa na nášľap dosiahnutý koniec stopy, je práca psa na stope rozhodcom taktiež ukončená. Získané body do ukončenia stopy sú zadané.
 
Hodnotenie sa uskutočňuje podľa známok a bodov. Ak nejaví pes o stopu záujem (dlhšie zotrvanie psa na rovnakom mieste bez snahy o hľadanie stopy), môže byť stopa ukončená, aj keď sa pes dosiaľ na stope nachádza.
 

IPO – VO Oddiel B

Cvik 1: Ovládateľnosť na vodítku 30 bodov 
Cvik 2: Ovládateľnosť bez vodítka 20 bodov
Cvik 3: Odloženie v ľahu za pochodu s privolaním 15 bodov
Cvik 4: Aport voľný 10 bodov 
Cvik 5: Skok cez prekážku 10 bodov 
Cvik 6: Odloženie dlhodobé 15 bodov 
Celkom 100 bodov 
 
Všeobecné ustanovenia:
Pre základné postavenie je povolený jeden zvukový povel „Sadni“ 
 
1. Ovládateľnosť na vodítku (30 bodov) 
 
a) Po zvukovom povele: “K nohe“ 
 
b) Vykonanie: Psovod ide so svojim psom na vodítku k rozhodcovi, psa posadí do základného postoja a podá mu hlásenie. Zo základného postoja musí pes na zvukový povel „k nohe“ psovoda pozorne a radostne nasledovať. Musí sa vždy nachádzať pri ľavom boku psovoda, lopatkou vždy v úrovni kolien psovoda. Vodítko nesmie byť napnuté. Na začiatku cviku ide psovod so svojím psom bez zastavenia 30 krokov priamym smerom, po obrate čelom vzad je potrebné spraviť aspoň jeden obrat vpravo a jeden vľavo. V čase, keď ide psovod so psom prvý raz priamym smerom, vystrelí sa dva krát (kaliber 6 mm) s odstupom 5 sekúnd vo vzdialenosti najmenej 15 krokov od psa. Pes sa musí k výstrelom správať ľahostajne. Na pokyn rozhodcu ide psovod so psom do skupiny pohybujúcich sa minimálne štyroch osôb. Psovod so psom sa musí v skupine aspoň raz zastaviť. Potom vyjde so psom zo skupiny a zaujme základný postoj a psa odpúta. 
 
c) Hodnotenie: Predbiehanie, vybočovanie, zaostávanie, dodatočné povely, telesná pomoc, nepozornosť alebo aj bojazlivosť psa znižujú hodnotenie. 
 
2. Ovládateľnosť bez vodítka (20 bodov) 
 
a) Zvukový povel: “K nohe“ 
 
b) Vykonanie: Zo základného postoja musí pes na zvukový povel „k nohe“ psovoda pozorne, radostne nasledovať. Musí sa nachádzať ramenom vždy v úrovni kolena na ľavej strane psovoda. Na začiatku cvičenia ide psovod so svojim voľne idúcim psom 30 krokov bez zastavenia, po obrate čelom vzad je potrebné vykonať minimálne jeden obrat vpravo a jeden vľavo. Na konci cviku psovod zaujme základné postavenie a psa pripúta. 
 
c) Hodnotenie: Predbiehanie, vybočovanie, zaostávanie, dodatočné zvukové povely, pomoc telom, nepozornosť alebo aj neistota psa majú za následok zrážku bodov. 
 
3. Odloženie v ľahu za pochodu s privolaním (15 bodov) 
 
a) Po jednom zvukovom povele pre: “K nohe“, “Ľahni“, “Ku mne“, “K nohe“ 
 
b) Vykonanie: Zo základného postoja ide psovod so svojim psom priamym smerom. Po 10-15 krokoch si musí pes na zvukový povel „ľahni“ ihneď ľahnúť bez toho, aby psovod prerušil, zmenil chôdzu alebo sa obzrel. Psovod ide ešte asi 15 krokov priamo, zostane stáť a ihneď sa otočí ku svojmu pokojne ležiacemu psovi. Na pokyn rozhodcu zavolá svojho psa zvukovým povelom „ku mne“ alebo menom k sebe. Pes musí radostne, rýchlo a priamo prísť ku psovodovi, tesne a priamo si pred neho sadnúť. Na zvukový povel „ k nohe“ si musí pes rýchlo a priamo sadnúť vľavo vedľa psovoda s ramenom v úrovni kolena. Pes sa pripne na vodítko. 
 
c) Hodnotenie: Chyby vo vykonaní, pomalé líhanie, nepokojné ležanie, pomalý príchod, šikmé postavenie psovoda, chyby pri predsadnutí a pri ukončení majú za následok bodovú zrážku. Ak pes sedí, alebo stojí po zvukovom povele pre „ľahni“, tak sa zrazí 7 bodov.
 
4. Aport voľný (10 bodov) 
 
a) Po jednom zvukovom povele: “Aport alebo Prines“, “Pusť“, “K nohe“ 
 
b) Vykonanie: V základnom postoji sa pes odopne. Psovod hodí jeden vlastný predmet najmenej 5 krokov od seba. Zvukový povel sa môže dať až keď predmet pokojne leží. Pokojne a voľne sediaci pes vedľa psovoda musí na zvukový povel „aport alebo prines“ rýchlo a priamo bežať k predmetu, ihneď ho zdvihnúť a rýchlo a priamo ho priniesť k svojmu psovodovi. Pes si musí tesne a priamo sadnúť pred psovoda a predmet tak dlho a pokojne držať v papuli, kým mu psovod po cca 3 sekundách na povel “pusť“ predmet neodoberie. Na zvukový povel „k nohe“ si pes musí rýchlo a priamo sadnúť vľavo od psovoda s ramenom v úrovni kolena. Psovod nesmie počas celého cviku opustiť svoje miesto. Na konci cviku sa pes pripne na vodítko. 
 
c) Hodnotenie: Chyby v základnom postoji, pomalé vybehnutie, chyby pri zdvihnutí, pomalý návrat, pustenie, hranie sa alebo žutie predmetu, šikmé postavenie psovoda, chyby pri predsadnutí a ukončení majú za následok zrážku bodov. Pomoc psovoda bez zmeny polohy má taktiež za následok zrážku bodov. Ak psovod opustí svoje miesto pred ukončením, cvik sa vyhodnotí ako nedostatočné. Ak pes aport neprinesie, cvik sa ohodnotí 0 bodmi. 
 
5. Skok cez prekážku (80 cm) (10 bodov) 
 
a) Po zvukovom povele: “Hop alebo Vpred“, “Späť“, „Hop späť“, “K nohe“ 
 
b) Vykonanie: Psovod zaujme so svojim psom miesto najmenej 5 krokov pred prekážkou a odopne psa. Pokojne a voľne sediaci pes vedľa psovoda musí na zvukový povel „hop alebo vpred“ voľným skokom preskočiť prekážku a na zvukový povel „späť“ alebo „hop späť“ ihneď skočiť voľným skokom cez prekážku a sadnúť si tesne a priamo pred psovoda. Na zvukový povel psovoda „k nohe“ si pes musí rýchlo a priamo sadnúť vľavo vedľa psovoda s ramenom v úrovni kolena. Psovod môže pri zvukovom povele „hop“ ísť dva kroky so psom. Po ukončení cviku sa pes pripne. 
 
c) Hodnotenie: Chyby v základnom postoji, váhavé skákanie, chyby pri predsadnutí a ukončení, pomoc psovoda, majú za následok zrážku bodov. Za ľahký dotyk psa s prekážkou zraziť do 1 bodu a pri silnom dotyku až dosadnutí na prekážku do 2 bodov. 
 
6. Dlhodobé odloženie (15 bodov) 
 
a) Po zvukovom povele: “Ľahni“, “Sadni“ 
 
b) Vykonanie: Na začiatku oddielu B druhého psa prejde psovod so svojim psom na miesto, ktoré mu určil rozhodca a v základnom postoji odopne psa. Potom psovod odloží psa zvukovým povelom “ľahni“ a to bez vodítka alebo iného predmetu, ktorý by pri ňom nechal. Na povel rozhodcu ide psovod bez toho, aby sa obzrel v rámci cvičiska, minimálne 20 krokov od psa a zostane v dohľade psa pokojne stáť otočený chrbtom ku psovi. Pes musí bez vplyvu psovoda pokojne ležať pokiaľ druhý pes nepredvedie cviky 1 až 3. Na pokyn rozhodcu ide psovod k svojmu psovi a postaví sa na jeho pravú stranu. Na povel rozhodcu dá psovod povel „sadni“ pes si musí rýchlo a priamo sadnúť do základného postoja. Psovod psa pripúta. 
 
c) Hodnotenie: Nepokojné správanie psovoda ako aj iná skrytá pomoc, nepokojné ležanie psa prípadne príliš skoré zdvihnutie sa psa, sadnutie si pri príchode psovoda, má za následok príslušnú zrážku bodov. Ak pes sedí alebo stojí, ale zostane na mieste odloženia, vykoná sa čiastkové ohodnotenie. Ak sa pes vzdiali pred ukončením cviku 3 predvádzaného psa o viac ako 3 metre od miesta odloženia, tak sa cvičenie ohodnotí 0.
 

IPO – VO Oddiel ,,C“

Cvik 1: Vystavenie a vyštekanie 15 bodov 
Cvik 2: Pokus o útek figuranta 30 bodov 
Cvik 3: Útok na psa z pohybu 50 bodov 
Cvik 4: Doprovod k rozhodcovi 5 bodov 
Spolu 100 bodov 
 
Všeobecné ustanovenia
Ak nie je výslovne uvedené inak, platia ustanovenia všeobecnej časti IPO - 2012. Neuskutočňuje sa žiadne hodnotenie TSB. Figurant používa mäkkú palicu na ohrozovanie psa avšak bez toho, aby ho udrel. Zvukový povel „pusť“ je pri cvikoch obrany, bez bodovej straty povolený použiť len raz. Hodnotenie pre „pusť“ pozri tabuľku nižšie.
Váhavé pustenie prvý dodatkový zvuk. povel s okam. pust. prvý dodat. pvuk. povel s váhavým pustením druhý dodat. zvuk. povel s okam. pustením druhý dod. zvuk. povel s váhavým pustením žiadne pustenie po 2.dod. zvuk. pov. príp. ďal. vplyvy
0,5 - 3,0 3,0 3,5 - 6,0 6,0 6,5 - 9,0 Diskvalifikácia

1. Vystavenie a vyštekanie (15 bodov) 

a) Po zvukovom povele: „Revír“ 

b) Vykonanie: Figurant sa nachádza cca 20 krokov od psovoda a jeho psa v úkryte tak, aby ho pes nevidel. Na pokyn rozhodcu odopne psovod psa a pošle ho zvukovým povelom hľadaj alebo aj posunkovým pokynom rukou ku úkrytu. Pes musí figuranta aktívne, pozorne vystaviť a vyštekať. Pes nesmie na figuranta skočiť, ani ho chytiť. Na pokyn rozhodcu ide psovod ku psovi a chytí ho za obojok. 

c) Hodnotenie: Nedostatky v nepretržitom a presvedčivom vyštekávaní a pozornom vystavovaní sú hodnotené stratou bodov. Pri obťažovaní figuranta napr. narážanie, vyskakovanie atď. sa zrazia až 3 body, pri silnom záhryze až 12 bodov. Ak nezostane pes pri figurantovi, psovi sa udelia body v známke nedostatočný. Ak pes neprejavuje o figuranta záujem je oddiel C sa ukončený. 

2. Pokus o útek figuranta (30 bodov) 

a) Po zvukovom povele: “Pusť“ 

b) Vykonanie: Psovod drží psa za obojok. Figurant vystúpi z úkrytu a pokúsi sa ujsť. Na pokyn rozhodcu pustí psovod svojho psa. Pes musí samostatne, energickým a pevným uchopením zabrániť úteku. Zaútočiť môže len na ochranný rukáv figuranta. Na pokyn rozhodcu zostane figurant pokojne stáť. Po zastavení figuranta musí pes ihneď pustiť. Psovod môže dať psovi zvukový povel „pusť“ samostatne po primeranom čase. Ak pes po prvom povolenom zvukovom povele „pusť“ nepustí, tak dostane psovod pokyn od rozhodcu až na ďalšie dva zvukové povely. Ak pes po treťom zvukovom povele (jednom povolenom a dvoch dodatočných) nepustí, nasleduje diskvalifikácia. Počas zvukového povelu „pusť“ musí psovod pokojne stáť, bez toho aby ovplyvňoval psa. Po pustení musí pes zostať tesne pri figurantovi a strážiť ho. Psovod ide ihneď na pokyn rozhodcu ku psovi a chytí ho za obojok. 

c) Hodnotenie: Nedostatky v plnení dôležitých požiadaviek cviku ako: rýchla, energická reakcia a presvedčivé zadržanie uchopením a účinným zabránením úteku, pozorné stráženie tesne pri figurantovi, sú hodnotené zrážkovými bodmi. Ak pes počas 20 krokov nezabráni úteku chytením a držaním, tak sa oddiel C ukončí. 

3. Útok na psa z pohybu (50 bodov) 

a) Po jednom zvukovom povele: „Drž“, „Pusť“, „ Sadni“, alebo ,,K nohe“ 

b) Vykonanie: Psovod drží psa za obojok, nesmie ho však motivovať. Na pokyn rozhodcu ide figurant normálnym krokom od psovoda a jeho psa. Po cca 20 krokoch sa figurant otočí a napadne čelne psovoda a jeho psa za vydávania pokriku s hroziacimi pohybmi. Psovod pustí svojho psa so zvukovým povelom „drž“. Pes musí bez váhania energickým záhryzom odvrátiť útok. Pritom smie uchopiť len za ochranný rukáv figuranta. Psovod nesmie opustiť svoje miesto. Na pokyn rozhodcu sa figurant zastaví. Po zastavení figuranta musí pes ihneď pustiť. Psovod môže dať jeden zvukový povel „pusť“ sám po primeranom čase. Ak po prvom povolenom zvukovom povele pes nepustí, tak dostane psovod pokyn od rozhodcu na dva ďalšie zvukové povely. Ak pes po treťom zvukovom povele (jednom povolenom a dvoch dodatočných) nepustí, nasleduje diskvalifikácia. Počas zvukového povelu „pusť“ musí psovod pokojne stáť, bez toho aby ovplyvňoval psa. Po pustení musí pes zostať tesne pri figurantovi a strážiť ho. Na pokyn rozhodcu ide psovod ihneď priamo normálnym krokom ku svojmu psovi a zvukovým pokynom „k nohe“ alebo ,,sadni“ zaujme základný postoj. Potom psa pripúta. 

c) Hodnotenie: Nedostatky v plnení dôležitých požiadaviek cviku ako: energická obrana zo silným uchopením, plný a pokojný úchop až do pustenia, po pustení pozorné stráženie tesne pri figurantovi, sú hodnotené zrážkovými bodmi. Ak pes vo fáze stráženia opustí figuranta, alebo ak dá psovod zvukový povel aby pes zostal pri figurantovi, je cvik vyhodnotení ako nedostatočný. 

4. Doprovod k rozhodcovi (5 bodov) 

a) Po zvukovom povele: “K nohe“ 

b) Vykonanie: Nasleduje bočný doprovod figuranta k rozhodcovi na vzdialenosť asi 10 krokov. Zvukový povel „k nohe“ je povolený. Pes má ísť po pravej strane figuranta tak, aby sa nachádzal medzi figurantom a psovodom. Pes musí počas sprievodu pozorne sledovať figuranta. Pritom však nesmie figuranta obmedzovať, skákať na neho alebo ho chytiť. Pred rozhodcom sa skupina zastaví a hlási ukončenie oddielu C. 

c) Vyhodnotenie: Nedostatky v plnení dôležitých požiadaviek cvikov znižujú zodpovedajúce bodové hodnotenie.

 
Viac informácií na: https://www.zsk-sr.sk/files/novinky/skusobny_poriadok-IPO-2012-A4.pdf